Az új nevén Buda Palotaként feléledő, várat stilizáló épület az 1920-as években született. A fővárosban elsőként próbálta megvalósítani az amerikai stílusú irodaházak modelljét. A most még építési területet Szalay Tihamér tervező, főépítész mutatta be az újságíróknak, kiemelve, hogy az épület visszakapja eredeti, 1924-es megjelenését, az összes építészeti elemével és részletével, finomságával együtt.
A történelem nem kímélte
Annak idején nyilvános tervpályázatot írtak ki rá, ezen száznegyven építész indult, és végül Sándy Gyula műegyetemi tanár terve nyert. Az eklektikus épületbe 1926-ban költözött a hivatal. Persze a történelem nem kímélte ezt az épületet sem. Budapest ostroma alatt teljesen kiégett. Az innen elszállított 400 teherautónyi törmeléket a Vérmező feltöltéséhez használták fel. A 80-as években részben felújították és a Magyar Posta 2008-ig használta.
Ebből a Krisztina körúti hivatalba betérők nem sokat láthattak, de most a felújításnál előtűnnek az eredeti építészeti megoldások. A XX. századi magyar építészet egyik legkiemelkedőbb alkotása ma műemléki védettséget élvez. Az ingatlan felújításra előkészített állapotban 22,3 millió euró vételáron került a Pallas Athéné Alapítványok tulajdonába.
Mint azt Fekete Zoltán, az Optima Befektetési Zrt. vezérigazgatója a bejáráskor elmondta, az ingatlanra van építési engedély, amelyet az eladó WING Zrt. készített elő és kapott meg. Az épületet a Magyar Építő Zrt. építi fel a korábbi tulajdonostól kapott szerződés alapján. A 18 hónapig tartó és a tervek szerint 25 millió eurós költségvetésű beruházásnak köszönhetően Budapest legszínvonalasabb műemléki jellegű irodaháza nyílik meg a Széll Kálmán téren. A cél az, hogy az épület felújítása után egy különleges és jól bérbe adható, 14 ezer négyzetméter összterületű irodaház szülessen.
Ma is jár az első hazai páternoszter
A Buda Palota a modern irodafunkciókon túl turisztikai attrakciót is kínál majd, ugyanis az épület tornyát a nagyközönség is látogathatja majd. A látványért persze meg kell mászni a kilenc emeletnyi lépcsőt, de a 360 fokos panoráma igazán egyedi élményt jelent. Ahogyan a világ számos városában működő társai, a Buda Palota is egyszerre lesz korszerű irodaház és turisztikai attrakció. Igaz, elhelyezkedése nem olyan, mint az Empire State Building-é vagy a berlini TV-toronyé, de Budának egy igazán különleges arcát mutatja meg a ház a nyüzsgő Széll Kálmán térrel és a Vérmezővel. Az épületnek különleges része az egykori tervek szerint beépített, csodás szecessziós elemekkel díszített, 90 éves páternoszter, amely ma is jól működik.
A felújítási munkák már megkezdődtek. 2018-ra az épületben főleg bérelhető irodák lesznek, de Budapest legszínvonalasabb műemléki jellegű irodaházában az alsó szinten üzletek, kávézók, éttermek is nyílnak. ” A környék a város egyik legizgalmasabb része, jó a közlekedés is. Itt megmenteni egy műemléket úgy, hogy hozzá is adunk, modernné tesszük, azt jelenti, hogy egyedi értéket teremtünk” – mondta Fekete Zoltán.
Irodaház a XXI. századnak
A változtatások közé tartozik majd, hogy eltűnik az udvaron álló, az épület fűtési rendszeréhez tartozó, hatalmas kémény. A posta parkolójának használt udvar zöldfelületet kap, alatta pedig háromszintes parkolót alakítanak ki. Az eredetileg csak díszként szolgáló hatalmas teraszok most valódi funkciót kapnak.
Szalay Tihamér elmondta, hogy az első világháborút követően ez volt az első jelentős építkezés Budapesten. „Vegyül benne nagyon sok építészeti gondolat. Megtalálhatóak benne az előző évtizedek szecessziós hagyományai, de az épület a tengerentúli, modern irodaházak stílusát is magában hordozta”- emelte ki a főépítész. A legutóbbi felújításnál ezek az elemek eltűntek és most egészen modern funkciók mellett térnek vissza újra.
A torony eredetileg csak egy építészeti elem volt a házon, viszont a legfelső szintjén és a terasz szintjén gyönyörű kilátás nyílik a városra. “Úgy gondoltuk, ezt másnak is látnia kell, ezért látogatható lesz a Várfok utca felől, egy külön bejáraton keresztül” – mondta a tervező. A lépcsőházat és a 8. emeleti nagytermet - a műemléki előírások szerint - eredeti állapotában állítják helyre. A felújításnál fő szempont, hogy az eredeti stílust megtartva a legkorszerűbb technológiával és környezettudatos megoldásokkal felszerelve Budapest legkorszerűbb irodaháza jöjjön létre.