menekültek;

2016-07-15 11:31:00

Kizsuppolás a magyar határnál? - Cáfolja a rendőrség a BBC-t

A magyar hatóságok nem csak azokat toloncolják vissza Szerbiába, akiket a határtól számított nyolc kilométeres zónán belül fognak el, olyanokkal szemben is alkalmazzák ezt az eszközt, akik eljutottak akár már Budapestre is - erről a BBC budapesti tudósítója számolt be a szerb-magyar határról. A rendőrség cáfol.

A határ mentén tízezer katona és rendőr van szolgálatban, hogy távol tartsa a menekülteket. A kizsuppolás általában éjjel zajlik, a szögesdrótba épített ajtókon keresztül. A túloldalon viszont több mint ezren torlódtak fel, napközben a hőmérséklet időnként eléri a 37 fokot. A hevenyészett táborokban rettenetesek a körülmények. Röszkénél most már tizenkét mobil vécé van, de a 850 embert kiszolgáló két csapnál minden reggel hosszú sor alakul ki. A múlt héten egy tízéves afgán gyerek belefulladt a közeli tóba. Akiket visszaküldtek, azok közül sokan súlyos bántalmazásokról számolnak be, az Orvosok Határok Nélkül helyi képviselője szerint gumibotok okozta sérüléseket, vágásokat és kutyaharapásokat kellett kezelnie - idézte a BBC tudósítását a magyar határról a 168 óra.

A rendőrség közleményben jelezte, hogy ez az állítás nem felel meg a valóságnak. "Ezzel szemben a valóság az, hogy azokat az illegális migránsokat, akiket a határtól számított 8 kilométeres sávon túl fognak el Magyarország területén, nem kísérik vissza az ideiglenes biztonsági határzáron kialakított kapukhoz. Őket a rendőrök előállítják, és idegenrendészeti eljárást kezdeményeznek velük szemben" - írták.

Az ORFK megjegyezte, hogy a „kizsuppolás” jogintézményét nem ismerik, ergo nem is alkalmazzák, és a rendőri intézkedést nem a napszak, hanem az elkövetés időpontja határozza meg. A rendőrség az Alaptörvényben meghatározott feladatát a jogszabályoknak megfelelően végzi. A rendőri intézkedéseket a törvényesség, a szakszerűség és az arányosság elvének betartásával hajtja végre, különös figyelemmel az illegális bevándorlókkal szemben tanúsítandó emberséges, emberi méltóságukat tiszteletben tartó bánásmódra - írták a közleményben.