kitüntetés;Bayer Zsolt;lovagkereszt;

Fotó: Vajda József

- Tovább gyűrűzik a Bayer-botrány

Bayer Zsolt szerint a kitüntetése körüli botrány nem is az ő személye, hanem a magyar kormány ellen irányul. A szélsőjobboldali publicista nem foglalkozik azzal, hogy mind több szaktekintély mond le állami elismeréséről az ő lovagkeresztje miatt. A tiltakozók száma már meghaladta a 80-at, Snétberger Ferenc például úgy látta, az adományozó mellett a díjazottak határozzák meg egy díj értékét. Eközben a Bayert felterjesztő alapítvány elnöke, nem is tudott a jelölésről, s a díjazásról is csak a lapokból értesült, nem ért vele egyet.

A magyar kormány és a Fidesz vezetőjének, Orbán Viktornak és az államfőnek, Áder Jánosnak nincs más választása, mint hogy azonnal visszavonja Bayer Zsolt kitüntetését - közölte a washingtoni Holokauszt Emlékmúzeum. Az amerikai intézmény emlékeztetett: miközben az Orbán-kormány több alkalommal is zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben, kitüntette a Fidesz-alapító publicistát, aki gyakran írt erősen provokatív antiszemita és romaellenes cikkeket. Kitértek arra is, szerintük a kormányok feladata a gyűlöletbeszéd és az uszítás elleni fellépés, ez Magyarországon is különösen fontos lenne, ahol a holokauszt idején "a magyar állam aktív cinkosságával hajtottak végre szisztematikus üldözést és tömeggyilkosságot". A közleményt meglepő módon az állami hírügynökség, az MTI is közölte, pedig eddig nem foglalkoztak a Bayer-botránnyal.

Elmaradt a vétó
Az alaptörvény szerint Áder János államfőnek amellett, hogy "törvényben meghatározott kitüntetéseket, díjakat és címeket adományoz", jogában áll megtagadni a kitüntetést, ha az az alaptörvény értékrendjét sértené.
Ebből a hvg.hu szerint arra lehet következtetni, hogy Áder szerint Bayer munkássága nem sért alaptörvényt. Az is kiderült, hogy a publicista lovagkeresztjét a köztársasági elnök büdzséjéből finanszírozták, hiszen a törvény szerint a Miniszterelnökség csak az előterjesztéssel kapcsolatos teendőket intézi, a további költségek Áder hivatalát terhelik.
Az elmúlt napokban rengetegen keresték a köztársasági elnöki hivatalát a Bayer-ügy miatt, a hvg.hu szerda délután kapott egy semmitmondó választ. A Köztársasági Elnöki Hivatal azt írta, hogy a hatályos jogszabályok alapján nem lehet kitüntetést visszavonni, és arra sincs lehetőség, hogy a kitüntetés birtokosát a kitüntetettek listájáról töröljék. (Ez már hétfőn világos volt, de van, aki ennek tudatában is fontosnak érzi a lépést.)
"Ha valaki visszaküldi a kitüntetését, azzal lemond a kitüntetés viselésének jogáról - de ezt a döntését bármikor módosíthatja" - végződött a válasz. Egyébként Áder Jánosnak előzetesen törvényi lehetősége lett volna megakadályozni Bayer kitüntetését, de nem tette. A kifejezetten erre vonatkozó kérdésre is azt válaszolták, hogy utólag már nem tehetnek semmit.
Eközben Berkecz Balázs átadta a több mint 3500 aláírást tartalmazó petícióját Áder munkatársainak, amelyben az Együtt politikusa azt követeli az államfőtől, vonja vissza Bayer kitüntetését. Ugyanakkor a Köztársasági Elnöki Hivatal munkatársai is közölték vele, erre nincs törvényi mód. Berkecz bocsánatkérésre szólította fel az államfőt, s azt várja tőle, "kérje meg elvtársát, Bayer Zsoltot arra, hogy ne viselje a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést".
Hozzátette, amennyiben Áder ezt nem teszi meg, azzal bebizonyosodik, ő is egyetért ezzel a "goebbelsi tempóval, és az a kép kell kialakuljon az országban és a világban, hogy Magyarország elismeri és támogatja a gyűlöletet, a verbális erőszakot, a rasszizmust és a xenofóbiát".

Olybá tűnik, magát a díjazottat is hidegen hagyja a kitüntetése körüli felháborodás. Bayer azzal kapcsolatban, hogy meghaladta a 80-at a visszaadott kitüntetések száma a Magyar Időkben úgy fogalmazott: "kuriózum lenne, ha én maradnék az egyedüli díjazott". Hozzátette, legfeljebb akkor fontolná meg a lovagkereszt visszaadását, ha a számláló 1499-et mutat - ugyanis tudomása szerint nagyjából 1500 elismerést osztottak ki eddig. Szerinte nem az ő személye a valódi célpont, hanem a "kormány az, a miniszterelnök, Lázár, Balog, Áder, akiket most össze kell kenni azzal, hogy egy magamfajta náci, rasszista görénynek efféle kitüntetést mertek adni". A díjat visszaadók közül Németh Pétert, Heisler Andrást és Niedermüller Pétert külön kérdésben említette meg a Magyar Idők munkatársa, Bayer velük kapcsolatban úgy fogalmazott: számára is újdonság volt, hogy rajta kívül "ki mindenki kapott állami kitüntetést".

