Brüsszel;üzenet;kvótareferendum;

2016-09-02 07:04:00

Szocialista fordulat?

Molnár Gyula, a Magyar Szocialista Párt elnöke tegnap elismerte, az MSZP sem támogatja a menekültek kötelező betelepítését, ezért ha a kormány ezt törvényben akarja megtiltani, a párt kész támogatni a javaslatot. További kötelező kvótát viszont az Európai Unió nem akar bevezetni, ezt Molnárnak elmondták Brüsszelben.

Bár a szocialisták nem támogatják a kötelező betelepítési kvótát, az október 2-i referendumot jogi értelemben feleslegesnek tartják - tette világossá tegnap az ellenzéki párt elnöke. Molnár Gyula megismételte, ha ez a kérdés bármikor fel fog vetődni, a szocialisták készek támogatni a kormány betelepítés ellenes törvényjavaslatát. A politikus arra szólította fel a kabinetet és a Fideszt, valljon színt, mi lesz az október 2-i népszavazás közjogi következménye, milyen jogszabályt készítenek elő október 3-ra, amennyiben érvényes és eredményes lesz a népszavazás. Világossá tette, hogy a költséges referendum helyett egyetlen parlamenti határozat elég lett volna ahhoz, hogy Orbán Viktorék tárgyalhassanak a kérdésről az EU-val és ehhez az MSZP hozzájárult volna. Molnár szerdán még Brüsszelből azt nyilatkozta a Hír TV-nek, hogy a referendumot Európa szempontjából kockázatosnak tartja.

A kötelező betelepítés egyébként nincs napirenden - nyugtatott meg mindenkit tegnap a pártelnök, aki kedden és szerdán a belga fővárosban Martin Schulzcal, az EP elnökével, Gianni Pittellával, a szociáldemokrata EP-képviselőcsoport vezetőjével, illetve több uniós biztossal tárgyalt. Közölte, "a brüsszeliek azt üzenik hallják, amit a magyar emberek mondanak", és 12 éve megértik, elfogadják a magyarok gondolatait, akkor is értették, amikor fejlesztéseket finanszíroztak uniós pénzekből, amikor szabaddá vált a munkavállalás vagy amikor a határok megnyíltak.

Főnöke" szavait magyarázta Molnár Zsolt
A politikus az ATV esti műsorában kijelentette, határozottan cáfolja, sőt visszautasítja hogy akár Molnár Gyulát, akár bárki mást a pártból megvett volna a Fidesz. Molnár Zsolt szerint semmi különös újdonság nem volt abban, amit az MSZP elnöke mondott, hiszen ők eddig is többször jelezték, a kvótát elfogadhatatlannak tartják, mint a menekültkérdés megoldását. A párt álláspontja abban sem változott, hogy távol kell maradni a referendumtól, miután jelenleg semmiféle kvóta-fenyegetés nem éri az országot, a népszavazás kizárólag a Fidesz hatalmi törekvéseit szolgálja. A pártelnök szavai a jövőre vonatkoztak, vagyis, ha a referendum után Brüsszel mégis előállna a kvótával, akkor legyen tiszta a kép, ezt a szocialisták nem támogatják.

Miután a menekültügyet kezelni kell, az MSZP készen áll arra, hogy az ügyben megoldási javaslatot tegyen. Ezt a feladatot a szocialisták Molnár Zsoltra, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnökére bízták. Ujhelyi István alelnök, EP-képviselő már bejelentette, hogy a párt elnökével EU-reformcsomagot készítettek, most kiderült, hogy ezt a jövő héten véglegesítik. A párt népszavazási kampánya szombaton, az új országos választmány alakuló ülésén indul. Ebben azt akarják elfogadtatni, hogy a referendumnak nincs jelentősége, hiszen jogi következmény nem lehet. Emellett felhívják a figyelmet arra, hogy a népszavazással a Fidesz az oktatás, az egészségügy, a gazdaság problémáit, illetve a korrupciót akarja elfedni. A kampányban azt kérik szimpatizánsaiktól, október 2-án ne menjenek el népszavazni, mert az Magyarország uniós tagságát feszegeti.

Ha én lettem volna az MSZP elnöke, ilyen mondatok nem hangozhatnának el – kommentálta Molnár kijelentéseit Szanyi Tibor a Tumblr-oldalán. Ismert, az MSZP-s EP-képviselő is indult a pártelnöki székért a nyár eleji tisztújítón.

Nincs közjogi relevancia 
Nem igaz, hogy a kvótareferendumnak van közjogi relevanciája - reagált Kósa Lajos Fidesz frakcióvezető szerdai kijelentésére Tóth Zoltán. A választási szakértő arról beszélt, a Kúria hiába engedte megtartani a népszavazást, az esetleges kötelező betelepítés ellen a magyar Országgyűlés nem hozhat törvény, mert azt bárki megtámadhatja az Alkotmánybíróságon, és nyerni is fog. Nemzetközi szerződéseket ugyanis így nem lehet felülírni. Tóth arra figyelmeztetett, minden törvény végén jelzik, hogy az érinti, vagy sem az uniós szabályokat és ha igen, egyeztettek-e arról az EU-val. Ebben az esetben Brüsszel biztosan vétót emelne és életbe sem léphetne a jogszabály. Kósa állította, ha a választók elutasítják a kényszerbetelepítés lehetőségét, akkor azt az Európai Unió nem hajthatja végre, csak a magyar parlament hozzájárulásával. Molnár Gyula, akár más ellenzéki politikusok többször elmondták a népszavazásnak nincs jogi következménye. Korábban a Heti Válasznak adott interjújában ezt Kövér László házelnök is elismerte.