kereskedelem;munkaerőhiány;

- Lázasan keresik az üzletek a dolgozókat

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2016. első negyedéves adatai szerint a kereskedelemben közel négyezer betöltetlen álláshely található. Jelenleg 141 ezer kiskereskedelmi értékesítőhely tevékenykedik az országban, amelyek 96 ezer vállalkozás tulajdonában. Ehhez, vagy éppen az alkalmazottak számához képest nem is tűnik olyan soknak a betöltetlen álláshelyek száma. A négy főnél többet foglalkoztató áruházakban és boltokban közel 200 ezer alkalmazott dolgozik. Kevés olyan kereskedelmi vállalkozás van ugyanakkor, amelyik ne panaszkodna a munkaerő gondokról.

A blokkk.com véletlenszerűen kiválasztott 33 áruházláncot, hogy honlapjaikon hány betöltetlen állást hirdetnek, kiderült: több mint kétezret. Egyes nagy hazai láncok (CBA, COOP, Reál) honlapjain ugyanakkor kevés nyoma van, vagy egyáltalán nincs a munkaerő keresésének, de akárcsak ezek, a többiek is sok más csatornán is toboroznak.

Kivétel nélkül minden szakboltban keresnek eladót, pénztárost, árufeltöltőt, de például megszaporodtak a betöltetlen takarítói állások hirdetései is. A különböző álláshirdető portálokon is több száz kereskedelmi munkahelyet kínálnak, természetesen a hirdetési újságokban úgyszintén.

Az április vasárnapi nyitás engedélyezése, valamint a nyári szezon nyilván megdobta a munkaerőhiányt is a boltokban az elmúlt hónapokban, de korábban is sokat panaszkodtak a boltosok. Feltehetően a KSH becsült adatainál jócskán nagyobb a munkaerőhiány. Bizonyára nem véletlen, hogy a legtöbb munkahelyet a legnagyobb külföldi tulajdonú áruházak kínálják honlapjaikon, és ebben is élen jár a Tesco.

A valós munkaerő hiány a felmérésben szereplőnél is jóval nagyobb lehet, ugyanis az áruházak még a bejárati ajtóban és hangosbemondóikon is hirdetik munkahelyeiket.

Nagy-Britannia az EU-tagság megszűnése után sem fordít hátat Európának - mondta Boris Johnson brit külügyminiszter kedden.