Schmidt Mária;'56-os emlékbizottság;Desmond Child;

Népszava fotó/Molnár Ádám

- Balliberális-jobbikos tengelyt lát Schmidt Mária

A "halszagú" Magyarországról szóló remekművet összehozó '56-os Emlékbizottság kőkemény közleményt adott ki az őket pénzszórással vádoló kritikák miatt. Az továbbra sem derült ki, hogy ha elvileg senki sem kért pénzt Desmond Child dalának elkészítéséért, akkor miért került 50 millió forintjába a magyar államnak, de az igen, hogy létrejött "egy balliberális-jobbikos tengely, amelynek jobban fáj a halszag, mint Gyurcsány Ferenc tömegbe lövetése".

A múlt héten "az emlékév himnuszának" bemutatója után kiderült, hogy Desmond Child Orbán Viktor felkérésére tulajdonképpen újrahasznosította egy régebbi számát, amihez Orbán Tamás - a Hupikék Törpikék magyar változatának dalszövegének szerzője - írta meg a rögtön "legendássá" váló szöveget. Schmidt Mária, az emlékév kormánybiztosa szerint a baloldali-liberális-Jobbikos médiatengely összehangolt támadásáról van szó. A kormányzati politikusokkal teletömött emlékbizottság úgy érzi, az emiatt megfogalmazott kritikák „a kommunista és náci diktatúra lejárató kampányait” idézik. Felvetik azt is, hogy nem is a dallal volt gond, hanem a saját dalát plagizáló Desmond Childot csak azért támadták, mert meleg.

Schmidt Mária egyébként 13,5 milliárd forintos keretet kapott arra a kormánytól, hogy megemlékezzen az '56-os forradalom 60. évfordulójáról. A Terror Háza főigazgatója jól sáfárkodik ezzel a tekintélyes összeggel, hiszen Józsefváros például ingyen átadta a Gerilla Pressnek a Horváth Mihály teret csaknem két hónapra. A csatolt műszaki leírás egy 300 négyzetméteres rendezvénysátrat, 50 négyzetméteres lőtérsátrat, veterán járműveket bemutató hadiparkot és kockakövekből épített barikádokat említ. A Gerilla Press Kft.-nek az Átlátszó által kiszúrt dokumentumai szerint jelenleg is Huth Gergely az ügyvezetője, akit egy másik céges ügye miatt 2019 januárjáig eltiltottak a cégvezetéstől. A társaság bevétele tavaly megugrott: a 2014-es 50 millió forint után 125 millió forint volt. Adózás előtti eredménye 1,3 millió forintról 43 millió forintra nőtt, ebből a tulajdonosok, a pestisrácok.hu főszerkesztője és Szenvedi Zoltán 30 millió forintot osztalékként kivettek.

Az '56-os nagy csapat
Az Emlékbizottság fővédnöke és védnöke:
Kövér László a Magyar Országgyűlés elnöke; Wittner Mária szabadságharcos.
Az Emlékbizottság elnöke és társelnöke:
Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere; Schmidt Mária az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékévének kormánybiztosa.
Az Emlékbizottság állandó tagjai:
Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára; Kontrát Károly a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes; Völner Pál az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára; Íjgyártó István a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára; Vargha Tamás a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára; Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes; Megyesy Jenő miniszterelnöki megbízott; Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke; Fekete György a Magyar Művészeti Akadémia elnöke; Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója; Boross Péter a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke; Zongor Gárbor a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára; Tüske László az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója.

Nap nem telik el Rogán Antalról szóló, botrányos hírek nélkül. A Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője mára akkora úr, hogy nemhogy ellene nem indulhatnak eljárások a vádhatóság jóvoltából, de az ő terhére vallók vagy nyilatkozók ellen viszont azonnal nyomozni kezdenek a hatóságok. Rogán egyébként is folyamatosan perrel fenyegeti a sajtót, illetve azokat, akik felfednék a gyanúsabbnál gyanúsabb kapcsolatait, például Habony Árpádig érő baráti körét, s csodálatra méltó gazdagodását. Az ezernyi kínos ügy árnyékában napról napra égetőbb a kérdés: meddig tartja még szorosan maga mellett az egyre kínosabbá váló Rogánt a kormányfő?