A hvg.hu-nak és Blikknek nyilatkozó szülők soha, semmilyen politikai megnyilvánulással nem találkoztak, a diákoknak mindössze 5-10 százaléka török, a tanárok nagy része pedig magyar, de vannak amerikaiak is. A szülők nem tudnak beletörődni, hogy az iskolát esetleg bezárják, mindent megteszek ennek megakadályozásáért. Mások azt mondták: soha nem engedték volna a gyerekeiket ebbe az iskolába, ha annak bármi köze lenne a politikához. A szülők egyre bizonytalanabbak, miközben mindenki csak jó dolgot mesél az iskoláról, és azt, gyereke mennyire szeret itt tanulni. Véleményük szerint semmi alapja nincs a terroristavádnak, az Orchidea szinte egy magyar iskola, a magyar nemzeti ünnepek mellett a karácsonyt is megtartják. Az intézmény vezetői is hangsúlyozták, nem kaptak támogatást semmilyen szervezettől, és sem a gyerekeket, sem a tanárokat nem éri semmiféle vallási, politikai, ideológiai befolyás.
Mint megírtuk, a július 15-i sikertelen török puccs után Erdogan török elnök hatalmas tisztogatásba kezdett: már 26 ezer embert letartóztattak, több tízezret felfüggesztettek állásukból. A többség állítólagos vétke, hogy Erdogan korábbi, azóta dobott szövetségese, Fethullah Gülen híve, vagy annak vélik őket. Ez a hullám elért Magyarországra is. A török állam megkereste Magyarországot, hogy zárja be a budapesti Orchidea kéttannyelvű alapítványi iskolát, amely "Gülen köréhez köthető", és a budapesti kormány megígérte, hogy megvizsgálja az ügyet. Az intézmény vezetői többször elmondták, mindent a magyar törvények szerint tesznek, csak a szülői hozzájárulásokból és magyar állami normatívából tartja fenn a gimnáziumot és óvodát is működtető intézményt. Állítják, az iskolának nincs köze Gülenhez – noha az igazgató, Efkan Ünlü elismerte, hogy ő maga ismeri és tiszteli Gülent, aki a békéről, szeretetről és párbeszédről beszél. Orosz Balázs igazgatóhelyettes elmondta, tavaly a Kormányhivatal átvilágította az iskolát, és mindent rendben talált: a politikai megrendelésre, soron kívül végrehajtott esetleges ellenőrzés elképesztő üzenetet közvetítene a világnak. "Ennyit nem léphetünk vissza Ázsiába"– fogalmazott a hvg.hu-nak.
A magyar hatóságok egyelőre nem tudnak, vagy nem akarnak nyilatkozni a "baráti" török kérésről. Kérdésünkre, mit szándékoznak tenni, az Emberi Erőforrások Minisztériuma nem válaszolt, a külügyminisztérium pedig azt írta, forduljunk a Belügyminisztériumhoz, amelytől szintén nem kaptunk választ.