Bár a szocialisták nem támogatják a kötelező betelepítési kvótát, az október 2-i referendumot jogi értelemben feleslegesnek tartják - tette világossá tegnap az ellenzéki párt elnöke. Molnár Gyula megismételte, ha ez a kérdés bármikor fel fog vetődni, a szocialisták készek támogatni a kormány betelepítés ellenes törvényjavaslatát. A politikus arra szólította fel a kabinetet és a Fideszt, valljon színt, mi lesz az október 2-i népszavazás közjogi következménye, milyen jogszabályt készítenek elő október 3-ra, amennyiben érvényes és eredményes lesz a népszavazás. Világossá tette, hogy a költséges referendum helyett egyetlen parlamenti határozat elég lett volna ahhoz, hogy Orbán Viktorék tárgyalhassanak a kérdésről az EU-val és ehhez az MSZP hozzájárult volna. Molnár szerdán még Brüsszelből azt nyilatkozta a Hír TV-nek, hogy a referendumot Európa szempontjából kockázatosnak tartja.
A kötelező betelepítés egyébként nincs napirenden - nyugtatott meg mindenkit tegnap a pártelnök, aki kedden és szerdán a belga fővárosban Martin Schulzcal, az EP elnökével, Gianni Pittellával, a szociáldemokrata EP-képviselőcsoport vezetőjével, illetve több uniós biztossal tárgyalt. Közölte, "a brüsszeliek azt üzenik hallják, amit a magyar emberek mondanak", és 12 éve megértik, elfogadják a magyarok gondolatait, akkor is értették, amikor fejlesztéseket finanszíroztak uniós pénzekből, amikor szabaddá vált a munkavállalás vagy amikor a határok megnyíltak.
A politikus az ATV esti műsorában kijelentette, határozottan cáfolja, sőt visszautasítja hogy akár Molnár Gyulát, akár bárki mást a pártból megvett volna a Fidesz. Molnár Zsolt szerint semmi különös újdonság nem volt abban, amit az MSZP elnöke mondott, hiszen ők eddig is többször jelezték, a kvótát elfogadhatatlannak tartják, mint a menekültkérdés megoldását. A párt álláspontja abban sem változott, hogy távol kell maradni a referendumtól, miután jelenleg semmiféle kvóta-fenyegetés nem éri az országot, a népszavazás kizárólag a Fidesz hatalmi törekvéseit szolgálja. A pártelnök szavai a jövőre vonatkoztak, vagyis, ha a referendum után Brüsszel mégis előállna a kvótával, akkor legyen tiszta a kép, ezt a szocialisták nem támogatják.
Miután a menekültügyet kezelni kell, az MSZP készen áll arra, hogy az ügyben megoldási javaslatot tegyen. Ezt a feladatot a szocialisták Molnár Zsoltra, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnökére bízták. Ujhelyi István alelnök, EP-képviselő már bejelentette, hogy a párt elnökével EU-reformcsomagot készítettek, most kiderült, hogy ezt a jövő héten véglegesítik. A párt népszavazási kampánya szombaton, az új országos választmány alakuló ülésén indul. Ebben azt akarják elfogadtatni, hogy a referendumnak nincs jelentősége, hiszen jogi következmény nem lehet. Emellett felhívják a figyelmet arra, hogy a népszavazással a Fidesz az oktatás, az egészségügy, a gazdaság problémáit, illetve a korrupciót akarja elfedni. A kampányban azt kérik szimpatizánsaiktól, október 2-án ne menjenek el népszavazni, mert az Magyarország uniós tagságát feszegeti.
Ha én lettem volna az MSZP elnöke, ilyen mondatok nem hangozhatnának el – kommentálta Molnár kijelentéseit Szanyi Tibor a Tumblr-oldalán. Ismert, az MSZP-s EP-képviselő is indult a pártelnöki székért a nyár eleji tisztújítón.