Rogán Antal;

2016-08-13 16:36:00

Kormányrendelet (is) segíti Rogánékat?

Egy kormányrendelet milliárdos üzlethez juttathatja a Rogán-körhöz tartozó Hunguard Kft.-ét - írja a Magyar Nemzet. 

A lap szerint a rezsicsökkentés óta helyzetbe hozott auditáló cég most egy július elsejétől életbe lépő kormányrendelettel a pénzpiacon kerülhet monopolhelyzetbe. Hunguard egy informatikai cég, aminek a többségi tulajdonát 2011-ben vásárolta meg Csík Balázs, akivel Rogán Antal közösen feltalált egy elektronikus aláírási eljárást, és akinek - ahogy lapunk is megírta - a kabinetminiszter polgármestersége alatt egy V. kerületi lakást is intézhetett.

Miután Rogán feltalálótársáé lett a cég, a kormány előírta a közműszolgáltatók számlaaudit-kötelezettségét, az ezt végző tanúsítócéggel szemben pedig olyan követelményeket támasztottak, aminek érdekes módon csak a Hunguard felelt meg. Ezután jött a nyerőautomaták kötelező auditálása, amit szintén a Hunguard végezhetett el, és ami szintén sokat hozott a konyhára a cégnek.

Mint a Magyar Nemzet írja, azt a kormányrendeletet, ami a pénzügyi intézmények informatikai rendszerének biztonsági auditálására jogosult vállalatok körét határozza meg, Rogán Antal lobbizására született meg. Egy piacvezető könyvvizsgáló vállalat vezető beosztású munkatársa szerint a kormányrendeletben foglalt kritériumnak Magyarországon csak a Hunguard Kft. felel meg jelenleg. Hirsch Gábor, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségéhez (IVSZ) tartozó Biztonság munkacsoport vezetője úgy fogalmazott a lapnak, hogy "elméletileg minden cég számára adott a lehetőség, gyakorlatilag azonban az államnak súlyos piactorzító hatása jelentkezik". A vezető hozzátette, hogy szerinte a szabályozás a szakmaiságot nélkülözi.

A jogszabály egyébként csak olyan vállalatoknak engedi a hazai pénzintézetek informatikai rendszereinek auditálását, ahol legalább öt munkatársnak van C típusú nemzetbiztonsági átvilágítást igazoló dokumentuma. Amivel az a baj, hogy így gyakorlatilag kötelezi őket az állam, hogy beengedjék a titkosszolgálatot a cégbe. Így gyakorlatilag az állam mondja meg, hogy ki dolgozhat auditorként, hiszen a nemzetbiztonsági felügyelet adja ki a tanúsítványokat.

Néhány napja a Népszabadság derítette ki, hogy Rogán neve is feltalálóként szerepel egy elektronikus aláírási technológia szabadalmi irataiban. A másik két fejlesztő a Hungaroguard két magyarországi tulajdonosa, Csík és Lengyel Csaba, akik szintén jól járhattak Rogán közbenjárásával.

Az Együtt a Rogán-ügy bonyolódásával kapcsolatban közölte: nincs elfogadható magyarázat ezekre az összefonódásokra, s nincs mentség Rogán korrupciós ügyeire. Hozzátették, ha a miniszter nem mond le magától, Orbán Viktornak kell menesztenie. A Demokratikus Koalíció közérdekű adatigénylést nyújt be a belvárosi önkormányzatnak, hogy megtudja: mekkora kedvezménnyel, milyen áron és mekkora önrésszel jutott önkormányzati ingatlanhoz Csík.