ítélet;feloszlatás;ketrecharc;szervező egyesület;

2016-08-02 07:15:00

Vége a botrányos viadaloknak?

Évekkel az első botrány kipattanása után kiiktatná a kormány a gyerekek ketrecharcoltatását Magyarországról - bár nem teljesen, a 14 éven felüliek már püfölhetik egymást, igaz, a korábbiaknál szigorúbb szabályok között. A bíróság nemrégiben fel is oszlatott egy gyerekekkel ketrecharcokat szervező egyesületet.

Azzal, hogy két évvel a jogszabály-módosítás után a bíróság jogerősen is feloszlatta a gyerekek ketrecharcát szervező egyesületet, remény van arra, hogy ezt a műfajt kiiktatjuk Magyarországon - erről Rétvári Bence beszélt hétfőn az M1 reggeli műsorában. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a "nehezebb sorsú gyerekek kihasználásának egyik módjaként" minősítette ezeket a küzdelmeket.

Mint ismert, két éve a Blikk számolt be arról, hogy a Mix Martial Arts (MMA) Országos Szövetség szervezésében tizenéves gyerekek küzdöttek meg egymással fejvédő nélkül, felnőtt szabályok szerint.

A küzdelmes során több gyerek is súlyosan megsérült, egy 10 éves kislányt például úgy torkon rúgtak, hogy fuldokolni kezdett, egy 16 éves fiúnak pedig leszakadt a tüdeje, miután küzdőtársa teljes erejéből földhöz vágta. Egy másik kisfiú koponyasérülést szenvedett, mindhárom gyerekhez mentőt kellett hívni. "A meccs előtt semmit nem mondott a bíró arról, mit lehet és mit nem, így azt sem igazán tudtuk, milyen szabályok szerint lehet küzdeni" - nyilatkozta később egyikük.

A szervező egyesület vezetőjét, Felföldi Szabolcsot - aki szerint az MMA a "szegények sportága" - akkoriban nem igazán rendítették meg a gyerekek súlyos sérülései, honlapján, egy bejegyzésben a következőket írta:

"A tüdeje a szó szoros értelmében leszakadt a tapadási pontjáról, a mérkőzés után rosszul lett, és mentőt kellett hívni hozzá. Megoperálták, azóta is kórházban van. Hát igen, ez az MMA, még ilyen sérüléssel is végig csinálta! Bravó!! Szövetségünk nevében, gyógyulást kívánunk, igazi harcos vagy!"

Később már úgy nyilatkozott, nem igaz, hogy a 16 éves megsérült fiú felnőtt szabályrendszerben indult volna, és egyébként is, a srácnak korábban is volt már baj a tüdejével - mondta. Ennek fényében persze érthetetlen, hogyan kaphatott akkor sportorvosi igazolást a fiú.

A Blikk cikke után a rendőrség is vizsgálódni kezdett, a a szervezetet azonban ez sem tántorította el attól, tovább szervezzék a brutális versenyeket. Az összecsapások előtt a szülőkkel és a gyerekekkel olyan nyilatkozatot írattak alá, amelyben minden felelősséget rájuk hárítottak.

Az ügy gyorsan a politika kereszttüzébe került: legelőször a DK-s Varjú László szólította fel Simicskó István sportért felelős államtitkárt, hogy vizsgáltassa ki a botrányos gyerekviadalok ügyét. Kunhami Ágnes (MSZP) elfogadhatatlannak nevezte, hogy "hogy beteg lelkű felnőttek szegény sorsú gyermekeket uszíthatnak egymásra sport címén". Rétvári feljelentést tett az ügyben, mert mint mondta, "tűrhetetlennek tartja, hogy valakik gyerekek egészségét veszélyeztetve szerezzenek anyagi hasznot".

Ennek eredménye, hogy a bíróság megszüntette az érintett egyesületet. Rétvári szerint gyermekeket védő jogszabályok "ma már nyújtanak akkora védelmet, hogy meg lehessen szüntetni ilyen törvénysértő szervezeteket". A parlament 2014 decemberében a sporttörvényt is módosította, amely ma már kimondja, hogy a 14-18 év közöttiek számára védőfelszerelést és orvost kell biztosítani edzésen és versenyen, kisebbek pedig nem vehetnek részt az ilyen küzdelmekben.

A kiskorúak ketrecharcolásával kapcsolatban már több sport- és gyermekpszichológus is nyilatkozott, egyesek a 14 éves korhatárt is túl alacsonynak tartják, hiszen ilyenkor még fejlődésben van a szervezet. Emellett, mint minden más sportágban, a gyerekek bevezetésénél elsősorban a játékosságnak kellene dominálnia, a küzdelmekbe fokozatosan kell őket bevezetni, mert fizikailag és a személyiségre is sérülésveszélyes.

A szakemberek hangsúlyozzák: a szabálytudat is csak fokozatosan alakul ki a gyerekekben, a kisebbek nem is tudják az elvont szabályokat betartani. A sérülések következményeit sem tudják úgy felmérni, mint a felnőttek.

Mindemellett azt is figyelembe kell venni, hogy egy bizonyos életkor alatt elsősorban szülői hatásra döntenek a gyerekek arról, részt akarnak-e venni valamilyen versenysportban, így a szülők felelőssége is nagy. Ebben a korban a gyerekek többségében még él egy nagyfokú megfelelési kényszer szüleik felé, amivel a szülőknek nem szabad visszaélniük; a gyerekek szüleik unszolására akár olyan dolgokat is elvállalnak, amikben nem feltétlen lelik örömüket. Azt viszont senki nem vitatja, mennyire fontos a gyerekek életében a sport: testi és lelki fejlődésükhöz szinte elengedhetetlen a rendszeres testedzés; megtanulnak nyerni, veszíteni, célokat kitűzni és elérni.

Mi az MMA?
Az MMA (Mixed Martias Arts, vagyis "kevert harcművészet") úgynevezett "full contact", azaz minimális védőfelszerelés nélkül, teljes erővel bevitt találatokkal zajló küzdősport, melyben megengedettek az álló technikák (ütések, rúgások), a földrevitelek, és a földharctechnikák (például fojtások).
Általában olyan sportolók kezdtek MMA-zni, akik valamelyik küzdősportban már sikereket értek el. A sportág mai formájában 1993-ban jött létre az Amerikai Egyesült Államokban, az Ultimate Fighting League megalapításával.
Az igény arra, hogy gyerekek is kifejezetten ketrecharcolni kezdjenek, viszont csak néhány éve jelent meg, ezért sem voltak az ilyen küzdelmekkel kapcsolatos szabályozások részletesen kidolgozva.