kitüntetés;Bayer Zsolt;Kaltenbach Jenő;

2016-08-19 16:00:00

Kaltenbach Jenő visszaadja kitüntetését Bayer Zsolt miatt

Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok volt országgyűlési biztosa, majd az LMP, később a PM fővárosi képviselője azért adja vissza állami kitüntetését, mert Bayer Zsolt, a "gyűlöletgyáros" a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét kapta meg a nemzeti ünnep alkalmából. Kaltenbach nyílt levelet írt Áder János köztársasági elnöknek.

"Az Ön egyik elődje Mádl Ferenc 2005-ben megtisztelt avval, hogy megkapjam a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét" - írja nyílt levelében Kaltenbach Jenő, majd így folytatja:
"Egy kitüntetés rangját, tisztaságát azonban elsősorban nem az határozza meg, hogy ki adja, hanem azok köre, akik kapják. Ma is jóleső érzés tölt el, amikor arra gondolok, hogy hány kiválósággal kerültem evvel egy lapra.

Elnök Úr!
Ma Ön odaítélte ezt a rangos elismerést valakinek, aki tevékenységével minden jóérzésű ember megvetését váltotta ki az elmúlt években. Evvel Ön megbecstelenítette, vállalhatatlanná tette mind az odaítélőt mind a kitüntetést magát. Hogy Ön ezért önmagával hogyan számol el, az az Ön dolga. Hogy én hogyan tudok evvel együtt élni, az meg az enyém.
Legnagyobb sajnálatomra úgy érzem, hogy nem tehetek úgy, mintha semmi sem történt volna. Az Ön döntésével nem vállalhatok közösséget, ezért kérem, tekintse úgy, hogy korábban kapott kitüntetésemet ezennel visszaadom. Kérem, töröltesse a nevemet a kitüntetettek listájáról. Kérem kitüntetett társaimat, cselekedjenek lelkiismeretük parancsa szerint." - zárja nyílt levelét a volt ombudsman.

Az ellenzék is tiltakozik

Bayer kitüntetése óriási felháborodást keltett az ellenzék körében, az MSZP szégyennek nevezte, az Együtt pedig felszólította Áder János államfőt, hogy vonja vissza a lovagkeresztet.

Bayer tevékenységére jellemző, hogy a  Médiatanács néhány hónappal ezelőtt gyűlöletkeltő és kirekesztő tartalomnak ítélte meg egy cikkét -amiben minden 14 évesnél idősebb menekültet potenciális gyilkosnak nevezett-, és 250 ezer forintos bírságot szabott ki a cikket publikáló Magyar Hírlapra. 

Más alkalommal Ferenc pápáról írt véleményt, az egyházfőt "demens vénembernek" és "gazembernek" titulálva. Egyben kijelentette, hogy Ferenc pápa teljesen alkalmatlan a posztja betöltésére.

Szaniszló Ferenc visszaadta

Hasonló felháborodást váltott ki, hogy Szaniszló Ferencet az Echo TV "sztárját"  2013-ban Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter Táncsics-díjjal tüntette ki. Több korábbi díjazott úgy döntött, hogy visszaadja az elismerését Szaniszló miatt. Még a Fidesz EP-képviselője, Deutsch Tamás is reklamált a Facebookon saját stílusában: "Vonják vissza ennek a szaniszló nevű elmeháborodott zsebnyilasnak a díját! - tudósított annak idején a hvg.hu.

A miniszter végül levélben kérte az Echo TV arcát, hogy adja vissza a Táncsics-díjat. Mindezt azzal indokolta, hogy rossz döntést hozott, mert "nem volt tudomása az újságíró elmúlt időszakban tett, az emberi méltóságot sértő nyilatkozatairól".

Szaniszló Ferenc úgy reagált: a pusztuló világrend önlelepleződésének megnyilvánulása, hogy megkérték őt Táncsics-díja visszaadására, neki a Táncsics-díj nem kell, és lemond róla.

Az első tizenkettő
Első körben tizenketten adták vissza a Táncsics-díjat tiltakozásul Szaniszló kitüntetése miatt:
Benda László, az MTV volt külpolitikai újságírója
Bolgár György, Klubrádió
Hardy Mihály, PR-igazgató, újságíró, médiaszakértő
Horváth Zoltán, a HVG volt főszerkesztő-helyettese
Márványi Péter, a Magyar Rádió egykori szerkesztőségvezetője
Nej György, a Magyar Rádió egykori műsorvezetője
Németh Péter, a Népszava főszerkesztője
Rangos Katalin, Klubrádió
Révész Sándor, a Népszabadság publicistája
Tamás Ervin, a Népszabadság volt főszerkesztő-helyettese
Vince Mátyás, a MÚOSZ tiszteletbeli elnöke, az MTI volt elnöke
Zalai István, a Vasárnapi Hírek főszerkesztő-helyettese