takarékszövetkezet;Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete;

2016-07-09 07:23:00

Lefejezték a takarékok integrációs szervezetét

Július 7-én lemondott a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) teljes igazgatósága és felügyelőbizottsága - jelentették be a szervezet tegnap tartott közgyűlésén.

A lépés nem volt váratlan, ugyanis maga Orbán Viktor miniszterelnök is kilátásba helyezte a személycseréket a félresikerült takarékszövetkezeti integráció vezető testületeiben. Korábban sürgette a változást Demján Sándor is, aki az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnökeként személyes megbeszélést folytatott erről a miniszterelnökkel. A nagyvállalkozó a június közepi találkozó után közölte, hogy a miniszterelnököt "megvezették" a takarékszövetkezeti integrációval kapcsolatban. Az indulatokat legfőképp Spéder Zoltán bankár és az érdekeltségébe tartozó FHB Jelzálogbank "nyomulása" váltotta ki. Demján szerint egy jól behatárolható üzleti körnek majdnem sikerült teljesen kisemmiznie a rájuk bízott szövetkezeteket.

A miniszterelnök által beígért változások úgy tetszik a lemondásokkal elkezdődtek, az SZHISZ új tisztségviselőinek megválasztására a szervezet július 18-ára összehívott közgyűlésén kerülhet sor. A SZHISZ tegnapi közgyűlésén a tagok elfogadták az Integrációs Szervezet alapszabályának módosítását, amelyet az integrációs törvény június 9-i, villámgyors módosítása tett szükségessé. A módosítás egyik meghatározó eleme, hogy a törvényből kikerült a Takarékbank, mint központi bank megnevezése és ezzel egyedül az SZHISZ lett az integráció központi szerve, valamint a jegybank felügyelete ismét teljes hatáskörben végezheti az integráció tagjainak ellenőrzését. Az SZHISZ Igazgatóságának javaslatára – a felügyelettel való együttműködés kiszélesítése érdekében – az alapszabályban rögzítették, hogy a szervezet igazgatóságának ülésein a Magyar Nemzeti Bank képviselője állandó meghívottként, tanácskozási joggal vehet részt. Az alapszabály módosításával már a július 1-jére összehívott közgyűlésen is próbálkozott az Integrációs Szervezet, ám azt kénytelen volt felfüggeszteni, mert határozatképtelen volt.

A közgyűlésen felszólaló Bártfai-Mager Andrea postaügyért és a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős kormánybiztos is megerősített, lezárult egy szakasz az integrációs folyamatban. Elmondta, hogy a jövő héttől szeptember 15-éig tartó stratégiaalkotó munka kezdődik a kormánybiztosságon, melynek során áttekintik azon területeket, amelyek nem megfelelően működnek, vagy további fejlesztésre szorulnak. A takarékszövetkezeti integráció továbbépítésének célja, hogy a szektor hagyományaira és az integráció értékeire alapozva egy olyan pénzügyi csoport épüljön, amely meghatározó szerepet tölt be a lakosság és a kis- és közepes vállalkozások pénzügyi igényeinek kiszolgálásában – mondta Bártfai-Mager Andrea.