mobilos applikáció;Pokémon GO;

A zsebszörnyekre a telefonokba épített GPS segítségével lehet rátalálni FOTÓ: EUROPRESS/GETTYIMAGES/OLIVIA HARRIS

- Pokémon a legújabb őrület

Bombaként robbant július elején a mobilos applikációk világában a Pokémon GO. Egy-két hét kellett csak hozzá, hogy a világ legnépszerűbb okostelefonos játékává váljon, pedig számos országban még nem is lehet letölteni. A szakértők egy része üdvözli megjelenését, mások komoly veszélyekre figyelmeztetnek. Bár maga a játék ingyenes, a megszállottá vált felhasználók súlyos pénzeket is elkölthetnek rá. Az alkalmazás már Magyarországon is elérhető.

Azon kevesek, akik egyáltalán nem használják játszadozásra okostelefonjaikat, az elmúlt hetekben arra lehettek figyelmesek, hogy az internetes, a televíziós és a nyomtatott sajtó gondolatainkban már rég eltemetett, színes kis szörnyecskékről szóló híradásokkal lett tele. "Pokémonozó tinikre lőtt egy férfi"; "Tóba zuhant egy férfi, miközben Pokémonokat hajkurászott"; "Pokémonokkal játszott, halottat talált" - és hasonlók.

Július 6-án, szerdán jelent meg a Pokémon GO nevű okostelefonos játék az Egyesült Államokban, vasárnapra már az egész USA Pokémon-lázban égett. Az új őrület futótűzként terjed a világban, s bár az alkalmazást még nem lehet minden országban elérni, mégis letöltési rekordokat döntöget, az USA-ban több tízmillióan játszanak vele napi rendszerességgel. Nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek körében is nagy népszerűségnek örvend, július 16-tól Magyarországon is elérhető.

Az ingyenesség illúzió

Az ingyenesen letölthető játék lényege, hogy a felhasználó környezetében véletlenszerűen felbukkanó zsebszörnyekre kell vadászni és elkapni őket a pokélabdával. A szörnyekre a telefonokba épített GPS segítségével lehet rátalálni, az alkalmazás ugyanis összekapcsolja a virtuális világot a Google Térképpel, így úgy tűnik, hogy a való világban jelennek meg a Pokémonok.

A játékos a telefon kameráján keresztül látja a valódi környezetét, amelyben itt-ott (például egy utcasarkon vagy egy kuka mögé bújva) feltűnhetnek a szörnyecskék. A begyűjtött Pokémonokat aztán fejleszteni, erősíteni lehet, harcolni is lehet velük, a felhasználó másokkal mérheti össze erejét.

A játék egyik legnagyobb előnye és tömegessé válásának egyik legfőbb oka, hogy ingyenesen elérhető és könnyen kezelhető. A Google Play-ről vagy az App Store-ból letöltött alkalmazás semmilyen új készséget nem kíván a felhasználótól, gyakorlatilag ugyanúgy kell kezelni, mint bármelyik másik okostelefonos játékot.

Pedofilt fogtak
Pokémon keresés közben tartóztattak le egy férfit az Egyesült Államokban, Indiana államban, akit korábban egy gyermek ellen elkövetett szexuális zaklatás miatt próbára bocsátottak - adta hírül az AP hírügynökség. A 42 éves férfit a helyi törvényszék körüli füves területen fogták el, amit egy 16 éves fiúval játszott Pokémon Go-t.
Az esetet a közelben járó felügyelőtiszt vette észre, kollégája azonnal bement az épületbe és egy rendőrt hívott ki, aki azonnal előállította a férfit. A próbaidőn lévő férfinek tilos lett volna gyerekek közelébe mennie. Arról, hogy felfüggesztik-e a próbaidőt és börtönbe kerül-e, a bíróság fog dönteni.

