bontás;Városliget;Ligetvédők;Kertem;

FOTÓ: Marja János

- Bontanak a Városligetben - Akcióban a ligetvédők a Hungexpo területén

A volt Kertem bejáratát elbarikádozták a ligetvédők, a bontási területet őrző biztonságiak azonban a rendőrség segítségét kérték a helyszín megtisztításához, miután a Hungexpo területén elkezdték az irodaházak bontását, a Közlekedési Múzeum tetejéről pedig leemelték az  An-2-es repülőgépet.

A ligetvédők a bontás megkezdésekor raklapokkal elbarikádozták a Hungexpo-telkek Olof Palme sétány felőli bejáratát, mondván, hogy ők demonstrációt tartanak, és nem akarják, hogy ezt a demonstrációt megzavarják. Bár a hátsó kaput, ahol munkagépek is bejutottak a területre, szabadon hagyták, a bontási területet őrző biztonságiak a rendőrség segítségét kérték a kapu megtisztításához.

A délelőtt folyamán több rendőri egység is a helyszínre vonult, és erősítést is kértek, de egyelőre nem intézkedtek a ligetvédők ellen - írja a hvg.hu.

Az aktivisták a közösségi oldalon azt írták: "Célunk, hogy a társadalmat érintő döntéseket valós, széleskörű társadalmi egyeztetés előzze meg és konszenzuson alapuló döntés hagyja jóvá." Ez törekvésünk a mai napon megsérült. A túlerővel és az arroganciával szemben tehetetlenül állunk és nézzük, ahogy semmibe vesznek minket és a magyar jogrendet. Aki tud, jöjjön ki a Ligetbe, hogy jelenlétével támogassa mozgalmunkat! - üzenték a ligetvédők a Városligetből.

 Közlekedési Múzeum tetejéről kedd délelőtt szállították el a 2004 óta ott álló Antonov An-2-es repülőgépet. A repülőgépet még 2004 tavaszán helyezték el a városligeti épület tetején; a műtárgy eredetileg a 2003-ban megrendezett, 100 éves a magyar motoros repülés című időszaki kiállításra érkezett. Ezt az An-2-est három másik Antonov darabjaiból állították össze. A légi közlekedésben ilyen összeállításban természetesen soha nem vett részt, a lajstromjel helyére ezért a Közlekedési Múzeum felirat került - idézi fel a kommüniké.

MTI Fotó: Lakatos Péter

MTI Fotó: Lakatos Péter

Közben a Párbeszéd Magyarországért jogtalannak és több ponton érdekeket sértőnek tartja a városligeti Kertemre kiadott jegyzői birtokvédelmi határozatot, ezért a Pesti Központi Kerületi Bíróságon megtámadták azt. A párt a múlt héten közölte, hogy hivatali visszaélés gyanújával ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz az ügyben hivatali jogosítványok "társadalmi rendeltetésükkel ellentétes", szabályellenes, másnak jogtalan hátrányt okozó gyakorlása miatt.

"Az Orbán-rezsim sok száz rendőrt és őrző-védőnek álcázott huligánt vezényelt" a Városligetbe, akik erőszakkal számolták fel a Ligetvédők - fákat és egészséges környezethez fűződő jogunkat védő - törvényes és erőszakmentes demonstrációját. A "jogalap" egy birtokvédelmi határozat volt, amelyet a józsefvárosi jegyzői hivatalban adtak ki - írták.

Tegnap a Demokratikus Koalíció alelnöke, Vadai Ágnes és Molnár Zsolt, a Nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnöke is Pintér Sándor belügyminiszterhez fordult, miután az utóbbi hónapokban rendszeresen "kopasz fiatalemberek jelentek meg csapatostul", ha a Fidesz vagy a kormány érdekeit kellett megvédeni. Vadai szerint ugyanazok a kopaszok akadályozták meg a vasárnapi boltbezárás elleni szocialista népszavazási kezdeményezés benyújtását, akik a múlt héten békés tiltakozókat vertek meg a Városligetben. Molnár Zsolt arra szeretett volna választ kapni, kik és hogyan akadályozták a rendőrség munkáját, és mindez milyen intézkedést vont maga után? Mi kell még ahhoz, hogy végre fellépjenek a "biztonsági emberek" és megbízóik önkényével szemben? "Hajlandóak-e végre intézkedni, vagy megvárják, míg a Nemzeti Választási Iroda és a Városliget után a Parlamentbe történő belépésre is kopasz verőlegényektől kell majd engedélyt kérni?" - írta levelében az MSZP-s politikus.

 "Gerinctelenségi díjat" próbáltak átadni az aktivisták

A Ligetvédők hétfőn megpróbálták átadni az általuk kitalált "Gerinctelen köztisztviselő-díjat" a főváros VIII. kerületi jegyzőjének, amiért a múlt héten jogilag aggályos birtokvédelmi határozatot bocsátott ki a favédő civilek táborává vált egykori Kertem szórakozóhely területére. Ennek alapján lendült akcióba a rendőrség és a Ligetvédőket bántalmazó magánbiztonságiak. Danada-Rimán Edina, a VIII. kerület jegyzője azonban nem tudta átvenni a "díjat", mert hétfő délután épp házon kívül volt. Pedig nem csak oklevelet kapott volna: a Ligetvédők egy aranyszínű tenyérlenyomatot is készítettek neki, amit a "jogállam arculcsapásának" szimbólumaként vittek a polgármesteri hivatal elé. A birtokvédelmi eljárást eredetileg a területileg illetékes XIV. kerület jegyzőjénél kezdeményezték, ám mivel Zugló önkormányzata tulajdonosként érintettje is az ügynek, így a kormányhivatal választása a VIII. kerület jegyzőjére esett. Danada-Rimán Edina - aki a kerület rendőrkapitányának felesége - már korábban is jól teljesített: ő volt az, aki az Orczy-kertben is "asszisztált" a fakivágások engedélyezéséhez.

Korábban írtuk: a szóban forgó birtokvédelmi határozattal több ponton is problémák vannak: nem szerepel rajta annak a félnek a neve, címe és székhelye, akivel szemben a birtokvédelmet kérik, holott ezeket törvény írja elő. Az eljárás megindítása után az érintettek, vagyis a Ligetvédők nyilatkozattételre történő felhívása is elmaradt. Ráadásul a Városliget Zrt. állításával ellentétben a volt Kertem területét jogszerűen nem adhatták át semmilyen kivitelezőnek, mert ez sem az elektronikus építési naplóban, sem pedig az Országos Építésügyi Nyilvántartásban nincs dokumentálva.

Összeütközött két személyszállító vonat Olaszország déli részén, Bari közelében kedden. Az olasz lapoknak eddig tizenkét áldozatot erősítettek meg a hatóságok, de a Barletta-Andria-Trani tartomány helyettes vezetőjére, Giuseppe Corradóra hivatkozó Reuters szerint húsz halott is lehet.