Leadsom indoklásában azt közölte, hogy nem talált elég támogatóra a konzervatív képviselők körében. Mayt ezzel szemben a toryk honatyáinak hatvan százaléka biztosította támogatásáról. Leadsom mögé a frakciónak mintegy a negyede sorakozott fel. Kifejtette, a pártnak erős vezetésre van szüksége ahhoz, hogy sikerrel vigye véghez az Európai Unióból való kilépés folyamatát. Ezért is látta a legjobb megoldásnak azt, hogy nem pályázik tovább a pártelnöki tisztségre. „A lehető legnagyobb sikert” kívánta Theresa Maynek.
Leadsom döntésében szerepe lehetett egy hétvégi interjúnak. A The Timesban adott interjúban úgy foglalt állást, hogy azért lenne jobb miniszterelnök, mert riválisának nincs gyereke, neki viszont három van. Az energiaügyi miniszter erre azt állította, rosszul idézték őt.
A lap válaszként közzétette a felvételeket, amelyek bizonyították, hogy valóban ez hangzott el az interjú során. Ezt követően Leadsom kénytelen volt bocsánatot kérni Maytól. A nyilatkozat óriási felháborodást keltett, mivel közismert, hogy a May házaspárnak egészségi okokból nem születhettek gyermekei.
A másik ok az lehet, hogy a jobboldali sajtó összefogott Leadsom ellen. A Sun azt írta, hogy Theresa Maynek kell a Downing Street 10-be költöznie, a Daily Mail pedig arra a megállapításra jutott, hogy Andrea Leadsomot nem szabad kormányfőnek megtenni.
Andrea Leadsom már biztosan nem lesz a toryk elnöke FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CARL COURT
A Daily Telegraph szintén egyértelműen May mellett tört lándzsát. Csatlakozott hozzá a Tomes is. E lapok úgy vélik, megvan az egykori Vaslady, Margaret Thatcher méltó utóda. Leadsomnak azt is a szemére vetették, hogy megszépítette életrajzát. Leadsom kampánymenedzsere neki is ment a lapoknak, mondván „aláássák a politikusokba vetett bizalmat”.
Leadsom döntése azt is jelenti, hogy már a szeptember 9-i tervezett dátumnál hamarabb kiderülhet a pártelnök személye. George Osborne pénzügyminiszter a Huffington Postnak elmondta, Theresa Mayt már „a következő napokban” ki kellene nevezni kormányfőnek. Az Evening Standard úgy tudja, hogy már akár ma kormányfő lehet. Ezt az értesülést arra alapozta a lap, hogy II. Erzsébet királynő már ma visszatér a királyi palotába, s délutáni teára invitálta Theresa Mayt.
Mást írt a Guardian. A baloldali lap úgy tudja, hogy David Cameron utolsó miniszterelnöki közleményét készül kiadni. Ez pedig arra utalhat, hogy Mayt csütörtökön iktatják be kormányfőnek, pénteken pedig újjáalakíthatja a brit kormányt. A Guardian azonban hozzáteszi: ez csak találgatás. David Cameron egy nappal a június 23-i, Brexittel kapcsolatos népszavazás után jelentette be lemondását.
Az utódválasztási folyamat további menetéről a Konzervatív Párt alsóházi frakciójának rendkívül befolyásos testülete, az 1922 Bizottság dönt.
Az ellenzéki Munkáspárt koordinátora, Jon Trickett azt közölte, előrehozott választás kiírására lenne szükség, mert sikertelennek bizonyult a konzervatívok gazdaságpolitikája. A Munkáspárt távolról sem egységes. Andrea Eagle parlamenti képviselő bejelentette, pályázik a pártelnöki posztra. Ez azt jelzi, hogy az ellenzéki pártnál is pártelnökválasztás lesz, itt azonban várhatóan az elnöki székben maradhat Jeremy Corbyn. Utóbbi azt közölte korábbi árnyékminiszteréről, hogy „csalódott benne”. Mint a Guardian megjegyezte, Eagle nem időzítette túlságosan jól bejelentését.