Az ingyenességgel kapcsolatban pedig azt kell tudni, hogy bár az alkalmazás letöltéséért valóban nem kell fizetni, az alkalmazáson belül már lehet vásárolni, sőt, a játék úgy lett kialakítva, hogy egy bizonyos szint után már csak a különböző kiegészítőkkel lesz élvezhető. A játék igen addiktív, így azok a játékosok, akik rendesen rákattantak, valószínűleg nem lesznek restek a pénztárcájukért nyúlni.

Jó üzlet

A gyártók így mindenképp jól járnak. A japán Nintendo cég - a Pokémon eredetileg az ő termékük - részvényeinek értéke már a játék megjelenése után néhány nappal 25 százalékkal nőtt. De még így sem ők kaszálják a legtöbbet: az alkalmazás gyártója, a Niantic, a Pokémon Company valamint az Apple is jókora összegekhez jut. Mint az Apple Insider rámutatott, a három cég az Apple Store-os pénzekből egyformán 30 százalékot kap. És hogy honnan jön a pénz?

A játékosok különböző tárgyakat vásárolhatnak, a fizetőeszköz a Pokécoin, amit valódi pénzért lehet beszerezni. Például 100 Pokécoin 360 forintba kerül, 1200 Pokécoin már 3600 forintba, de vehetünk 14 500 Pokécoin-t is 36 ezer forintért. Az árakból jól látszik, hogy minél nagyobb csomagot választ a játékos, a Pokécoin árfolyama annál kedvezőbb.

Drága adatforgalom, már akinek
A mobil adatforgalom is bánhatja a Pokémonozást. A Pénzcentrum.hu szerint az eddigi magyar felhasználó tapasztalatok alapján napi egy óra játék 20-30 MB adatforgalmat generál, vagyis egy hónapban 600-900 MB adatot is felemészthet a játék.
A szolgáltató a legtöbbször 500 MB illetve 1 GB adatot ajánl, amit így gyorsan el lehet érni, ez pedig újabb költségekbe verheti a játékost, ha mobilinternetét másra is szeretné használni. A szolgáltatónál 1 GB plusz internet általában 1500 forintba, 3 GB 2500 forintba kerül. Az Egyesült Államokban ugyanakkor a T-Mobile úgy döntött, elengedi a Pokemon Go által generált mobilinternetes adatforgalmat.

A játék megjelenésekor több - elsősorban amerikai - szakértő is úgy nyilatkozott, üdvözlik a Pokémon GO megjelenését annak pozitív hatásai miatt. A játék egyik fő célja, hogy mozgásra ösztönözze az embereket, a szörnyecskéket ugyanis nem lehet a fotelben ülve gyűjtögetni.

Egyes szakértők szerint ez az első olyan játékos applikáció, amivel sikerülhet a felhasználókat még több testmozgásra bírni, ám egyre többen vannak azok a játékosok, akik megpróbálják kijátszani a sétálós szörnykeresést: vannak, akik egyszerűen autóból vadásznak (gyakran sofőrök is, akik már több balesetet is okoztak az elmúlt hetekben), mások meghekkelték a programot úgy, hogy az alkalmazás felé közvetített földrajzi helyet valódi mozgás nélkül is megváltoztathassák. Egy találékony játékos drónra rögzítette okostelefonját, a repülő szerkezetet szobájának kényelméből irányítva vadászott Pokémonokra az utcán.

Alagútból menekítették a játékosokat
Két japán turistát kellett kimentenie a spanyol hatóságoknak egy forgalmas barcelonai autópálya-alagútból szombaton, miután azok szörnyekre vadásztak mobileszközeik segítségével - írta a Local. A rendőrség először azt hitte, hogy a pár eltévedt, azért bámulják annyira a tabletjüket és mobiljukat az 1270 méter hosszú Rovira alagútban, ahonnan a gyalogosok és a kerékpárosok is ki vannak tiltva.
A rendőrök azonban az igazoltatás során döbbentek rá, hogy a turisták Pokémonokra vadásznak. Spanyolországban is egyre több, okostelefonjába révülő embert látni a templomokban, temetőkben, a világörökséghez tartozó épületeknél. Egy fiatal a lapnak azt nyilatkozta, édesanyja 15 éve hiába próbálja rávenni, hogy menjen el templomba, a Pokémon Go-nak most sikerült. "Egy Pikachura akadtam" - mondta.

