hulladék;Nagy-Britannia;búcsú;David Cameron;Theresa May;

Távozott a Cameron család a Downing Street 10-ből FOTÓ: GETTY IMAGES/KARWAI TANG

- May beköltözött, de sok baja lesz a skótokkal

Formálisan is elköszönt tegnap David Cameron brit miniszterelnök, mától hivatalosan is Theresa May a Downing Street 10. új lakója, Nagy-Britannia második női miniszterelnöke. Több uniós vezető tegnap is leszögezte, hogy az Egyesült Királyság nem profitálhat a Brexitből. Skócia első minisztere pedig újfent jelezte, a népszavazás eredménye nem alkalmazható Skóciára.

Délelőtt a brit alsóházban David Cameron még utoljára válaszolt miniszterelnökként a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos heti félóráján a hozzá intézett kérdésekre, délután pedig a Buckingham palotában hivatalosan is átnyújtotta lemondását II. Erzsébet királynőnek.

A volt miniszterelnök, aki 2005 óta állt a brit Konzervatív Párt illetve 2010 óta az Egyesült Királyság kormányának élén, egyben a pártelnökségtől is búcsúzott. David Cameron a brit uniós tagságról június 23-án tartott népszavazás másnapján jelentette be távozási szándékát, miután a referendumon a brit választók többsége arra szavazott, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az EU-ból.

Utolsó parlamenti beszédében Cameron elsősorban utódát méltatta, briliáns tárgyalónak nevezte Theresa Mayt. Azt tanácsolta az új miniszterelnöknek, akinek le kell vezényelni Nagy-Britannia kilépési tárgyalásait az Európai Unióból, hogy az országnak olyan közel kell maradnia az Unióhoz, amennyire csak tud, kereskedelmi, együttműködési és biztonsági szempontból egyaránt.

Jeremy Corbyn, az ellenzéki Munkáspárt elnökének kérdésére válaszolva, aki azt kifogásolta, hogy a Konzervatív Párt eddig nem adott egyértelmű garanciát arra, hogy a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgároknak nem kell távozniuk a kilépési feltételekről szóló tárgyalások eredményeként, Cameron leszögezte, hogy a brit konzervatív kormány a továbbiakban is mindent megtesz annak érdekében, hogy garantálhassa a külföldi EU-állampolgárok jogainak érvényesülését a jövőben is. Mindezt persze kölcsönösségi alapon, vagyis csak abban az esetben képzelhető el, hogy London eláll a garanciától, ha az EU-tagországok nem biztosítják viszonossági alapon az ott élő brit állampolgárok jogait.

Az uniós vezetés a brit népszavazás óta többször figyelmeztetett, hogy London nem „mazsolázhat” az uniós kedvezmények között és kérte a brit vezetést, hogy mielőbb indítsák el a kilépési folyamatot. Angela Merkel német kancellár legutóbb kedden, Enda Kenny ír kormányfővel folytatott megbeszélése után sürgette, hogy az új brit kormány minél előbb kezdje meg a kiválási folyamatot.

Enda Kenny hangsúlyozta, hogy a kilépési tárgyalások során figyelembe kell venni Írország és Nagy-Britannia különleges kapcsolatait, mindenekelőtt fenn kell tartani az uniós tagállam Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország határának nyitottságát.

Tegnap megszólalt Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is. A lengyel politikus azt hangsúlyozta, az EU-nak nem szabad megengednie az elkövetkező tárgyalások során, hogy Nagy-Britannia profitáljon a kilépésből, mert az más tagállamokat is hasonló lépésre ösztönözne. A Reuters hírügynökség tudósítása szerint Tusk a lengyel Polityka című hetilapnak adott interjújában úgy fogalmazott, senki sem akarja megbüntetni vagy megalázni a briteket, de azt sem engedhetik meg, hogy vonzó modellé, sikerrecepté váljon a közösség elhagyása.

Nicola Sturgeon skót első miniszter néhány órával Theresa May beiktatása előtt határozottan leszögezte, hogy márpedig a Brexit nem alkalmazható Skóciára. May emlékezetes kijelentését idézve, miszerint „a Brexit az Brexitet jelent”, Sturgeon azt emelte ki, hogy Maynek erre valóban felhatalmazása van, mert Anglia és Wales erre szavazott, de álláspontja szerint ez a mandátum nem érvényes az uniós tagság mellett voksoló Skóciára és Észak-Írországra. „Nekem viszont arra van mandátumom, hogy megtaláljam az utat Skócia EU-ban maradására”, fogalmazott a skót első miniszter.

Boris Johnson az új brit külügyminiszter
London volt polgármesterét nevezte ki Nagy-Britannia külügyminiszterévé Theresa May miniszterelnök. Az eddigi külügyminiszter, Philip Hammond a pénzügyminiszteri tisztséget kapta, az eddigi pénzügyminiszter, George Osborne távozik a kormányból.
Johnson a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik legbefolyásosabb politikusa, aki a brit EU-tagságról júniusban tartott népszavazáson a Brexit-tábor, vagyis a kilépést pártoló kampánycsoport frontembere volt. Korábban őt tartották a szerdán lemondott David Cameron előző miniszterelnök legesélyesebb utódjelöltjének, de belvillongások miatt végül nem is indult az utódválasztási versenyben, amelyet a kormányalakítással szerdán megbízott Theresa May nyert meg. (MTI)

A kórházak csupán felében maradhat legalább egy szülő vagy gondviselő folyamatosan a kiskorú gyermekével - derül ki a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) immár második alkalommal végzett felméréséből. A „Gyerekkel vagyok” kezdeményezés célja, hogy minden intézményben a gyermeke mellett maradhasson a szülő a nap 24 órájában. A szervezet az adatgyűjtés tanulságait és személyes, munkatársai által folytatott felméréseit összegezve, orvosok és szülők bevonásával készítette el és küldte meg szakmai ajánlását az egészségügyi kormányzat számára.