A Kárpáti Tamás újságíró, a Premier művészeti magazin főszerkesztője által alapított elismerést évente azok a művészfeleségek kapják, akik gondoskodó társként, múzsaként sokat tettek azért, hogy remekművek születhettek. Az idei kitüntetett, Gyürey Vera 1962-től négy évtizeden át tanított a budapesti József Attila Gimnáziumban.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészkarán, a 20. századi magyar irodalomtörténeti tanszéken módszertant oktatott. A magyar nyelv és irodalom tantárgy előadója volt az egykori Művelődési Minisztériumban, később az Országos Pedagógiai Intézetben. 2004-ben Balogh Gyöngyivel és Honffy Pállal megírta A magyar játékfilm története a kezdetektől 1990-ig című kötetet, 2007-ben A magyar filmtörténet képeskönyve című munkája jelent meg.
Gyürey, aki a magyar filmek felújítási programjáért kapott Balázs Béla-díjat, 1990-től húsz éven át volt a Magyar Filmintézet igazgatója. Gyürey tavaly a hamburgi Cinefest Nemzetközi Filmfesztiválon munkásságának elismeréseként megkapta a Reinhold Schünzel-díjat.
Az első Krisztina-díjat 2011-ben a kuratórium döntése alapján Geisler Edit, Fehér László festőművész felesége kapta. Azóta többek között Haraszty István "Édeske" szobrászművész feleségét (Haraszty Éva), Juhász Ferenc költő hitvesét (Kilián Katalin), Gálvölgyi János színész hitvesét (Gálvölgyi Judit) tüntették ki.