Vatikán;főcsillagász;José Funes;Szentszék obszervatóriuma;

Közelkép - Jézus nélküli világegyetem

Akár történelminek is nevezhetnénk a pillanatot, amikor egy ízben a Vatikán főcsillagásza, José Funes azt közölte, a Szentszék obszervatóriuma hisz abban, hogy más planétákon is létezhet élet. Indoklása szerint miután a galaxisban több mint százmilliárd csillagok száma, ezért távolról sem kizárható a földönkívüliek létezése.

Ez a kijelentés azért is meglepő, mert a tudomány csak feltételezi, hogy létezhetnek földönkívüliek a világegyetemben, üzeneteket is küldözgetnek hátha valakik majd válaszolnak, de egyelőre – tudomásunk szerint - sehol semmi reagálás. Nagy lelkesedéssel felfedeztek ugyan néhány exobolygót, ahol a földi viszonyokhoz nagyon hasonló feltételek léteznek: víz, légnemű burok mágnesességgel, amely kiszűri a Nap elektromos sugárzását, elfogadható méretű gravitáció, stb. de emberi lényekhez hasonló lakóknak ott sincs nyoma.

(Nekünk viszont menekülési lehetőség, ha bajba kerülne a mi Glóbuszunk.) Az egyház bejelentése azonban így is számtalan kérdést vet fel. Az elsőt ők maguk – a Vatikán csillagásza jóvoltából – azonnal fel is vetették: szerintük ugyanis nincs másik Jézus a világegyetemben, hiszen Ő a földi ember lelke megmentéséért vállalta a kereszthalált. Atyaisten természetesen csak egy van – hiszen Ő teremtette a világosságot, sötétséget és magát a Földet is emberekkel és állatokkal -, de azt nem tudni, hogy a földönkívülieknek is van-e olyan közvetítőjük Istenhez, mint a Földön Jézus Krisztus.

Természetesen azt sem tudhatjuk, hogy vannak-e erkölcsi normáik, egyáltalán ismerik-e a jó és a rossz, a bűn és a bűnhődés fogalmát. S ami minden egyházi jellegű hit alapeleme: hisznek-e a fizikai létük után valamilyen túlvilágban. A jelek szerint a Vatikán levonta a következtetést a Galilei ügyből: nem akar száz éveket várni, hogy elismerje a tudomány racionális tényeit.