A legfontosabb információkat két kiadványban is összegezték, az energiahivatal munkatársai országos kampánykörúton ismertetik a legfőbb tudnivalókat. Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szóvivője elmondta, a szolgáltatók a háztartásokban fellelhető tizenötmillió mérőóra mintegy tíz százalékát ellenőrzik évente. Az ellenőrzések nyomán mintegy másfélezer panasz születik.
Ezek feldolgozása egyértelműen azt mutatja, hogy a fogyasztók ismeretei jogaikról és kötelezettségeikről hiányosak - fogalmazott. Kolozsi Sándor, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal Fogyasztóvédelmi Főosztályának vezetője azt emelte ki, hogy ha a fogyasztásmérőkön valamilyen illetéktelen beavatkozás történik, az szabálytalan vételezésnek minősül és kötbér kiszabását jelentheti. Ennek összege a pár tízezer forinttól akár több millió forintig is terjedhet. A tevékenység legnagyobb kockázata mégis inkább az, hogy élet- és balesetveszélyes.
A főosztályvezető hangsúlyozta, nincs jó fogyasztóvédelem felkészült fogyasztók nélkül. Ebben próbálnak segítséget nyújtani a két kiadványukkal. Az Óvja mérőóráját! és az Ismerje meg jogait! című kiadványok mindenki számára elérhetőek a kormányhivatalok ügyfélszolgálati helyein - mondta Zombor Attila, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal főigazgatója. Ő a fontos tudnivalók közül azt emelte ki: a köznyelvben áram-, gáz- vagy vízlopásnak nevezett méretlen vételezés - annak mértékétől függően - akár büntetőpert is vonhat maga után.