Pénteken a megnyitóval kezdődik meg a várva várt olimpia, de sportesemények már szerdán is lesznek. Az eseményre mintegy félmillió turistát várnak, s szigorú biztonsági intézkedéseket rendeltek el.
7,5 millió belépőt bocsátanak ki
A jegyek nagy része viszonylag olcsó, több mint a fele ugyanis 7000 forintnál (70 real) olcsóbb. A nemzetközi jegyértékesítés regisztrációja 2014 novemberében indult – írta az NSO. Az első két körben kizárólag brazil lakosok vehettek részt, a többi olimpiarajongó 2015 második felében és 2016-ban pályázhatott a belépőkre. A döntőkre viszont borsosak az árak, az atlétikai „szuperdöntők” napjára 1200 real (120 ezer forint) a legmagasabb árkategóriájú belépő, csakúgy, mint a kosárlabda-, strandröplabda- és röplabdafinálékra.
Természetesen a játékok legdrágább jegyei a megnyitóra szóltak, az A árkategóriás tikett 4600 realba (460 ezer forint) kerül. A magyar szempontból kiemelt sportágak közül a kajak-kenu döntőkre 100–210 real (10–21 ezer forint) között mozognak az árak, a vízilabda-fináléra 140–580 real (14–58 ezer forint) között, míg az úszódöntőkre 260–900 real (26–90 ezer forint) között lehet jegyet váltani.
400-500 ezer turistát várnak
Jelentősen megerősítették a biztonsági intézkedéseket Rio de Janeiróban, összesen mintegy 85 ezer rendőr és katona ügyel a rendre. A sorozatos európai merényletek hatására Brazíliában is merényletektől tartanak, bár az ország még nem volt véres iszlamista terrorakció célpontja. Az olimpia két és fél hete alatt akár félmillió külföldi is az országba érkezhet.
11 192 sportoló vesz részt
A különböző sportágak kvalifikációs versenyei még 2014-ben kezdődtek a riói olimpiára. Már abban az évben is több mint hatvan ország sportolói szereztek kvalifikációs helyet Rióra. Ugyanakkor szinte napokkal a világverseny előtt derült ki, kik is indulhatnak, hiszen az utolsó pillanatig zajlottak a kvalifikációs versenyek.
4000 családot telepítettek ki
Több építkezés lakott területek közelében zajlott, ezért több ezer családot telepítettek ki Rio államból. Emberi jogi szervezetek szerint sok gyermek nem járhat iskolába, s új oktatási intézményt még nem találtak számukra.
2102 érmet osztanak szét
Az olimpiai érmek örökranglistáját az Egyesült Államok vezeti összesen 2404 éremmel, ebből 976 volt arany, 759,5 ezüst (a fél azt jelenti, hogy valaki megosztva kapta az érmet), 668,5 pedig bronz. Kissé leszakadva a második helyen Oroszország áll 1123 éremmel, amelyből 440 arany, 357 ezüst és 326 bronz. Magyarország egészen elképesztő módon kilencedik ezen az örökranglistán, összesen 476 éremmel, ebből 167 arany, 144 ezüst és 165 bronz. Ezzel nemcsak Kínát, Oroszországot is megelőzzük. Igaz, a szovjetek eredményeit külön számolják.
Az örökranglistán az amerikaiakon és a szovjeteken kívül csak a britek, a németek (külön számolják a keletnémet aranyakat, a franciák, az olaszok, a svédek és az ausztrálok előznek meg. Előbbi kettő előnye nem is behozhatatlan előttünk: a skandinávok 482,5, az ausztrálok 480,5 éremmel rendelkeznek. Az olimpiára nem éppen annyi érmet készítenek, mint ahányat kiosztanak: összesen 2488 érem készül, köztük 812 arany, ugyanennyi ezüst és 864 bronz.
