beruházások;

- Gödörben

A hazai gazdasági folyamatokat csak távolról követők is a szívükhöz kaphattak, amikor a híradások nyomán arról értesültek, hogy 20,3 százalékkal, vagyis katasztrofális mértékben zuhantak a beruházások 2016. második negyedévben. Az alapvető okokat eddig is ismertük: uniós pénzek nélkül nem megy! A mögöttünk hagyott negyedév elkeserítő tanulsága, hogy egyáltalán nem megy! Sőt, Orbánék bűvészkedése ezúttal visszaütött: a tavalyi beruházási adatokat lényeges mértékben felfelé módosították. A folyamatosan elátkozott Brüsszel előtt bizonyítani kívánták, hogy az uniós pénzek mifelénk milyen nagyszerűen hasznosulnak. A számok kozmetikázásának következményeivel viszont nem számoltak. A tavalyi, melldöngetésre aligha okot adó számokhoz viszonyítva 2016 teljesítménye így leértékelődött.

Egy szociális piacgazdaságot folytató országban akár válságtanácskozást is tartanának, ha kiderülne, hogy idén az állami beruházásokra csak feleannyi pénzt költöttek, mint egy esztendeje. Jóval kevesebb jutott út- és közműépítésre, az egészségügyi és az oktatási intézmények fejlesztésére, felújítására. A nemzeti együttműködés kormánya azonban töretlenül bízik bukott gazdaságpolitikája sikerében, mert mi másra lehet gondolni, ha azt olvassuk a nemzetgazdasági tárca közleményében, hogy "a kedvezőtlen folyamatok ellenére a beruházási ráta 20 százalék körül alakult, ami meghaladja az Európai Unió átlagát." Ebből világosan kiderül, hogy Európa rosszul teljesít, ezzel szemben Magyarország még az átlagosnál is nagyszerűbben.

De nem érdemes a statisztikai adatok sajátos értelmezésében hinni. Józan ésszel is belátható, ha a kontinensünkön egy ország feleannyit költ beruházásra, mint a megelőző esztendőben, akkor nincs az a matematikai formula, amellyel bizonyítható lenne, hogy az átlagosnál jobban teljesít.

Még a kényszeres növekedés rabjaként számon tartott Matolcsy György MNB-elnök is felismerte: "Magyarország (...) versenyhátrányát a beruházások, a termelékenység, a piaci szerkezet és a munkaerő-piaci feltételek terén kialakult lemaradását csak évtizedek során lehet feloldani, ehhez legalább 25 százalékos beruházási rátára lesz (...) szükség."