Egyben ismételten elutasította, hogy módosítson ezzel kapcsolatos politikáján. Merkel a würzburgi és az ansbachi merényletet „civilizációs tabudöntésnek” nevezte, s mint mondta, keményen lesújt az igazságszolgáltatás mindazokra, akiknek közük volt a terrorakciókhoz. A német kancellár „iszlám terrorról” tett említést.
Merkel megdöbbenését fejezte ki annak kapcsán, hogy a merényleteket menekültek hajtották végre, olyanok, akik „Németországban kerestek oltalmat, vagy azt remélték, hogy itt lelnek menedékre”. Mint fogalmazott, a tettesek abból az országból űznek gúnyt, amelyik felvette őket. „De a menekülteket segítő önkéntesekből, valamint a törvénytisztelő menekültekből is gúnyt űznek” – fogalmazott.
Mint mondta, ez esetben teljesen mindegy, hogy a szeptember 4. előtt, vagy utána érkezett menekültekről van szó. (Németország szeptember 5. hajnalán nyitotta meg határát a Magyarországon rekedt menekültek előtt. Ezt követően tízezrek érkeztek Németországba.)
A kancellár említést tett a nizzai, valamint az orlandói terrorakciókról, illetve a francia pap elleni merényletről. Kifejtette, a terroristák gyűlöletet és félelmet akarnak gerjeszteni a kultúrák és a vallások között. Merkel kilenc pontos tervezetet tett közzé a biztonság javítására. Egyebek mellett emelik a német biztonsági szolgálatnál dolgozók számát. Megerősítik a rendőrséget és jobban bevonják a hadsereget a terror elleni küzdelembe.
Folytatják az internetes bűnözés ellen felállított hatóság (CITIS) kiépítését, fejlesztik a terrorizmus tudományos kutatását, szorosabbra fűzik együttműködést az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal. Javaslatot tett továbbá arra, hogy uniós szinten is szigorítsák a fegyvertartási szabályokat. Megemlítette továbbá a kitoloncolások következetesebb végrehajtását.
Az intézkedéscsomagot két nappal azután jelentette be, hogy a keresztényszocialisták elnöke, Horst Seeofer keményebb intézkedéseket követelt a biztonság javítására. több ellenőrzés, és szigorúbb fellépés a menedékkérőkkel kapcsolatban. „Mindent megteszünk azért, hogy fokozzuk az emberek védelmét” – fejtette ki akkor Seehofer. Mint mondta, az emberek félelme nő, s választ várnak az államtól. Bajorország pedig „eltökélten” lép fel.