Városliget;tó;mérgező anyag;

2016-07-19 15:30:00

További zűrök a Ligetben - Azbesztvész után mérgező anyag a tóban?

Balogh Eszter, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság referense kedden arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a katasztrófavédelem munkatársai hétfőn vettek mintát a vízből, azt követően, hogy két kacsa elpusztult a tóban. A vízmintát további vizsgálatra laboratóriumba küldték, jelenleg a vizsgálat eredményére várnak.

A Liget Budapest hétfő este közölte a Facebook-oldalán: feltehetőleg ismeretlen eredetű mérgező anyag került a városligeti tó vizébe.

Azt írták, a Városliget Zrt., a rendőrség, a csatornázási művek és a katasztrófavédelem szakembereivel közösen a helyszínen azonnal megtette a szükséges óvintézkedéseket, hogy mihamarabb elhárítsák a veszélyt.

 Arra kérnek mindenkit, hogy további tájékoztatásig tartózkodjanak a tó használatától és különösen figyeljenek arra, hogy háziállataik ne érintkezzenek a vízzel. A Főkert és a rendőrség későbbre ígért tájékoztatást.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kedden azt közölte: megtették a szükséges intézkedéseket, és az eset körülményeinek tisztázása érdekében a BRFK XIV. kerületi rendőrkapitánysága feljelentés-kiegészítést rendelt el környezetkárosítás gyanúja miatt.

A Főkert Nonprofit Zrt. ugyancsak kedden közölte: vizsgálják az eset körülményeit. Hozzátették: a tóból az illetékes hatóságok hétfő este többször vízmintát vettek, amint meglesz a vizsgálatok eredménye, tájékoztatják a lakosságot. Jelezték továbbá, hogy a Főkert Zrt. mint a tó kezelője folyamatosan végzi a szükséges munkálatokat; az algamentesítésekről "biológiailag aktív, vegyszermentes adalékokkal, szakcég bevonásával gondoskodik".

Mint a Népszava is megírta, a jogszabályban rögzített biztonsági intézkedések betartása nélkül bonthatták le azt az épületet, amely a ligetvédők tapasztalatai szerint jelentős mennyiségű azbesztet tartalmazott. Egy, a Népszabadságnak nyilatkozó aktivista szerint az azbesztet már hónapokkal ezelőtt észlelték. S bár az épület tetejének és hővezetékeinek azbesztből készült szigetelését korábban eltávolították, a harmadik emelet egyik helyiségében lévő kiegyenlítő tartály körüli ottmaradt. A Levegő Munkacsoport szakértője szerint ilyen esetekben az azbeszt szakszerű eltávolításának felelőssége a bontást végző cég műszaki ellenőréé. Már a bontási terv készítésekor meg kell győződni róla, hogy van-e azbeszt az épületben, és ha igen, a tényt a bontási műszaki leírásnak is tartalmaznia kell.

Ma reggel a Ligetvédők Facebook-oldalán a következő beírás jelent meg: lezárták police felirattal a Városligeti-tó Kertem felőli részét, állítólag mérgezés miatt. De nem logikus, mert ha igaz lenne az egész tavat le kellett volna zárni. Police és egyéb oldalon semmi, de fura szag terjeng azon a részen.

Valamivel később a varosliget.info oldalon azt írták: A műszaki ellenőri vizsgálat után derült ki, hogy több épület is azbesztet tartalmaz, ezért a munkálatokat leállították. A bontás során  műszaki ellenőr olyan további szerkezetet vett észre, amely megítélése szerint feltehetően azbeszt tartalmú, ezért a terület elkerítésére utasította a bontást végző vállalkozót. A műszaki ellenőr – várhatóan 1-2 napon belül - a vizsgálat eredménye alapján dönt majd a munkálatok folytatásának módjáról. Az azbeszt agresszíven rákkeltő anyag, a levegőben szálló finom szálak belélegzése mellhártya, légcső és tüdődaganatot okoz.

Az RTL Klub pedig arról az esetről számolt be, amikor szombaton éjszaka megrugdostak egy 11 éves kislányt a Városligetben. Az aktivista lányával éjszaka egy sátorban aludt, amikor a szemtanúk elmondása szerint egy ittas társaság inzultálni kezdte a tiltakozókat. Egyikük belerúgott a sátorba, pont az ott alvó kislányba. A gyerek veséje sérült meg, kórházba vitték, de már jól van.