kormány;Nagy-Britannia;Boris Johnson;Theresa May;

2016-07-14 11:11:00

Brit kormány feketehumorral

Theresa May mondhatni a legendás brit feketehumort is segítségül hívta az új kabinet összeállításakor. Boris Johnson külügyminiszterré való kinevezésével ugyanis gondoskodott arról, hogy mókásak legyenek az Európai Unió külügyminisztereinek jövőbeni találkozói. A volt londoni polgármester ugyanis a Brexit mellett kampányolt meglehetős vehemenciával, majd amikor korábbi segédje, Michael Gove kiállt mögüle, bejelentette, nem pályázik a pártelnöki, illetve a kormányfői tisztségre. A diplomácia vezetésének megszerzésével azonban befolyásos pozícióhoz jutott. Brüsszelben azonban, finoman szólva, nem örvend túlzott népszerűségnek.

Akadnak azonban olyan vélemények is, amelyek szerint Johnsonnak nem lesz igazi hatalom a kezében, a külpolitikát ugyanis a kormányfő határozza meg, másrészt a kilépés feltételeiről sem Johnsonnak kell majd tárgyalni. Inkább showman lesz az európai politikai palettán. Olyan értékelések is megjelentek, amelyek szerint a külügyminiszteri kinevezéssel May kicsit meg is szabadulna Johnsontól, aki így alig lesz otthon, Londonban. A Twitteren olyan vélekedések láttak napvilágot, amelyek szerint a mostani helyzet kísértetiesen hasonlít ahhoz, mint amikor az Egyesült Államokban Barack Obama első elnöki megbízatásakor Hillary Clintont nevezte ki a külügyek irányítójának. A döntés bírálói ezzel szemben úgy látják, hogy Johnson diplomáciai vezetővé való kinevezése kicsit a külügyi tárca leértékelésének tekinthető. A Daily Mirror elég kifejező címlappal jelent meg: Johnsont ejtőernyőzés közben mutatják, mellette a felirat: „Kedves világ… Bocsánat”.

Johnson azt közölte, rendkívül izgatottan tekint új megbízatása elé. „Nagy lehetőség előtt állunk,hogy jó kapcsolatokat alakítsunk ki Európával, s örülök annak, hogy e csapatnak én is a tagja lehetek” – fejtette ki.

Az előző külügyminiszter, Philipp Hammond a pénzügyminiszteri tárcát kapta meg, az előző pénzügyminiszter, a Brexit-pártiak által sokat bírált Philipp Hammond (előzetesen azt közölte, a Brexit-pártiak győzelme esetén elkerülhetetlen lesz a különadók bevezetése) ezzel szemben kiesett a kabinetből. David Cameron kormányfő mellett Osborne bukott a legnagyobbat. 2010 óta állt a pénzügyi tárca élén, s Cameron legesélyesebb utódjelöltjeként emlegették. Az előző kabinet legnagyobb uniópárti személyiségei közé tartozik.

Philipp Hammond sem akar gyökeres változásokat. Szerinte a brit gazdaságnak továbbra is csatlakoznia kell az uniós belső piachoz. Úgy véli, ha ezt nem sikerülne elérni, egy sor pénzügyi vállalkozás teszi át a székhelyét más európai városokba. A Sky Newsnak elmondta: nem lesz pótköltségvetés.

A May-kormány újdonsága a Brexit-minisztérium, amelyre a konzervatív képviselőt, David Daviest nevezte. A keményen Brexit-párti Liam Fox is új posztot kapott: a nemzetközi kereskede

Angela Merkel elsők között gratulált Theresa Maynek kormányfővé választása alkalmából. A német kancellár szóvivője elmondta, Merkel sok sikert kívánt neki, s továbbra is baráti marad a két állam viszonya. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Mark Toner kifejtette, a két ország viszonya nem személyektől függ, s mindig együttműködésre törekednek a britekkel függetlenül attól, ki tölti be a külügyminiszteri tisztséget. A finom elhatárolódással arra utalhat a szóvivő, hogy Washingtonban nem kedvelik túlzottan Johnsont, aki Barack Obamát egy ízben „félig kenyai elnöknek” minősítette.