A magyar nyilvántartás szerint egyébként 168 aranyunk van, a különbség abból fakad, hogy a hivatalos lista nem tartalmazza Mező Ferenc aranyát, akinek Az olympiai játékok története című könyvét választották a legjobbnak a művészeti versenyek, epika kategóriájában.
306 számban hirdetnek győztest
Íme, mely kategóriákban hány aranyat osztanak ki: asztalitenisz (4), atlétika (47), birkózás (szabadfogás: 12, kötöttfogás: 6), cselgáncs (14), evezés (14), golf (2), gyeplabda (2), íjászat (4), kajak-kenu (sprint: 12, szlalom: 4), kerékpár (BMX: 2, hegyikerékpár: 2, országúti: 4, pályakerékpár: 10), kézilabda (2), kosárlabda (2), labdarúgás (2), lovaglás (díjlovaglás: 2, díjugratás: 2, lovastusa: 2), műugrás (8), ökölvívás (13), öttusa (2), rögbi (2), röplabda (2 + strandröplabda: 2), sportlövészet (15), súlyemelés (15), szinkronúszás (2), tékvandó (8), tenisz (5), tollaslabda (5), torna (14 + ritmikus gimnasztika: 2 + trambulin: 2), triatlon (2), úszás (34), vitorlázás (10), vívás (10), vízilabda (2).
206 ország lesz jelen
Ennyi államnak sikerült legalább egy sportolót az olimpiára küldenie, ami rekord. Újoncként jelenik meg az olimpián Koszovó és Dél-Szudán, jóllehet, Pristina önállóságát több uniós tagország (Románia, Ciprus, Szlovákia, Spanyolország) mind a mai napig nem ismerte el. Előbbi nyolc, utóbbi pedig három olimpikonnak képviselteti magát. Ugyanakkor két függetlennek nevezett csapat is indul: tízen alkotják a menekültstátusban lévők csapatát, míg egy sportoló a „Független Olimpiai Atlétákét”. Ilyen sem fordult még elő az olimpiák történetében. A legtöbb atlétát az Egyesült Államok delegálja, 550-et. Magyarországról 160 sportoló lesz jelen. Mostani állás szerint 278 orosz sportoló állhat rajthoz, ez azonban még változhat a doppingügyek miatt.
200 ember betegszik meg hetente
Több sportoló mondta le a riói olimpián való részvételt a Zika-vírus miatt. Májusban még különösen drámai volt a helyzet, hetente nyolcezer új megbetegedést regisztráltak, most „csak” legfeljebb kétszázat, ami nem a kiváló egészségügyi intézkedések eredménye, hanem annak köszönhető, hogy Brazíliában beköszöntött a tél.
141 érem az atlétikai versenyeken
A sportok királynéja ha nem is visz mindent, de e sportágban osztják a legtöbb érmet. A „legaranyosabb” sportág ezúttal is az atlétika lesz a riói olimpián, hiszen 47 számban hirdetnek győztest. A magyar olimpiai csapatban 19 atléta lesz jelen. Maratoni futásban Staicu Simona és Gyurkó Fanni is teljesítette az A-szintet, ám országonként csak a legjobb három idővel rendelkező indulhat. Atlétáink közül leginkább Márton Anitától remélünk érmet.
19 napig tart a viadal
A megnyitó ünnepség ugyan helyi idő szerint pénteken (magyar idő szerint szombat hajnali egy órakor) kezdődik, a viadalok azonban már valójában szerdán megkezdődnek, méghozzá a női labdarúgó viadalokkal. Az olimpia első találkozójára magyar idő szerint este hat órakor kerül sor: Svédország női focistái Dél-Afrikával néznek farkasszemet az E csoportban. Szerdán (a meccsek egy részét már magyar idő szerint csütörtökön vívják) összesen hat focimeccset vívnak. Csütörtökön rendezik a férfi focitorna első körét, az első olimpiai aranyérmét remélő házigazda brazil csapat Dél-Afrikát látja vendégül.