Iványi Gábor a Bayer Zsolt kitüntetése ellen tiltakozók mellé állt, de nem visszaküldi, hanem aukcióra bocsátja az érdemrendeket. A bevételt a kirekesztettek javára ajánlja fel. Nyilatkozatát az alábbiakban közöljük.
Nyilatkozat állami kitüntetésekkel kapcsolatban
Megválok én is azoktól a kitüntetéseimtől, melyeket az elmúlt években kaptam.
1997-ben Göncz Árpád, a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, 2003-ban Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság Elnökének Arany Érdemérmét, 2006-ban pedig Sólyom László, a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét adományozta számomra.
Mindhárom alkalommal azt a segítő munkát ismerték el köztársasági elnökeink, melyet munkatársaimmal együtt évtizedek óta végzek.
Mostani döntésemmel egyrészt kifejezésre akartam juttatni tiltakozásomat én is azzal szemben, hogy a gyűlöletkeltés, rasszizmus és szidalmazás a napi politika eszközévé vált, és elismerést érdemel a mai Magyarországon.
Döntésemmel a többi tiltakozó melletti szolidaritásomat is kifejezésre akartam juttatni. Ha nem a „visszaküldés” formáját választottam az azért van, mert ugyanoda kellene postáznom kitüntetéseimet, ahonnan a tiltakozás tárgyát kiváltó elismerés is származik. Ezért, követve Haraszti Miklós példáját, díjaimat én is aukcióra bocsátom. A bevételt a kirekesztettek és megszomorítottak javára kínálom fel.
A hatalom adományozta címek nélkül is lehet valaki „lovag”. Kierkegaard Ábrahámot a hit lovagjának nevezte. Ha kevésbé emelkedetten akarok fogalmazni, akkor a Koldus és Királyfi meséjéből az Álmok és Árnyak Birodalma káprázat-lovagjának címe is megtiszteltetés annak, aki egy kisgyerek rongyai mögött is kész ösztönösen felismerni aherceget.
Budapest, 2016. augusztus 26.
Iványi Gábor