Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala közleményt adott ki, ebben azt is kérte az illetékes hatóságoktól, hogy tájékoztassák a lakosságot a megtett és a várható intézkedésekről és azok ütemezéséről.
A sajtóban publikáltak eljutottak az ombudsmanhoz is, a közleményben Szabó Marcel hivatkozik is a több helyszíni tudósításra, és tényfeltáró riportra, amely nyilvánosan is elérhető mérési adatokra és hatósági intézkedésekre is hivatkozva felhívja a figyelmet arra, hogy a Tiszamenti Regionális Vízművek (TRV) Zrt. vásárosnaményi üzemmérnökségének szennyvíztelepéről megfelelő tisztítás nélkül kerül a Tisza folyóba több település kommunális szennyvize. A magas lebegőanyag-tartalom (a szennyvíziszap el nem távolítása) következtében nemcsak a folyó vize szennyeződhet el, de az iszapba kiülepedő lebegő anyagok ezt a helyzetet a szennyező forrás remélhető megszűnése után is állandósíthatják.
A fenti hírek alapján a lakosság joggal várja el, hogy a környezet-egészségügyért, a környezet- és természetvédelméért, valamint a vízminőség védelméért felelős állami szervek az ügyben megszólaljanak, a saját vizsgálataikban mért adatokat ismertessék, a felmerülő veszélyre felhívják a figyelmet, az esetleges félreértéseket tisztázzák- írja a közleményben az alapvető jogok biztosa.
Forrás: Baranyi Krisztina/Facebook
A helyszínen mintát vettem a bűzös, gyomorforgató, általuk tisztítottnak mondott vízből amely elhagyja a telepet, és egy kb. 500 méter hosszúságú csatornán keresztül a Tiszába ömlik. 34 település szennyvize kerül ide, melyek közül 28 településen nincs csatornahálózat, szippantós autók hordják ide a szennyet.A telep teljes kapacitása még kifogástalan műszaki állapotban is csupán 1500 köbméter víz megtisztítására elég, de ennek a kapacitásnak a felét biztosító berendezés már több mint egy éve nem működik, a maradék elavult, elhasznált állapotú. Súlyos környezetszennyezés folyik évek óta, amelyet mindenki tétlenül néz, az egymásra mutogatáson kívül nem történik semmi! - írja meg tapasztalatait Baranyi Krisztina a közösségi portálon is.
Az ombudsman a közleményben ismét hangsúlyozza, hogy az Alaptörvény szellemiségével és az Alkotmánybíróság határozataival összhangban a szervezeti átalakítások csak úgy végezhetők el, hogy az új rendszer kialakulásával és működésével ne sérüljenek az egészséges környezethez, illetve a testi és lelki egészséghez fűződő alapvető jogok, ne romoljon a nemzet közös örökségét képező természeti erőforrásaink, köztük vizeink állapota, a jövő generációk számára megőrizzük a vízkészleteinket.
( Csak zárójelben: valójában már az is szomorú, hogy erre egyáltalán fel kell hívni egy regnáló kormány figyelmét, egy olyan ország kormányáét, amelynek a parlamenti többsége által megszavazott államfője rendre a környezetvédelem nagy élharcosaként szerepel, igaz, csak nemzetközi porondokon. A Ligetvédők is igen várták, hogy Áder János megszólal az ügyben, de hiába. )
Szabó Marcel arra is figyelmeztet, hogy az ivóvízszolgáltatás és szennyvízkezelés az egészséghez és az egészséges környezethez való alkotmányos jog érvényesüléséhez nélkülözhetetlen alapvető közszolgáltatás, amelynek rendszerét az állam a közelmúltban jelentősen átszervezte. (...)Az államnak az új rendszerhez igazodóan gondoskodnia kell arról, hogy a jogszabályokban előírt színvonalú szolgáltatás nyújtásához szükséges anyagi fedezet rendelkezésre álljon, ami kiterjed arra is, hogy az alapvető közszolgáltatást ellátó vállalatok a környezet veszélyeztetése nélkül nyújtsák szolgáltatásaikat, és képesek legyenek a fellépő veszélyek elhárításához szükséges műszaki intézkedések megtételére.
A probléma komplex jellegére tekintettel a szószóló külön is kéri a környezet és a természet védelméért, valamint a környezet-egészségügyért felelős és közegészségügyi hatáskörrel rendelkező Szabolcs-Szatmár Bereg Megyei Kormányhivatalt, valamint - a vízügyért és vízvédelmi hatósági feladatok ellátásáért felelős Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot, hogy adjanak ki közös tájékoztatót, melyben a lakossággal közlik vizsgálataik eredményét, kitérve a vásárosnaményi szennyvíztisztítóból kikerülő szennyvíz minőségére és mennyiségére, annak hatására a Tiszára és az érintett környezetre, valamint a lakosság egészségére, illetve a veszélyekre.