A miniszterelnök-helyettesi tisztséget is viselő Semjén élesen kritizálta a kormányt, mert áprilisban feladta a 13 hónapot élt boltzárat, és kezdeményezésére a parlament eltörölte a lakosság 70 százaléka által szívből utált törvényi passzusokat. Különösen kikelt a Nemzetgazdasági Minisztérium ellen, mert az sose állt szívből a Kereszténydemokrata Néppárt által már a 2010-es választások óta felszínen tartott kezdeményezése mögé.
Semjén szerint a boltzárral szembeni gazdasági érvek alaptalanok voltak - nem csökkent a foglalkoztatottak létszáma és még nőtt is a kiskereskedelmi forgalom -, de mégsem sikerült népszerűvé tenni a dolgozók érdekében hozott döntést. A KDNP-s politikus elismerte, hogy a szocialisták vasárnapi boltzár ellen szervezett és sikeresnek ígérkező népszavazási kezdeményezése miatt kellett visszavonulót fújnia a kormánynak, hogy ezután teljes erőből a kvótareferendumra koncentrálhasson. Semjén nemcsak, hogy újra bezáratná a boltokat, de a kiskereskedelmen kívül más ágazatokra is kiterjesztené azt, s úgy tűnik a kezdeményezéshez a szakszervezeteket kívánja megnyerni.
Varga Mihály a Hír TV-nek cáfolta, hogy ismét bevezetnék, sőt kiterjesztenék a vasárnapi boltzárat. A nemzetgazdasági miniszter azt mondta, a kérdésben - miután "az emberek elsöprő többsége úgy gondolja, hogy a vasárnapi nyitva tartásra szükség van" -, elfogadták a többség véleményét, és ezen nem akarnak változtatni.
A kiskereskedelem szereplői között viszont már hónapok óta tudott, hogy valami készül ellenük. Mint a Népszava is írt róla, találgatások indultak meg, szóba került a vasárnap déli bezárás, a sávos bérpótlék, a nagy kereskedelmi láncok újszerű megadóztatása.
Vámos György nem is annyira a kormányt, mint inkább lobbicsoportokat sejt azon törekvések mögött, amelyek célzott bér- és adóemelésekkel megnehezítenék a kiskereskedelmi vállalatoknak a vasárnapi nyitvatartást - nyilatkozta a nol.hu-n az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.