Az OC első fél évi adatai szerint országosan 5-20 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak a tavalyi év átlagához képest. Ennél nagyobb mértékű, akár 30-40 százalékos növekedés Budapest külső és olcsóbb pesti kerületeiben volt jellemző. A vidéki városok közül Miskolcon és Sopronban regisztrált az Otthon Centrum jelentősebb bérletidíj-emelkedést. Nem volt növekedés Budapest V. és VI. kerületében, ahol eleve az átlagnál magasabb árak jellemzőek, továbbá néhány egyetemi városban, így Győrben, Szegeden és Pécsett.
A legtöbb bérbevett lakás 60-70 négyzetméteres, vagy ennél kisebb volt az idén. Budapesten az átlagos méretű lakásokért 140 ezer forintot fizetnek havonta. A legkedvezőbb bérleti díjak az átlagos lakásméret alapján Pécsett, Nyíregyházán és Miskolcon voltak az elmúlt fél évben, ahol 60-70 ezer forintért lehetett albérletet találni, míg Debrecenben például a bérbe adott 60 négyzetméteres lakások átlagosan 91 ezer forintba kerülnek havonta.
A szakértők szerint Budapesten a belvárosi kislakások gyorsan elkelnek, és a piacon egyre inkább a 80-100 négyzetméteres kiadó lakások fognak dominálni, tehát több diák összefogva jobban járhat a bérleti piacon.
A vidéki városokban a piac szűkösebb, mint a fővárosi, és az egyetemi központokra korlátozódik. Itt a fajlagos árak a fővárosi értéknél jóval olcsóbbak, de a kiadó lakások jellemzően nagyobb alapterületűek, ami mérsékli a bérleti díj különbségeit a főváros és vidéki nagyvárosok között.
Lakásbérlés helyett Budapesten és vidéken is jellemző a befektetési célú vásárlás, az elmúlt két év lakáspiaci élénkülésének meghatározó szereplői voltak a kisbefektetők, akik megtakarításaikat lakásba fektették - közölte az Otthon Centrum.