Kedden hajnalban egyetlen magyar döntősért szoríthattunk, azonban vérmes reményekkel. Hosszú Katinka a 100 méteres hátúszás fináléjában hatodikként fordult, aztán rákapcsolt, s mindenkit maga mögé utasított.
„Tegnap azt mondtam, hogy ez a száz méter hát olyan, hogy az első helytől a nyolcadikig bármi lehet. Most kijött, hogy hányszor versenyeztem az elmúlt négy évben. Nagyon magabiztosan álltam fel és tudtam, ha ki kell magamból hoznom a maximumot, azt meg tudom csinálni. Sikerült elérnem, hogy nem aggódom azon, hogy mi lesz a végeredmény, hanem tényleg a kivitelezésre koncentrálok. Ez azért nem egyszerű, amikor egy olimpiai döntőbe áll fel az ember. Még nem fogtam fel, már az eredményhirdetés alatt is próbáltam a kétszáz vegyesre koncentrálni. Elég hihetetlen, hogy száz háton olimpiai bajnok vagyok. Persze, álmodoztam meg beszéltünk is róla, milyen jó lenne, ha összejönne. Nagyon örülök, hogy itt van a családom és támogat. A holnapi kétszáz vegyes döntőjében szeretnék egyéni csúcsot úszni” – nyilatkozta az immáron kétszeres olimpiai bajnok Hosszú Katka az M4 Sportnak.
Remek teljesítményével a riói olimpián elsőként szerzett két aranyat, s ki tudja, mennyi jöhet össze neki a többi számban. Az Iron Lady nem tétlenkedhetett a 100 hát fináléját követően, hiszen a 200 vegyes elődöntőjében is érdekelt volt. Ezen a távon a második időt úszta a brit Siobhan-Marie O'Connor mögött, míg Jakabos Zsuzsanna számára nem jött össze a finálé, a tizedik helyen zárt.
A férfi 200 méteres pillangóúszás elődöntőiben két magyarért szoríthattunk. Cseh László az első futamban indult, s elsőként csapatott célba. A másodikban Kenderesi Tamásért izgulhattunk, aki az előfutamok során jobb időt úszott a tizenkilencszeres olimpiai bajnok Michael Phelpsnél is. Ezúttal sem fogta vissza magát, legyőzte az amerikait, s legjobb idővel kvalifikált a szerda hajnalban sorra kerülő fináléba.
„Végig azon agyaltam, hogyan ússzam le ezt a négy hosszt. Boldog vagyok, hogy nem jártam úgy, mint az Európa-bajnokságon, nem vett ki belőlem sokat a korábbi úszás. Örülök, hogy megmutathattam, mit tudok, akkor is, ha ez csak egy elődöntő volt. Decemberben volt egy térdszalag-szakadásom, ahhoz képest elég jól állok, nem? Azóta edzettem, mint az állat, ez az eredménye. A döntőben maradok a taktikámnál, az utolsó ötven méterre fókuszálok. Úgy számoltam, a negyedik idővel befityegek a hatos pályára” – mondta a 19 esztendős magyar az M4-nek.
A nemzetközi sajtó is felfigyelt a fiatal úszó teljesítményére, azonban szinte biztosra vehető, hogy Phelps és a dél-afrikai Chad Le Clos is tartalékolt a fináléra. Ráadásképp Cseh László is a szám esélyese, aki elégedetlen volt teljesítményével. „Az elődöntőben nem voltam elég dinamikus, ennél jobban kell teljesítenem a döntőben. Azt hittem, jobb lesz az időm, mert viszonylag erőset úsztam, de ezzel a fináléban nem lehet mit kezdeni” – értékelt Cseh az M4-nek.
További két finálét rendeztek hajnalban, magyar résztvevők nélkül. A férfi 200 méteres gyorsúszást a kínai Szun Jang nyerte Le Clos és az amerikai Conor Dwyer előtt. A 100 méteres hátúszás fináléjában viszont amerikai siker született, Ryan Murphy olimpiai csúccsal győzött.