oktatás;felsőoktatás;

2016-07-26 07:01:00

Összezavarják a tanterveket?

Elvileg szeptembertől a tanárok eltérhetnek majd a megkövetelt tantervtől, azonban az ehhez szükséges rendelet még nem készült el, a javaslatok pedig augusztus közepéig nem is állnak rendelkezésre. Palkovics László oktatási államtitkár legalábbis a múlt héten óvatlan kijelentéseket tett, melyek szerint az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) javaslatai alapján el lehet térni a Nemzeti Alaptantervtől (Nat) és a kerettantervben meghatározottaktól. Ezután járt a meglepőnek tűnő, ám a szakma által vélhetően üdvözlendő - sőt, több pedagógusszervezet által korábban követelt - lehetőségnek utána az eduline.hu, amely arra jutott: egy július 14-én közzétett dokumentum szerint az OFI valóban ajánlásokat fog kidolgozni, várhatóan augusztus közepéig - a tanév kezdete előtt két héttel -, hogy miben lehet eltérni a 2018-ra beígért módosításokig a tantervtől.

Ugyanakkor az OFI tájékoztatójában maga is megjegyzi, hogy a változtatásokhoz rendeletmódosításra lesz szükség. Amennyiben a rendelet nem jelenik meg szeptemberig, akkor nem lehet eltérni a Nat-tól és a kerettantervtől, ez egyszerű. Amennyiben mégis megérkezik augusztusra a módosítás, az is komoly problémákat szülhet, ugyanis a tanároknak rövid időn belül el kell dönteniük, hogy inkább betartsák a jogszabályokban rögzített kereteket és aszerint tanítsanak, vagy éljenek az OFI kiegészítő ajánlásaival - vetette fel a portál. Mivel ráadásul kidolgozás alatt áll az új alaptanterv, így az sem biztos, hogy az ajánlásokban megfogalmazottak végül belekerülnek-r az új Nat-ba. Mindenesetre az OFI ajánlásai elvileg arról fognak szólni, hogy a tanárok 20-30 százalékban elhagyhassák a tantárgyak egyes témaegységeit, attól függően, hogy ez segíti-e a diákok fejlődését. Kérdéses azonban, hogy miféle feltételek mentén dönthetnek majd a tanárok, s főként, hogy mikor, hiszen tanév közben már nehéz lenne változtatni. Az LMP szerint azonban így az egész "engedménynek" nincs értelme, hiszen a pedagógusoknak nem lesz ideje felkészülni és felelősséggel élni a lehetőséggel, a kormány pedig a tudatos tervezés helyett ismét csak kapkod.

Ma hirdetnek ponthatárokat
Minden a felsőoktatásba jelentkező fiatal izgatottan várta július 26-át - ezen a napon hirdetik ugyanis ki a felvételi ponthatárokat. Ma tehát kiderül, hogy kit milyen szakra vettek fel, noha az interneten már ellenőrizhették a pontszámaikat a diákok. Miután a kormány jelentősen szűkítette a felsőoktatásba jutás lehetőségeit, s az utóbbi években csökkent az állami finanszírozású helyek száma a legnépszerűbb szakokon, tavaly is hozzávetőlegesen minden harmadik diák csalódott a ponthatárok kihirdetése után, hiszen csak 68 százalékukat vették fel a normál felvételi eljárásban. Idén hasonló arányok várhatók, de aggódnia annak sem kell, akit nem vesznek fel, vagy lemaradt a jelentkezésről: pótfelvételi eljárásban augusztus 7-ig lehet jelentkezni a választott egyetemre vagy főiskolára.


Ellenőrzés az van

Alig több mint 4900 szakértő részvételével szervezik meg a tanfelügyeleti ellenőrzéseket és pedagógusminősítési eljárásokat – tudta meg a Magyar Nemzet az Oktatási Hivataltól (OH). Szakértői feladatot csak azok az aktív jogviszonyú, a pedagógusi életpályamodellben a mesterpedagógusi kategóriát elért tanárok láthatnak el, akik sikeresen részt vettek az OH által szervezett képzéseken, valamint jelentkeztek és felkerültek a szakértői névjegyzékre (nekik 2017-ben 22 800 tanár minősítését kell elvégezniük). Míg pár hónapja lehetett olyan híreket hallani, hogy nincsen elég pedagógus szakértő, a lap kérdésére az OH arról tájékoztatott: a mostani létszám jelenleg is elegendő, és összetételében is "túlnyomórészt megfelelő" a feladatok ellátására.