A demokraták konvenciója abban különbözött a republikánustól, hogy az előválasztásokon alulmaradt elnökaspiránsnak, Bernie Sanders szenátornak megadták a lehetőséget, hogy emelt fővel búcsúzhasson. Az államonkénti „névsorolvasás” vége felé következett Vermont, Hillary Clinton nagy ellenfelének szűkebb pátriája. A helyi szavazás eredményét Sanders testvére jelenthette be – könnyes szemmel, később a szenátor maga kért szót, s javasolta, hagyják abba a szavazatszámlálást, s Clintont közfelkiáltással nyilvánítsák elnökjelöltté.
Néhány tiltakozó hang mellett ez meg is történt. A koreográfia a 2008-as mintát követte, ott a vesztes Clinton javasolta, hogy közfelkiáltással jelöljék Barack Obamát. Akkor az első afrikai-amerikai elnökjelöltet, most az első női elnökjelöltet ünnepelhették.
A voksok azért ismertté váltak, Hillary 2814 delegátus támogatását nyerte el, Sanders mellett 1893 küldött szavazott. Sanders-hívők egy csoportja kivonult a teremből, s a sajtóközpont bejáratánál tartott demonstratív tiltakozást. A DNC elfogultságára utaló üzenetváltások nyilvánosságra kerülése után a szenátor támogatói körében volt elégedetlenség, de kétségtelen, Clinton az előválasztásokon 16,8 millió, míg Sanders 13,1 millió szavazatot szerzett, s nem a szabad mandátumú szuperdelegátusokon múlt a végeredmény.
Új szerepkörben mutatkozott be Bill Clinton. A 42. elnök egyetlen szót sem ejtett Donald Trumpról, nem a republikánusok legyőzésére ösztönzött, hanem kifejezetten személyes beszédet mondott arról, hogyan ismerkedett meg feleségével 1971-ben, hogyan nevelték fel lányukat, hogyan tartottak ki egymás mellett – jóban-rosszban. „Hillary egész életében arra törekedett, hogy előrevigye a dolgokat. Egyedülállóan felkészült arra, hogy megragadja a lehetőséget, s csökkentse a bennünket fenyegető kockázatokat. Nem ismertem senkit, aki a változás jobb megtestesítője lenne” – mondta a volt elnök. Szándékosan nem beszélt a politikáról, így is jelezve, hogy ha feleségét megválasztják az Egyesült Államok 45. elnökének, Hillary és nem ő lesz a döntéshozó.
Chelsea Clinton és férje a karzatról hallgatták Bill Clinton beszédét. Clintonék lánya csütörtökön lép majd a pódiumra, ő mutatja be édesanyját az elnökjelöltséget elfogadó beszéd előtt. Clinton – Trumppal ellentétben – nem szakított a szokásokkal, s csak a konvenció utolsó napjára érkezik Philadelphiába. A hajnali órákban videóláncon, New Yorkból köszönte meg a jelölést. Hangsúlyozta, még nem biztos, hogy ő lesz az első női elnök, de az biztos, üzente a fiatal nőknek, hogy nem ő lesz az utolsó.
Meryl Streep is Clinton mellett kampányolt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JESSICA KOURKOUNIS
Nancy Pelosi volt házelnök, képviselőházi kisebbségi vezető, s több más női képviselő és szenátor is meghatottan méltatta Clinton sikerét. A többszörös Oscar-díjas Meryl Streep lenyűgözően beszélt Hillary Clintonról, s mindazokról a nőkről, akik valamilyen téren elsőként törték át az üvegplafont. Kezdve az első nővel, Deborah Samsonnal, aki álruhában beállt az amerikai hadseregbe 1782-ben, az 1984-es alelnökjelölt Geraldine Ferrarón át az első női külügyminiszterig, Madeleine Albrightig. A Politico magazinja ásta elő egyébként, hogy az első női elnökjelölt Victoria Woodhull volt, akit az Egyenlő Jogok párt jelölt 1872-ben, akkor, amikor a nők még szavazati joggal sem rendelkeztek.