Az "álmatlan éjszakáim voltak" - féle intim információt annak kapcsán osztotta meg az újságírókkal Lázár János, hogy nyomta a lelkét a Klubrádió kérdése, pontosabban az arra adandó mihamarabbi válasz, illetve információ megszerzése. A kérdés az volt, hogy a letelepedési kötvények ügyében kik, illetve milyen hatóságok vizsgálják a kötvényekre aspirálókat. Nos - mondta diadalmas mosollyal a miniszter - meg is van a válasz: a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, a rendőrség, a TEK, az Alkotmányvédelmi-, és a Bevándorlási Hivatal is vizsgálódik, vagyis - Lázár szerint - igen komoly a szűrés.
A "migránsozás" kötelező feladat kapcsán ezúttal a miniszter - legalábbis egyelőre - megelégedett azzal, hogy a Magyar Hírlap korábbi kérdésére megfelelve elmondta, nagyjából megvannak az adatok arról, hogy mibe is került (nekünk) a határszakaszainkon tavaly felhúzott pengéskerítés-erdő. Lázár János két déli határ esetén 6-6 milliárdos nagyságrendű összegekről számolt be, de azt is hozzátette, hogy még nem minden költséget számoltak össze.
Ezután a miniszter az olaszországi földrengés áldozatai előtt tisztelgett, valamint a kormány nevében is részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, illetve jelezte: osztoznak az olasz nép gyászában. Elmondta azt is, hogy jelenlegi információk szerint nincs hír magyar áldozatokról.
Kishitűség - ez volt a többször is emlegetett kulcsszó, amikor Lázár János rátért az olimpia, pontosabban olimpiák kérdésére. Ami a rióit illeti, gratulált az olimpikonoknak, és közölte: értékelik majd a kiemelt sportágak helyzetét, azok támogatási igényeit. A kormány a sportról nemzeti ügyként gondolkodik, annak az egész nemzet ügyének kell lennie - szabta meg a kötelező feladatot mindannyiunk számára a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Lázár János kijelentette: a kormány erősíti a sport iránti elkötelezettségét a jövőben, a mindennapos sporthoz, testneveléshez és az utánpótlás-neveléshez a kormány kötelessége a szükséges infrastruktúra és pénzügyi feltételek megteremtése.
Ezután tért rá a miniszter a jövőben olimpiára, arra, amit Magyarország rendezne, és ekkor jött elő a kishitűség, a miniszter szerint ugyanis azok esetében, akik szerint nem feltétlenül jó ötlet ilyen nagyszabású világrendezvényre aspirálni, csak erről lehet szó. Lázár János szerint ugyanis minden feltétel adott, a kétkedők és a kishitűek nehezen találhatnak okot arra, hogy Magyarország miért ne rendezhetne olimpiát.
Hogy a kormányinfón némi tárgyszerű kormányintézkedésről is szó essék, a miniszter elmondta, hogy döntöttek a vidékfejlesztési program módosításáról annak érdekében, hogy gyorsabban, hatékonyabban lehessen lehívni uniós támogatásokat. Szeptember elsejével megszűnik 14 központi hivatal, az átalakítás 17 ezer alkalmazottat érint, ez pedig mintegy 20 százalékos létszámleépítést jelent. Jövő nyárra a Magyar Államkincstár lehet az egyedüli központi kifizetőhely.
Jött még felsorolásszerűen szó néhány intézkedésről, majd Lázár János visszakanyarodott a migránsokhoz, illetve a bevándorlókhoz, valamit a brüsszeli bürokraták nyomásgyakorlásának tűrhetetlenségéhez. E témakörnél a miniszter szinte szó szerint megismételte az egy héttel ezelőtti kormányinfón mondott szavait. Ami azonban lényeges: az ellenzéki pártok által elfogadhatatlannak tartott diszkriminatív levélszavazás kapcsán Lázár János megerősítette: a szabályok megváltoztatása már nem lehetséges az október 2-i népszavazás idejéig.
Farkas Flórián megjelent-e tegnap az OLAF meghallgatásán? - tolmácsolta a miniszter sajtó a részéről érkezett izgatott érdeklődést, majd meg is válaszolta: igen, megjelent a miniszteri biztos, a meg nem válaszolt kérdésekre pedig két héten belül írásban válaszokat is ad.
Ahogy az előre jósolható volt ( fentebb meg is tettük) előkerült Bayer Zsolt lovagkeresztje, illetve a csúnya szavú publicista kitüntetése miatt a korábban jutalmazottak lavinaszerű visszaadási - akciója, nos, egy pillanatnyi megtorpanást sem tapasztalhattunk, a pergő beszédű miniszter helyre kis leckéztetést tartott az újságíróknak. Ennek lényege, röviden: (hosszan nem lenne érdemes)
- a kitüntetéseket nem a kormány, hanem a magyar állam adja, így azt a kormánynak nem is áll módjában visszavenni
- ha módja lenne, akkor sem tennék, mert: én is voltam ellenzéki képviselő nyolc évig, ezalatt többször is osztottak ki állami kitüntetéseket, ezen névsorokban voltak olyan személyek, akik kitüntetése személy szerint nekem nem tetszett, de tudomásul vettem, és tiszteletben tartottam - mondta Lázár János, a mondat végét többször, nyomatékkal megismételve, mintegy jótanácsként, hogyan is kell viselkedni ilyen esetekben.
Volt még szó afféle maszlagként arról is, hogy ízlésbeli kérdésekben a kormány nem dönt, márpedig Bayer Zsolt munkásságának megítélése ebbe a kategóriába tartozik, és hát nyilván van ebben az életműben kifogásolni való, de azt nem lehet tagadni, hogy Bayer Zsolt tett le az asztalra. Lázár János persze személy szerint mélységesen sajnálja, hogy olyan sokan ( már lassan 80-an) visszaadják a kitüntetésüket.
( És, hogy ezután a válaszadás után sem ment el az újságírók kedve a kérdések feltevésétől, ezen most erősen elgondolkodunk- a szerk.)