Az ügyben a legérdekesebb az, hogy a Bayert a díjra felterjesztő a GULÁG-okban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány elnöke, Stark Tamás nem is tudott a jelölésről, s a díjazásról is csak a lapokból értesült. Elmondta, a botrányos publicistát Pintér Jolán, az alapítvány elnökhelyettese magánkezdeményezésként terjesztette fel a lovagkeresztre. A HVG elérte a történészt, aki elmondta: a hónap végén tér vissza Magyarországra, és akkor összehív egy kuratóriumi ülést, hogy megbeszéljék, mi is a teendő az ügyben. Stark úgy tudja, hogy senki sem tudott az alapítványon belül Pintér magánakciójáról.

A történész a Népszabadságnak azt mondta, Bayer kitüntetését korábbi rasszista írásai mellett azért sem tudja támogatni, mert a publicista "egy olyan orosz rendszer támogatója, amely nem néz szembe a sztálini időszak bűneivel, sőt azokat bagatellizálja". Mint fogalmazott, éppen a Gulág áldozatainak emléke nem engedi meg, hogy "egy ilyen újságírót kitüntessenek". Hozzátette, nem vitatja, hogy Bayernek gulággal kapcsolatos tevékenysége is van, ám ő ilyeneket nem ismer, pedig ez a szakterülete. 

A kitüntetett kommentál
Bayer Zsolt a blogján kommentált néhány lovagkereszt-visszaküldőt. Kaltenbach Jenő korábbi ombudsman, Rózsa Péter tévés és rádiós szerkesztő és Krausz Tamás történész csak egy egyre fokozódó "ugyan már"-t kapott, Galkó Balázs színész annyit: "jaj szegény...", Heisler András Mazsihisz elnök pedig: "Hűűűha! Rezzenés… Ja, nem…J" (vélhetően szmájli). Felcsuti Péter közgazdász, bankár, a Raiffeisen Bank volt vezérigazgatója gesztusának örül, Rajk László építészhez pedig azt írta, "mekkora hátrahagyott űr."
Karsai László történész, holokauszt kutatóhoz azt írta, "a „mindenkinácicsakminem laci is? Jaj de sajnálom…", a jelenleg DK-s politikushoz, Niedermüller Péterhez pedig azt, "na, hát most, hogy ő visszaadta, még értékesebb lett a lovagkereszt!" Kabdebó Györgynek, a Filmjus elnökének odaszúrt egyet: "helyes, csak a szerzői jogdíjaimat tessék továbbra is pontosan utalni".

A kitüntetését visszaadók közül a világhírű gitáros, Snétberger Ferenc azt írta, "az adományozó mellett a díjazottak határozzák meg egy díj értékét. Szégyellem, hogy ilyen emberrel kerültem egy lapra. A továbbiakban nem tudom ezt a közösséget vállalni, már csak tanítványaim miatt sem. El kell határolódjak egy ilyen embertől, különben munkásságom hiteltelenné válik". Tamás Gáspár Miklós is megválik állami elismerésétől. A filozófus-közíró természetesnek tartja, hogy csatlakozott a tiltakozáshoz, mert "Magyarországtól távoli tájakon is tapasztalni lehet, hogyan terjed a méreg", a a xenofóbia és a fajgyűlölet, amit Bayer Zsolt is terjeszt. Marton László, A mi kis köztársaságunk című regény szerzője és a Faust fordítója is megválik a lovagkereszttől, mert azt idén egy arra méltatlan ember kapta: "a magyar állam ezzel a gesztussal azt sugallja, hogy új kitüntetettje kártékony - uszító és gyűlöletkeltő - tevékenységét ugyanolyan értékesnek tekinti, mint azok tudományos, művészeti, lelkipásztori, orvosi, pedagógusi vagy sportolói teljesítményét, akik erre kapták a kitüntetést". Garaczi László író csupán annyit közölt: "megvolt a magam keresztje. Mostantól nincs - tudjuk miért".

Fontos az újrahasznosítás
A Budapestre látogató Vlagyimir Putyinnak is hízelgett Bayer Zsolt Szibériai az úti beszámolójának előszavával - vette észre a 444. A publicista úti filmet is forgatott, s holott a gulággal kapcsolatos kutatásai miatt kapta meg a lovagkeresztet, Oroszországba nem azok miatt utazott, hanem Csehov és a Szibériai borbély miatt. A kormány most a TV2-nek részletesebben is megindokolta, miért érdemes állami kitüntetésre a szélsőjobboldali újságíró.
Mint írták, Bayer gulággal kapcsolatos munkásságában kiemelkedő az a beszámoló, amelyet Szalkai Zoltán szibériai útjáról írt. Csakhogy Szalkai maga is készített filmet Gyaloglás Gulágföldön címmel a gulágról, egyedül indult el, egy kamerával és hátizsákkal. Ő maga lovagkeresztre viszont nem méltatták, csak a Honvédelmi Minisztériumtól kapott elismeréséül I. osztályú Magyar Hadisírgondozásért Kitüntető Címet.



Részvétét fejezte ki Áder János köztársasági elnök az olaszországi földrengésben elhunyt áldozatok családtagjainak Sergio Mattarellának, az Olasz Köztársaság elnökének küldött táviratában - tudatta a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóigazgatósága szerdán.