Üzbegisztán;halálhír;Iszlam Karimov;

- Meghalt az üzbég elnök?

Ellentmondásos hírek kerültek napvilágra az Üzbegisztánt évtizedek óta vaskézzel irányító Iszlam Karimovról. A közép-ázsiai szovjet utódállamban semmilyen információt sem közölnek arról, hogy van az elnök, ami szakértők szerint annak lehet a jele, hogy súlyos állapotba került.

Karimovot néhány nappal az önállóság 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségek előtt szállították kórházba. Ezután a közmédiában felolvastak egy üzenetet, amelyet állítólag maga az elnök fogalmazott meg. Később olyan pletykákat lehetett hallani a mintegy 30 milliós országban, hogy Karimov valójában már nem is él.

Hatalmi harc tört ki az utódjelöltek között. Éveken át elsőszülött lánya, Gulina volt az első számú jelölt az elnöki székre. A 44 éves hölgy popénekesként és tervezőként is hírnevet szerzett magának, de a politikai életben is megvetette a lábát nagykövetként. 2014-ben aztán a BBC azt jelentette, hogy házi őrizetben tartották. Állítólag ezt megelőzően parázs vita alakult ki a családban. 2015-ben aztán eljárást indítottak ellene hazájában korrupció miatt, állítólag egymilliárd dollár értékben fogadott el kenőpénzt az üzbég éterben megjelenni kívánó skandináv és orosz távközlési cégektől. Minden vádat tagadott ugyan, de kiesett apja kegyeiből. Azóta jóval többet szerepelt a hírekben húga, Lola Karimova-Tilljajeva. Még ő árulta el a legtöbbet apja mostani állapotáról azzal, hogy elismerte: agyvérzést szenvedett. Előzőleg csak annyit közöltek hivatalosan állapotáról, hogy „kórházban kezelik” Iszlam Karimovot. Lánya cáfolta azonban azt az állítást, amely szerint apja életét vesztette volna. Híre ment, hogy letartóztatták Rusztam Aszimov pénzügyminisztert, ezt azonban kedden cáfolták. Őt is a lehetséges utódok között emlegetik, amint a jelenlegi kormányfőt, Savkat Mirszijajevet is.

Üzbegisztánban katasztrofális az emberi jogok helyzete a Human Rights Watch szerint. Ezrek ülnek börtönben, gyakori a kínzás. 2002-ben a HRW arról számolt be, hogy két ellenzékit forró vízbe raktak, majd megölték őket. 2005 májusában tüntetések törtek ki Andisan városában, amit a rendőrség brutálisan levert, 400-600 személy veszhette életét. Karimov ötször választatta újra magát, legutóbb 2015-ben, amikor 90 százalékos eredményt ért el.

Németország és Olaszország felgyorsítaná azon menekültek hazatoloncolását, akiknek elutasították a menedékkérelmét.