Bár az utóbbi hetekben a német nagykoalícióban nyugalom állt be a menekültkérdés kapcsán, úgy tűnik, ennek vége, s a CSU ismét hangosan követeli a kemény fellépést. Ennek jele az is, hogy Seehofer utalt arra, a jövőben ragaszkodik a kemény állásponthoz a koalíción belül is, csak azért nem hátrál meg, hogy ne legyenek feszültségek a kabineten belül.
A merényletek miatt Angela Merkel megszakította szabadságát, s csütörtökön rendkívüli sajtóértekezletet tart a kancellári hivatalban.
Joachim Herrmann bajor belügyminiszter ismét több rendőrt követelt az utcákra, s felszerelésük javítását is akarja. Konkrét számokkal azonban nem állt elő. A CSU javaslatai között szerepel a szigorúbb határellenőrzés. „Megengedhetetlen a nyitott határok politikája” – fogalmazott Herrmann. A menekültet már az első ellenőrzés során azonosítani kell – fejtette ki. Ha ez nem lehetséges, mert az érintettnél nincsenek papírok, az illetőnek a határnál kell maradnia. Herrmann szerint a menekültek kitoloncolásának felgyorsítására is szükség van. Mint mondta, a bűnelkövetőket hamarabb ki kell utasítani az országból. „Az embereknek joguk van a biztonságra” – fejtette ki.
Herrmann szerint a német hadsereg bevetése nem korlátozódhat az áradásoknál vagy az erdőtüzeknél történő bevetésekre. A hadsereg ugyan nem pótolhatja a rendőrséget, de a katonák a rendőrök segítségére siethetnek egy terrortámadás esetén. E javaslat gyakorlatba való átültetéséhez azonban alkotmánymódosításra van szükség.
Beata Szydlo lengyel miniszterelnök egyenesen magyarázatot követelt a német kormánytól a németországi erőszakos cselekményekre. „Több hete naponta hallink terrortámadásokról. A legutóbbiak azonban lengyel állampolgárokat is érintettek” – közölte a lengyel miniszterelnök. Szydlo alighanem arra gondolt, hogy egy szíriai menekült Reutlingenben megölt egy lengyel nőt, a vizsgálat szerint azonban ez esetben nem terrortámadásról volt szó, hanem szerelmi bűncselekményről. Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter a német kormányt is hibáztatta a terrorcselekményekért.