A parlament házbizottságának erről döntő pénteki üléséről Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője számolt be a testület ülését követően tartott sajtótájékoztatóján. A kormánypárti politikus közölte, a Fidesz nem kíván részt venni "ebben az ellenzéki cirkuszban", képviselőcsoportjukból ezért csupán egyetlen képviselő lesz jelen az ülésteremben, mivel úgy gondolják, semmilyen olyan új körülmény nem merült fel, amely indokolná a Városliget megújításáról és fejlesztéséről szóló törvény visszavonását.
Kósa Lajos úgy fogalmazott, a balliberális ellenzék eddig minden olyan építést, beruházást ellenzett, amelyet a kormány és a Fidesz kezdeményezett. Példaként említette erre a Nemzeti Színház épületét, valamint a Kossuth tér megújítását. A Fidesz frakcióvezetője szerint az ellenzék együttműködési szándékának komolyságát jól mutatja, hogy a rendkívüli parlamenti ülés napjának a tusványosi nyári tábor megnyitójának napját jelölték meg. "Ha van alkalmatlan időszak arra, hogy a parlament határozatképességét biztosítsuk, az biztos, hogy július 20." - mondta Kósa Lajos, aki szerint ebből is látszik, hogy az ellenzék "csak a balhékeltésben" érdekelt.
A parlament rendkívüli ülését Szabó Tímea, a PM társelnöke, független országgyűlési képviselő kezdeményezte és Kósa Lajos tájékoztatása szerint azt az MSZP, a Jobbik és az LMP képviselői is támogatták. Szabó Tímea arra hivatkozva indítványozta a 2013-ban elfogadott Liget-törvény visszavonását, mert az szerinte "minden baj forrása", hiszen lehetővé teszi a zöldfelületek "korlátlanul lepusztítását" és helyükre "betonépületek" felhúzását.
Korábban szintén a kormánypárti képviselők távolmaradása miatt nem volt határozatképes az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának összehívott ülése, ezért a testület többi tagja Sallai R. Benedek LMP-s elnök javaslatára "informális ülésen" hallgatta meg a meghívott környezetvédő szervezeteket a fővárosi kiemelt beruházások és a budapesti zöldterületek megóvása ügyében. Karácsony Gergely (PM) zuglói polgármester akkor azt mondta, hogy a kormánypárti képviselők azért nem jelentek meg az ülésen, mert nincsenek érveik a Liget-projekt és más kormányzati beruházások mellett.
A minap megszólalt a Városliget Zrt. műszaki igazgatója, Sághi Attila is, aki közölte: ezentúl egyetlen egészséges fát sem vágnak ki a jövőben a Liget Budapest projekt építkezései miatt, sőt az érintett fákat át fogják ültetni. A civil tiltakozás mögött azonban nem csak a fapusztítás, hanem a Liget beépítése elleni tiltakozás áll. A fairtást hónapok óta akadályozó Ligetvédők szerint a bejelentés csak blöff, aminek "nyilvánvalóan kommunikációs szerepe van", és ez az átültetési pávatánc nagyon sokba fog kerülni a budapestieknek. Az, hogy egészséges fát nem vágnak ki, szerintük nem jelent mást, mint azt, hogy hamarosan előtérbe kerülnek azok a szakértők, akik jó pénzért és meggyőződésből kiadják majd az összes szabálytalanul kivágandó fának a beteggé nyilvánító szakvéleményt.
A mostani fejlemények kapcsán Tordai Bence, a PM szóvivője lapunk kérdésére elmondta: Kósa hiába hivatkozik cinikusan arra, hogy semmilyen új körülmény nem merült fel a Liget tönkretételéről szóló törvénnyel összefüggésben, hiszen a legújabb felmérések szerint a lakosság több mint 80 százaléka nem ért egyet a tervezett beépítéssel. Ami jelzi: lelepleződött az a 300 millió forint közpénzt felemésztő politikai propaganda is, amely nem érte el a kormány által várt hatást, miközben a kopaszok bevetése a tiltakozók ellen a jogállamiságot vonja kétségbe. Ami pedig az időpontot illeti, Tordai szerint, ha a Fidesz a tusványosi rendezvény miatt nem tud részt venni a parlamenti ülésen, és ez előre látható volt, akkor Kövér László házelnöknek joga lett volna 8 nap eltéréssel bármikorra összehívni a Házat. Nem tette - mondta lapunknak a PM szóvivője.