beszéd;külpolitika;Ohio;Donald Trump;Iszlám Állam;

2016-08-17 07:31:00

Trump legyőzné az IS-t

Donald Trump újból megpróbálkozott, hogy komoly államférfiként állítsa be magát. Ohio államban elmondott külpolitikai beszédében a milliárdos kilátásba helyezte, hogy „rendkívüli szigorral” ellenőrzik majd a bevándorlókat.

Az Egyesült Államok a NATO-val és közel-keleti szövetségeseivel összefogva legyőzi az Iszlám Államok – ígérte Donald Trump, aki előző, gazdasági beszédéhez hasonlóan ismételten tartotta magát az előre megírt szöveghez, nem fűszerezte vagdalkozó megjegyzésekkel.

A republikánus elnökjelölt támogatottsága mélypontra süllyedt, s a republikánus pártvezetéstől ultimátumot kapott, ha nem változtat a hozzáállásán, s nem javulnak a mutatói, a kampány finisében megvonják tőle az anyagi támogatást, s inkább a veszélyben lévő republikánus szenátusi és képviselőházi helyek védelmére koncentrálnak.

Trump már korábban visszalépett attól az állításától, hogy maga Barack Obama, s persze Hillary Clinton hozta létre az IS-t, mint mondta, „csak viccelt” ezzel a kijelentéssel. A milliárdos ebben a beszédben már a NATO-val kapcsolatban is árnyaltan fogalmazott, nem ejtett szót az európai szövetségesek megfegyelmezéséről, hanem azt fejtegette, hogy „szorosan együttműködik” majd a szövetségesekkel az Iszlám Állam elleni harcban. „Ahogy megnyertük a hidegháborút, ugyanúgy győzelmet kell aratnunk a radikális iszlám ideológiája ellen” – jelentette ki.

Nem visszakozott azonban a leghálásabb témájától, a bevándorlás korlátozásától. Míg tavaly a muzulmánok beutazásának teljes tilalmáról beszélt, ezúttal azt közölte, hogy megtiltja a beutazást minden olyan államból, ahol a terrorizmus gyökeret vert. Bár nem konkretizálta e kijelentését, a New York Times szerint azokat a szövetséges államokat – Franciaországot, Németországot és Belgiumot - is beleértette, ahol a közelmúltban az IS terrortámadásokat hajtott végre.

Trump közölte, együttműködne a mérsékelt arab államokkal és Izraellel a terrorizmus terjedésének megakadályozására. Sürgette, hogy az Egyesült Államok fogjon össze Oroszországgal az IS ellen.

Míg Trump Ohióban, demokrata vetélytársa, Hillary Clinton Pennsylvania államban beszélt. A volt külügyminiszter támogatására személyes hangvételű beszédet mondott Joe Biden alelnök, ez volt az első alkalom, hogy Biden, aki maga is fontolgatta indulását az elnöki posztért, kampányolt Clinton mellett. Az amerikai alelnök nem rejtette véka alá lesújtó véleményét Donald Trumpról. A háta mögött álló biztonsági emberekre mutatva hangsúlyozta, még nem volt olyan jelölt, aki ennyire felkészületlen lett volna az elnökségre. Óvott attól, hogy Trump valaha is hozzáférhessen az amerikai nukleáris fegyverek indítókódjához.

Ukrán piszkos pénzek
Trump kampányfőnöke, Paul Manafort cáfolta a New York Times állítását, amely szerint az oroszbarát volt ukrán elnök, Viktor Janukovics tanácsadójaként 2007 és 2012 között legalább 12,7 millió dollár átutalást kaphatott az ukrán korrupcióellenes hivatal birtokába került "fekete pénztárkönyv" bejegyzései szerint.
Manafort ügyvédje szerint az ukrán nyomozók nem tudják bizonyítani, hogy a Régiók Pártjának illegális korrupciós hálózat révén küldött átutalásai eljutottak Trump kampányfőnökének kasszájába. Manafort neve azonban 22 alkalommal szerepelt a könyvben, különféle pénzösszegek mellett, s az ukrán illetékesek a Timesnak úgy nyilatkoztak, a tanácsadó valószínűleg realizálta ezeket a kifizetéseket.
Hillary Clinton kampányfőnöke, Robby Mook nyugtalanítónak nevezte a milliárdos stábjának Kreml-barát körökhöz fűződő szoros kapcsolatait, s ezeknek az üzleti kapcsolatoknak a teljes feltárását követelte.