Habony Árpád;

2016-08-31 07:08:00

Átláthatóvá tennék Habonyt

Antikorrupciós törvénycsomagot állít össze az MSZP, amely biztosítja a közügyek nyilvánosságát, átláthatóságát. Magyarországon ugyanis "jogalkotási korrupció" van - állapította meg korábban az Európa Tanács Korrupcióellenes Államok Csoportja (GRECO), amelynek mi is tagjai vagyunk. A szervezet elfogadhatatlannak tartotta, hogy kormány-előterjesztések helyett egyéni képviselői indítványok kerülnek a Ház elé, kifogásolják az Országos Bírósági Hivatal elnökének jogköreit és az ügyészség működését. A kormánynak szeptemberben kell válaszolnia.

Magyarországon jogalkotási korrupció van, kormány-előterjesztések helyett egyéni képviselői indítványok kerülnek a Ház elé, amelyeket előre egyeztetni sem kell, ami elfogadhatatlan. Ezt nem csupán az MSZP mondja, hanem az Európa Tanács Korrupcióellenes Államok Csoportja (GRECO) állapította meg még tavaly márciusi jelentésében, amelyben ajánlásokat is megfogalmazott a magyarok számára - fogalmazott tegnap Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető. Az ellenzéki politikus bejelentette, antikorrupciós törvénycsomagot állítanak össze, bár nincsenek illúzióik, hogy az Országgyűlést a haverok, saját oligarcháik kiszolgálójává degradáló Fidesz ezeket hajlandó lesz megszavazni. Az MSZP ennek ellenére szeretné bemutatni, hogyan képzeli a parlament, a demokratikus intézmények működését, és hogy a képviselőknek hogyan kellene átlátható módon politizálni.

A kormánynak szeptemberben valamilyen választ kell adni a GRECO-nak arra, hogy az ajánlások alapján mit tettek/tesznek a korrupció visszaszorításáért. A bírákra, ügyészekre és a parlamenti képviselőkre vonatkozó módosítási javaslatok közül viszont a Fidesz csak az utóbbiakkal hajlandó foglalkozni. Tóth Bertalantól tudjuk, hogy Gulyás Gergely, a Ház törvényalkotásért felelős alelnöke a frakcióknak véleményezésre elküldött levelében csupán a csoport képviselőkkel kapcsolatos ajánlásaira reflektál. A GRECO egyebek mellett megfelelő intézkedéseket sürget, hogy a korrupciós üggyel vádolt képviselők esetében a mentelmi jog felfüggesztési procedúrája ne hátráltassa a nyomozást. A szervezet - amelynek Magyarország is tagja - jelentésében elfogadhatatlannak nevezte az ügyészség működését. Kifogásolták például, hogy Polt Péter akár élete végéig legfőbb ügyész maradhat, de az Országos Bírósági Hivatal elnökének jogköreit is megnyirbálnák, amit a szocialisták hosszú ideje sürgetnek.

Ám, mert az MSZP számára világossá vált, hogy a Fidesz nem akar lépni ezekben az ügyekben, civilek, szakmai szervezetek részvételével októberre saját törvényjavaslatokat készítenek, és szeretnék, ha december 9-én, a korrupcióellenes küzdelem világnapján már azt is lehetne látni, hogy a kormánypártok hajlandóak azokkal érdemben foglalkozni. Erről már Harangozó Tamás, az MSZP új antikorrupciós ügyvivője beszélt tegnap. A szocialisták szigorítani akarják az összeférhetetlenségi szabályokat, és megtiltani a politikai álláshalmozást. Szeretnék, ha a kormány tanácsadóiról, például Habony Árpádról mindent tudhatna a nyilvánosság. Ami a pályázati pénzek átláthatóságát illeti, ott el akarják érni, hogy a nem szabályosan kiírt, elbírált pályázatok a törvény értelmében semmisek legyenek. Javasolni fogják, hogy a képviselők vagyonnyilatkozatát ne az érintettek, hanem az Országgyűlés Hivatala készítse el az állami szervek a közhiteles nyilvántartásaiból eljuttatott adatok alapján. A szocialisták a házastársak, illetve az élettársak vagyonnyilatkozatait is nyilvánosságra hoznák. Az ügyészséget és a bíróságot pedig mentesíteni akarják a politikai befolyástól.

A szocialisták, inkább a vallomásukat fogalmazzák meg a kampányszerű törvénycsomagok helyett - üzente a bejelentésre reagálva az ellenzéki pártnak a Fidesz. Ismét azt állították, a szocialisták tele vannak a korrupciós ügyekkel és máig hallgatnak arról, hogy mit tudnak Simon Gábor külföldön rejtegetett százmillióiról. Közölték, a most "antikorrupcióról prédikáló Tóth Bertalan maga is számos ügyben - hűtlen kezelés, offshore, közpénzzel való visszaélés - volt érintett", ők viszont "zéró toleranciát hirdetett a korrupcióval szemben".

Később a szocialisták követelték, hogy a hatvani fideszes visszaélések miatt a legfőbb ügyész azonnal indítson vizsgálatot. Horváth Richárdot, Hatvan polgármesterét azért zárták ki a kormánypártból, mert kimondta: a korábbi fideszes polgármester, Szabó Zsolt, aki jelenlegi országgyűlési képviselő, a személyes érdekei szerint irányította a várost. Ez pedig a hatvani korrupció világos leleplezése.

Nyilvánosak a Matolcsy gárda ügyei
Ma kiderülhet, hogyan működik Matolcsy György magántestőrsége. Hosszú huzavona után ugyanis Harangozó Tamás, a honvédelmi és rendészeti bizottság szocialista alelnöke bejárhatja az őrző védő cég területét, betekinthet annak legfontosabb irataiba. Az MSZP-s politikus ezt már korábban kérte Matolcsytól, képviselőkét az ügyben Kövér László házelnököt is megkereste, ám hiába. Az évi kétmilliárd forintot meghaladó közpénzből működő a Matolcsy-gárda ügyei mostanáig titokban maradtak. Végül Péterfalvi Attila, az adatvédelmi hatóság vezetője felszólította az MNB Biztonsági Zrt.-t, tegyék lehetővé, hogy a szocialista képviselő a központjukban betekinthessen az irataikba. Az elutasítás ugyanis nem felelt meg az információszabadságról szóló törvény előírásainak, és megsértette a közérdekű adatok megismerhetőségének alapjogát.