UEFA;elnök;Michel Platini;Aleksander Ceferin;

Michel van Praag (balra) lehet Michel Platini utódja az UEFA élén FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Reformokat követelnek az UEFA-nál

Szeptember 14-én, Athénban döntenek az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) tagállamai a testület új elnökének személyéről. Favoritnak a szlovén Aleksander Ceferint tartják, akinek a neve nem köthető össze az UEFA gyanús ügyleteivel. Jelenleg körülbelül húsz szövetség támogatására számíthat az 55-ből.

Három jelölt, a holland Michel van Praag, a spanyol Ángel Maria Vilar Llona jelenlegi ügyvezető, valamint a szlovén Aleksander Ceferin indul az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnöki tisztségéért. Bár utóbbi nevezése némiképp meglepő volt, hiszen a legkevésbé ismert hármójuk közül, az előjelek alapján ő számít igazi favoritnak.

A kisebb észak- és kelet-európai tagszövetségek ugyanis őt látnák szívesen az elnöki székben, s mivel összesen 55 szövetség rendelkezik szavazati joggal, ezért várhatóan nehéz lesz legyőzni őt. Svédország, Norvégia és Finnország már hivatalosan is bejelentette, hogy a szlovén mögött sorakoztak fel.

A 48 esztendős szlovén nagy előnye, hogy neve nem köthető az európai szövetség botrányaihoz. Karl-Erik Nilsson, a Svéd Labdarúgó Szövetség elnöke ezért úgy látja, hogy a szlovén megválasztásával az UEFA-nak esélye nyílik az újrakezdésre. Az említett három szövetség közös nyilatkozatot is kiadott, amely így hangzik: „Mindannyiunk érdeke egy és ugyanaz: reformokat kell véghezvinni az európai labdarúgásban. S közös álláspontot képviselünk abban, hogyan irányítsák megfelelően az európai és nemzetközi labdarúgást” – fejtették ki.

Vitalij Mutko, az orosz szövetség elnöke is támogatásáról biztosította a szlovént, később pedig az olasz szövetség is mellette tört lándzsát. További támogatói: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Görögország, Macedónia, Montenegró, Románia, Szerbia, Törökország és természetesen Szlovénia. Becslések szerint ha most lenne szavazás, Ceferin körülbelül húsz szövetség támogatására számíthatna.

A tanult jogász legnagyobb ellenfele a német szövetség lehet. A svédek nem véletlenül támogatják annyira a fociberkekben kevéssé annyira ismert szlovént. Németország ugyanis a 2024-es Európa-bajnokság döntőjének megrendezésére pályázik, a svédek azonban meg akarják fúrni a német pályázatot. Alighanem úgy vélik, hogy ebben Ceferin is majd segítségükre lehet. Valamit valamiért…

Igaz ugyan, hogy az erről szóló végső döntést nem maga az UEFA elnöke, hanem a végrehajtó bizottság hozza meg, de a szavazásban részt vevők véleményét nyilvánvalóan befolyásolhatja majd. A német szövetség sokáig hallani sem akart Ceferin megválasztásáról, s Van Praagot támogatta, ám úgy tűnik, változik a helyzet. Mivel nyilvánvalóan a DFB nem akar a vesztes oldalára kerülni, ezért egyre valószínűbb, hogy a németek is hajlandóak lesznek beállni a szlovén mögé, s így akarják megőrizni a pályázat esélyeit. A németek augusztus végén döntenek végérvényesen arról, ki mögé álljanak be.

A DFB szerint túl sok a három jelölt, ezért a szövetségeknek arra kellene törekedniük, hogy egyetlen kandidátusban állapodjanak meg a szeptemberi választásig, így demonstrálva az egységet. Ha ez nem sikerülne, annak igen negatív következményei lennének. „Attól tartok, hogy az UEFA több részre szakadhat. Ez pedig rendkívül káros lenne a szövetség számára” – vélekedett a német szövetség elnöke, Reinhard Grindel. Mint mondta, a végrehajtó bizottságban már többször is felvetette, hogy még a választás előtt jussanak közös nevezőre a tagszövetségek.

Nagy kérdés persze, sikerül-e ez. A 68 éves Van Praag érdekes javaslattal állt elő. Szerinte átmeneti elnököt kellene választani, s ő állna a kihívás elébe, elvállalná a posztot. „Az UEFA-nak jelenleg egy integráló személyiségre van szüksége, aki ismét nyugodtságot hozhatna a szövetség életébe” – fejtette ki. Szerinte az elnökség szintjén az európai szövetség már nyolc hónapja zsákutcában vesztegel. „Azt a helyzetet oldanám meg, hogy előkészítsem a terepet egy fiatalabb elnök számára” – fejtette ki.

Felvetése abból a szempontból nem is annyira légből kapott, hogy a szeptemberben megválasztandó szövetségi elnök nem kap teljes mandátumot, hanem 2019-is, a korrupciós ügy miatt eltiltott Michel Platini megbízatása lejártáig irányíthatja a szövetség munkáját. Ekkor megint választani kell majd.

Tény az is, hogy van Praagnak szinte a vérében van a szövetségi munka irányítása. Apja, Jaap akkor volt az amszterdami Ajax első embere, amikor a kilencvenes években a holland klub történetének legveretesebb eredményeit érte el.

A három jelölt közül épp a jelenlegi ügyvezető, Ángel Maria Villar esélyeit tartják a legcsekélyebbnek. A múlt emberének tartják, aki képtelen a megújulásra. Neve korrupciós ügyekben is felmerült.

 Focizott, karatézett, kosárlabdázott
Aleksander Ceferin mondhatni tősgyökeres jogászcsaládból származik, nagyapja jogászprofesszor, apja ügyvéd volt. Két fivére, hozzá hasonlóan szintén tagja a szlovén ügyvédi kamarának. Ő maga a büntetőjog szakértője.
Ceferin, ez persze az ő esetében magától értetődő, imádja a focit, egykor a harmadosztályú szlovén csapat, a Grosuplje mezét öltötte magára. Hobbiszerűen kosárlabdázott és karatézett, de a teniszütő is jól állt a kezében. 2006-ban került a legnépszerűbb szlovén fociklub, az Olimpija Ljubljana élére. 2011. február 17-én lett a szlovén szövetség első embere. Jó kommunikátornak tartják, több nyelven folyékonyan beszél.

 Az olasz Alberto Salomoni lett az MTK Budapest női röplabdacsapatának vezetőedzője.