Az első, a Biztonsági Tanács 15 tagja bevonásával, zárt ajtók mögött lefolytatott próbaszavazáson Antonio Guterres egykori portugál miniszterelnök szerepelt a legjobban, az AFP francia hírügynökség jelentése szerint rá 12 kedvező voks esett. A második Danilo Türk volt szlován államfő, míg a harmadik Irina Bokova, az UNESCO bolgár főigazgatója lett 11, illetve 9 támogató véleménnyel. A szavazás titkos volt, s a tervek szerint még több forduló követheti októberig, amikor a BT az ENSZ szélesebb plénuma, a Közgyűlés elé terjeszti javaslatát.
Korábban arról volt szó, hogy a főtitkári rotáció elvének megfelelően legközelebb egy kelet-európai politikus veheti át a világszervezet első posztját, s azt is íratlan elvárásként kezelték, hogy végre egy nő nyerje el a felelősségteljes megbízatást. Ám úgy tűnik, az elmúlt hónapok során mindkét szempont valamelyest háttérbe szorult, s ha csakugyan Guterres lesz a befutó, akkor e téren nem következik be áttörés. Az ENSZ berkeiben azonban folyik a lobbizás azért, hogy nő kerüljön a világszervezet élére.
A 67 éves volt portugál kormányfő egyébként minden szakértő szerint kiváló jelölt, angolul, spanyolul és franciául is beszél, kiválóan ismeri a világszervezetet, az ENSZ menekültügyi főbiztosaként tíz éven keresztül végzett korábbi munkáját széleskörű elismerés övezte. A mostani próbaszavazás újdonságnak számít, mint ahogy az utódlási eljárás egésze, például az az eljárás, hogy a tucatnyi jelölt alkalmat kapott a személyes bemutatkozásra, s meghallgatásra. Ban Ki Mun utóda január 1-vel venné át a stafétabotot a világszervezet élén.