Berlinben kezdte meg tegnap tárgyalásait Theresa May. A brit miniszterelnök ma a francia fővárosban egyeztet. Noha London már hétfőn hivatalosan jelezte, hogy May arról kíván egyeztetni Angela Merkellel első kétoldalú találkozójukon, hogy miként tud a két ország együttműködni abban az időszakban, amikor az Egyesült Királyság felkészül a kilépésre az Európai Unióból, ezzel kapcsolatosan kételyek fogalmazódtak meg a médiában.
Nyilván nem véletlen, hogy May első külföldi útja épp a német kancellárhoz vezet és az sem, hogy utána azonnal Berlin legszorosabb szövetségesével, Francois Hollande francia elnökkel egyeztet. A brit kilépési folyamat elkezdésének időzítése kérdésében ugyanis feszültség alakult ki London és Brüsszel között, mert míg az uniós tisztségviselők sürgetik a folyamat mielőbbi elindítását, addig London időt szeretne nyerni a felkészülésre, s nem kívánja aktiválni a lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, amíg nem áll össze egyértelműen az új brit kormány tárgyalási stratégiája. Az uniós keménymagnak számító Merkel-Hollande páros támogatása nagy segítség lenne May és kabinetje számára.
A tegnap délutáni berlini találkozót megelőzően azonban Steffen Seibert, a német kancellár szóvivője leszögezte, Berlin nem folytat különtárgyalásokat Brexit-ügyben. „Azt mondjuk, hogy a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktiválása nélkül nem kezdődhetnek előtárgyalások Nagy-Britanniával – és e tekintetben nincs eltérés a német illetve az európai uniós álláspont között – de ez nem jelenti azt, hogy nem beszélhetünk egymással. Afelől azonban mindenkit megnyugtathatunk, hogy nem lesz előtárgyalás”, idézte a német szóvivő szavait a Reuters hírügynökség.
Brüsszeli források pedig tegnap délután jelezték, hogy a soron következő Észtország veheti át a jövő évi soros uniós elnökséget az Egyesült Királyságtól. London tegnap jelentette be hivatalosan, hogy lemond az elnökségről, tekintettel arra, hogy 2017 második felében már a kilépési tárgyalásokkal lesz elfoglalva. Az észt elnökség előrehozásáról egyelőre az uniós tagországok nagykövetei állapodtak meg, a végső döntést a miniszteri tanács hozza meg. A megüresedett tisztségre Magyarország és Belgium is bejelentkezett.