Szakács László hétfőn, Budapesten a posta XIII. kerületi székháza előtt tartott sajtótájékoztatón azt mondta, ismeretlen tettes ellen tesz feljelentést, mert bár az állam tulajdonrésze nem változott a 14 milliárd forint értékű postában, egyetlen részvény 50 millió forintért történő eladásával fontos irányítási jogkörök kerültek ki az állam kezéből. Ez felveti a hűtlen és a hanyag kezelés, a hivatali visszaélés gyanúját; szerinte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Miniszterelnökség a döntések előkészítésekor megkerülte a vagyontörvényt - közölte.
Kifejtette: a posta nemzeti jelentőséggel bíró, kiemelt vagyon, a magyar állam tulajdonrésze soha nem eshet 75 százalék plusz egy szavazat alá, azaz az állam minden döntést meg kell hogy tudjon hozni egyedül. Hozzátette: 2013 végén a posta közgyűlése piacra bocsátott egy B sorozatú elsőbbségi részvényt, amelynek névértéke száz forint. Ezt a részvényt 50 millió forintért eladták az akkor még állami tulajdonban lévő Takarékbank, amelyet 2014 februárjában értékesítettek a Spéder Zoltán fémjelezte FHB-csoportnak - mondta, megjegyezve: az FHB 54 százalékos, irányító részesedést szerzett a Takarékbankban.
Egy hónappal később - folytatta - a posta közgyűlése a száz forint névértékű részvénnyel járó jogosultságokat tovább bővítette mindenféle ellenszolgáltatás nélkül. Míg korábban ennek a B részvénynek a tulajdonosa csak arra volt jogosult, hogy megmondja, ki legyen a könyvvizsgáló, ezen döntés után az igazgatótanács és a felügyelőbizottság tagjainak felét is a részvény tulajdonosa jelölhette ki - részletezte. Elmondta, ma az állam talán még a vezérigazgatót sem tudja leváltani.
Szakács László szerint ezek olyan irányítási jogkörök, amelyek egészen biztosan csak a magánbefektető érdekeit szolgálják, és semmi estre sem az államét.
Az ellenzéki politikus közölte, 2013-14-ben a posta Németh Lászlóné felügyelete alatt a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz tartozott, majd onnan 2014-ben átkerült a Lázár János vezette Miniszterelnökséghez. De szerinte "a keszekusza" kereszttulajdonlásokban szerepet kapott a százszázalékos állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank is, amelynek vezetője Nagy Csaba, aki Lázár János korábbi hódmezővásárhelyi tanácsadója volt.
Szakács László véleménye szerint ők terjeszthették a kormány elé azokat a döntéseket, amelyek miatt ez a helyzet előállt, "bohócsipkát húztak Orbán Viktor fejére", hiszen kihúzták a posta irányítását az állam kezéből. Az MSZP-s képviselő azt mondta, a feljelentést a nap folyamán megteszi, az mellékleteivel együtt 280 oldal. A feljelentést sajtóértesülések és cégnyilvántartási adatok alapján készítették - tette hozzá.