Budapest Bank;MLP;

2016-07-15 15:49:00

Matolcsy "baráti köre" szerezné meg a Budapest Bankot?

A Magyar Liberális Párt véleménye szerint mindenképpen el kell kerülni, hogy az MKB vegye meg a Budapest Bankot.

A párt sajtóhírekre hivatkozó gazdaságpolitikusa arra szólította fel Varga Mihály nemzetgazdasági és Seszták Miklós nemzeti fejlesztési minisztert, nyilatkozzon arról, hogy milyen terveik vannak a Budapest Bankkal. Bodnár Zoltán ezt követően arról beszélt, hogy Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke egy lapinterjúban a magyar állam számára előnyös sikertörténetnek nevezte az MKB Bank reorganizációját. Hangsúlyozta, hogy az interjúban az MNB alelnöke azt mondta, a pénzügyi intézményrendszer stabilitásának megőrzése miatt kellett a pénzintézetet megvásárolni korábbi német tulajdonosától. 

A politikus viszont úgy látja: az ügyeletet semmilyen közgazdasági racionalitás nem indokolta. Elképzelhetetlen, hogy a német állam ne vállalna kezességet egy tulajdonában álló bank magyarországi pénzintézetének kötelezettségeiért - jelentette ki.

Az akciónak a jelek szerint semmi más oka nem volt, csak az, hogy a "fideszes baráti kör", vagy a Matolcsy Györgyhöz tartozó "érdekeltségi kör" előbb-utóbb megszerezze a bankot - fogalmazott. A magyar állam eközben 17 milliárd forintot kifizetett a bank részvényeiért, amiből az adófizetők egyetlen fillért sem látnak vissza - mondta Bodnár Zoltán.

A gazdaságpolitikai szakértő arra is kitért, hogy jelen pillanatban törvénytelenül működik a Monetáris Tanács. Hangsúlyozta, hogy Bártfai-Mager Andrea lemondásával a testület belső tagjainak száma elérte a külső tagok számát, amit viszont a jegybanktörvény tilt.

Bodnár Zoltán arról is beszélt, hogy a Takarékbank Zrt. 2012-ben kötvényt bocsátott ki, hogy rendezze tőkehelyzetét.  Akkor azt jelentették be, hogy a kötvényt külföldi befektetők jegyezték le, de minden valószínűség szerint állami finanszírozás történt - közölte. Hangsúlyozta, hogy a kormány államtitokká minősítette azt az alapítói határozatot, amelyet Seszták Miklós adott ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. részére, akkor, amikor visszavásárolták a kötvényeket. A miniszternek magyarázatot kell adnia arra, hogy mi a pénzügyi rendszer stabilitását veszélyeztető információ, amelyet nem lehet nyilvánosságra hozni - jelentette ki.