Virtualitás vs. valóság

Ahogy egyre nagyobb őrületté válik a játék, egyre hajmeresztőbb hírek látnak napvilágot, az utóbbi napokban pedig már a szakértők is inkább a veszélyekre figyelmeztetnek. Bár a Pokémon GO nem zárja a négy fal közé a fiatalokat - a számítógépes játékokat rendszerint ezzel vádolják - most épp ennek ellenkezője vált problémává. Az alkalmazás miatt megszaporodtak a közúti balesetek, Ausztráliában a rendőrség már figyelmeztetést adott ki, hogy a telefonjukba merülő Pokémon vadászok vigyázzanak saját és mások testi épségére. Németországban a Német Autóklub pedig megelőző kampányba kezdett.

Feladta állását 
Az új-zélandi Tom Currie úgy döntött, teljes munkaidőben vadászik, ezért minden reggel felpakol egy adag kávét, majd esőkabáttal és hátizsákkal indul az útjára - írta a pcworld.hu. A 24 éves férfi feladta az aucklandi állását azért, hogy egy két hónapos utazásba kezdjen Új-Zélandon. A célja az, hogy az összes Pokémont megszerezze.
Eddig 90-et szerzett a lehetséges 151-ből. Többek között begyűjtötte már Dragonairt, Scythert, Jynxet és Goldeent. Currie kalandot szeretett volna. Mint mondta, egyes helyek igazi vadászközponttá váltak - olyan emberekkel vannak tele, akik egyébként otthon lennének bezárkózva. A vadászat kihozza őket a valódi világba, ha pedig ritka Pokémont találnak, világgá kürtölik.

"Kezdetben magam is alábecsültem a veszélyeket. Egyre inkább azt látom, mintha az alkalmazást használó embereknél csökkenne a felelősségtudat, elmosódna egy bizonyos belső határ. A játék könnyedén felül tudja írni a valósághoz való viszonyt" - mondta a Népszavának Deliága Éva. A pszichológus szerint pszichológiai szempontból nem igazán lehet értékelni a játék esetleges pozitív hatásait (mozgás, közösségépítés), hiszen ezek továbbra is akkor működnek igazán, ha számítógépes vagy okostelefonos kapcsolat nélkül jönnek létre.

"Ugyanakkor a játék pozitív dolog, felnőttek számára is, hiszen feltölt, kikapcsol. Ám így indul a függőség is, amit a beszippantódás követ. Ha az embernek fellazul a kapcsolata a valósággal, nem ismeri fel a való világ veszélyeit játék közben, nem érdekli semmi, csak a játék, és ha ez kerül a prioritási sorrend elejére minden mással szemben, az már komoly problémákat jelez" - figyelmeztet a szakember.

Tömeghisztéria tört ki New Yorkban
Több ezer ember lepte el a New York-i Central Parkot, amikor megjelent a Pokémon Go térképén egy Vaporeon, őt próbálták meg befogni a játékosok. A zsebszörny maga nem ritka, ugyanakkor az, hogy találunk egyet a szabadban, az már igen.
A legtöbb felhasználó egy Eeves felfejlesztésével szerzi be ezt a pokémont, azonban ez rengeteg időt és energiát igényel, és mindössze az esetek 33 százalékában sikerül, többségében egy Jolteon vagy Flareon lesz belőle. Már csak az a kérdés, hogy ha egy még ritkább Zapdos bukkan fel, tömeglázadás tör ki?

Stabil többséget szerezne a Fidesz-KDNP az Országgyűlésben, ha most lennének a választások - derült ki az Origo által készített mandátumbecslésből öt intézet (a Nézőpont, a ZRI Závecz, a Publicus, a Századvég és a Medián) adatai alapján.