Egyenlő Bánásmód Hatóság;hátrányos megkülönböztetés;transznemű;álláspályázó;

- Jogellenesen elutasított álláspályázó

Első alkalommal mondta ki az Egyenlő Bánásmód Hatóság, hogy egy munkáltató nemi identitáson alapuló hátrányos megkülönböztetést valósított meg azzal, hogy nem vett fel egy állásra jelentkező transznemű pályázót. A panaszos képviseletét a Háttér Társaság látta el.

A nyugat-magyarországi kisfaluban élő transznemű panaszos hat éve nőként él, ennek megfelelően öltözködik és viselkedik, de nemi identitásának jogi elismerését még nem kezdeményezte. Egy közeli nagyvárosban egy ruhaboltban szeretett volna munkát vállalni. Amikor a bolt vezetője meglátta férfi nevet tartalmazó iratait, közölte, hogy az állásra női munkatársat keresnek, majd kinevette a jelentkezőt, miután az jelezte, hogy ő nő.

A panaszos a Háttér Társaság segítségével az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordult, és kérte, hogy a hatóság vonja felelősségre a céget, amiért nemi identitása miatt elutasították az alkalmazását, és ellenséges módon léptek fel vele szemben. A hatóság igazat adott a panaszosnak, és azt is megállapította, hogy a munkáltató nemen alapuló közvetlen hátrányos megkülönböztetést is megvalósított azzal, hogy mindenképp női alkalmazottat keresett. A hatóság szankcióként megtiltotta a jogsértő magatartás jövőbeni tanúsítását, és előírta a határozat nyilvános közzétételét.

Az egyenlő bánásmódról szóló törvény 2003 óta tiltja a munkáltatók, egészségügyi és oktatási intézmények, szolgáltatók számára a hátrányos megkülönböztetést és zaklatást. A törvény nevesítetten tilalmazza nem csak a nemen és a szexuális irányultságon, de a nemi identitáson alapuló hátrányos megkülönböztetést is, kifejezett védelmet nyújtva ezzel a transznemű embereknek.

Kutatás
A transznemű emberek komoly hátránnyal küzdenek a munkaerőpiacon: a társaság nemrégiben közzétett kutatási jelentése szerint a transznemű válaszadók 72 százaléka számolt be tartós (három hónapnál hosszabb) munkanélküliségről; 40 százalékukat rúgták már ki munkahelyükről transznemű státuszuk miatt, és 80 százalékuk váltott munkahelyet a transzfób munkahelyi légkör miatt.
A kutatásba bevont cégek alig több mint harmadánál (36 százalék) van a nemi identitást nevesítő esélyegyenlőségi terv vagy antidiszkriminációs szabályzat.

Vélhetően a magyar sajtó élénk érdeklődésének hatására a bahreini Olaj- és Gázügyi Hatóság átírta honlapján az Orbán Ráhel és Tiborcz István tavaly szeptemberi látogatásáról beszámoló cikket. Az új verzióban a kormányfő lánya már nem olajügyekről tárgyalt a helyi miniszterrel, hanem protokoll látogatást tett a tárcánál. Orbán Viktor lánya azt is közölte: magánúton voltak, mindent ők fizettek, s minden más állítás hazugság. Ugyanakkor a bahreini konzul nem emlékszik a találkozó részleteire. Az ügynek nincs vége, az Együtt befolyással való üzérkedés miatt feljelentést tett.