közbeszerzés;Csetényi Csaba;

- 330 milliós büntetés a Csetényi-féle közbeszerzés miatt?

Több mint 330 millió forintnyi pénzügyi korrekciót, tehát büntetést javasol az Európai Bizottság (EB) a Miniszterelnökség közbeszerzése miatt, amelyet a HG 360 Reklámügynökség Kft. nyert el - írta a Világgazdaság. A vállalat Rogán Antal kabinetfőnök Pasa parki szomszédjának, Csetényi Csabának az érdekeltségébe tartozik. A HG 1,575 milliárd forintért vállalta tavaly a kormányablakok népszerűsítésére irányuló kampány lebonyolítását.

Az Unió többek között indokolatlannak találta a gyorsított eljárást, hiszen mindössze tíz nap volt a pályázat beadási határideje. Ez szerintük szűkíti a versenyt, és az is kérdés, miért vártak a tender kiírásával 2015 augusztusig, holott a kormányablakok fejlesztése évekkel korábban kezdődött. Azt is firtatták az ellenőrök, milyen kampányintenzitásra lehetett szükség, hogy két hónap alatt kiszórják a pénzt a kormányablakok népszerűsítésére. A projekt 5 millió eurós büdzséje ugyanis vetekszik az öt legnagyobb hirdetési büdzséjű magáncégével, ezek egész éves kerete 5-7 millió euró - hozták fel összehasonlításul. A Világgazdaság cikke kapcsán a Miniszterelnökség közölte: nincs probléma, Brüsszel pusztán kérdéseket tett fel a kormányablakos kampány kapcsán.

A 25 százalékos büntetést súlyosbítja, hogy az uniós forrásokat menedzselő, a közbeszerzések csúcsellenőrzéséért felelős Miniszterelnökség eljárása akadt fenn az EB szűrőjén. A mintába 2015. január–szeptember között 56 eljárás került be, és tucatnál vélelmeztek szabálytalanságot a brüsszeliek. Az ellenőrök szerint sok a szabálytalanság a szerződésmódosítások kapcsán, sok az egyszereplős "verseny", és a testre szabott tenderek, illetve a versenyt korlátozó műszaki előírások kiszűrésére nincs megfelelő szakmai háttér. Kifogásolták például az eljárási határidők szabálytalan lerövidítését vagy a többletmunkák odaítélésének gyakorlatát. Az uniós szabályok szerint kisebb összegű, a tenderben foglalthoz hasonló munkával meg lehet bízni a nyertest pótlólag, ebbe azonban nem fér bele a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi beruházása, amelyet kerékpárút építésével toldottak meg.

Újabb kötelezettségszegési eljárás indulhat Magyarország ellen, amennyiben a kormány az uniós szabályok ellenére 18 százalékra csökkenti az internet áfáját. Ennek vége akár súlyos pénzbüntetés is lehet. Mellár Tamás szerint Orbán Viktorék nyitott kapukat döngetnek a kérdésben, hiszen az EU rövidesen változtatni készül a vonatkozó szabályokon. A közgazdász szerint más, szabályos módon is lehetne támogatni az internetezést.