Az SPD-nél hétfő hajnalig ünnepelték az eredményt, pedig a párt öt százalékot vesztett az előző voksoláshoz képest. A minden bizonnyal a kancellári székben maradó SPD-s politikus, Erwin Sellering szerint „ez volt a nehezebb, de egyben a legszebb választási kampány”. A politikus úgy véli, van ok az ünneplésre. „Ha az országos trend annyira ellened van, akkor 30 százalék csúcseredménynek számít” – jelentette ki a Spiegelnek. Országosan ugyanis az SPD 23-25 százalékon áll, de ebben a tartományban is két hónapja még 22 százalékos eredményt jósoltak a szociáldemokratáknak.
Az Alternatíva térnyerése az SPD-t is hátrányosan érintette, de a legbrutálisabb hatást a CDU-ra és a Zöldekre gyakorolta. A CDU majdnem két százalékkal szorult az AfD mögé, a környezetvédők pedig, akik 2011-ben még 8,7 százalékot szereztek, ezúttal 4,8 százalékkal nem kerültek be a tartományi parlamentbe.
A legnagyobb kérdés az: hogyan tovább: a két országosan legnagyobb párt, az SPD és a CDU népszerűségének csökkenése egyelőre megállíthatatlannak tűnik, s egyelőre nem tudnak igazán hatékonyan fellépni az Alternatívával szemben. Bár Sellering vasárnap este még nem kívánt hitet tenni a nagykoalíció folytatása mellett, de minden jel arra vall, hogy a keletnémet tartományban marad a szociáldemokrata-kereszténydemokrata koalíciós együttműködés. A tartományi miniszterelnök is megjegyezte, semmi sem szól a CDU-val való együttműködés folytatása mellett. Közismert, hogy a CDU listavezetőjével, Lorenz Caffierrel kiváló a viszonya. A tíz nappal a választást megelőzően megrendezett televíziós vitában láthatóan nehezükre esett olyan témákat találni, amelyekben nem értenek egyet. Nemcsak a politikai hasonlóság, a puszta számok is az eddigi koalíciós együttműködést vetítik előre.
A Zöldek kiesése miatt valójában az SPD-nek nincs is sok választása. A szociáldemokraták bázisában sokak által követelt baloldali koalíció a környezetvédők kiesése miatt nem jöhet létre. Ha Sellering úgy döntene, csak a Balpárttal szövetkezne, azzal óriási kockázatot vállalna, hiszen egy ilyen kormány mindössze egyetlen fős többségre támaszkodhatna a tartományi törvényhozásban. A Balpártnál amúgy sem uralkodott hurráoptimista hangulat a voksolást követően, hiszen a 13 százalékos eredmény több mint öt százalékos visszaesés 2011-hez képest. 25 év óta pedig a legrosszabb eredménye Kelet-Németországban.
A tartományi választásnak országos üzenete is van. Angela Merkel kancellárt korai lenne temetni a történelmien rossz eredmény ellenére is. A CDU-nál a voksolást követően is elismerték, hogy a kancellárnak továbbra sincs alternatívája. A választók mindenesetre azt jelezték, hogy többet várnak Angela Merkeltől a menekültpolitika tekintetében. A mecklenburgi bukás azért is súlyos, mert eredetileg az volt a párt célja, hogy ha nem is váltja le a hatalomból az SPD-t, de a legtöbb mandátumot szerezve a kormányfőt jelölheti. Ehhez képest a harmadik hely súlyos kudarc. S valóban, júniusban még az élen állt a CDU, de nyilvánvalóan a németországi merényletek hatására rohamosan kezdett csökkenni a népszerűsége.
Berlinben ugyan általában azzal érvelnek egy tartományi vereség kapcsán, hogy a helyi politika volt a hibás a gyengébb eredményért, most másról van szó. Lorenz Caffier, a CDU listavezetője például egyértelműen Berlinbe mutatott a kudarc kapcsán arra hivatkozva, „csak egyetlen téma volt a kampányban: a menekültpolitika. S ez is marad napirenden” – közölte. Ezzel a Die Welt szerint azt sugallta, hogy a kancellár a hibás.
A Spiegel kommentárjában arra a következtetésre jut, ha a kancellár nem talál új stratégiát a menekültválságot illetően, azzal saját pártját hozhatja nehéz helyzetbe. A lap szerint azok, akik az utóbbi időben nem szavaztak, most elmentek voksolni, méghozzá az euroszkeptikus, bevándorlásellenes Alternatívára, hogy így tiltakozzanak a kancellár politikája ellen. Merkelnek tehát sikerült a választók mozgósítása, csak éppen nem a saját politikai tömörülése mellett. A Spiegel úgy véli, a kancellár jól döntött, amikor a bajba jutottakon segíteni akart, egy idő után azonban nem tudott kellőképpen úrrá lenni a krízisen. (A napokban egyébként hasonlóképpen nyilatkozott Sigmar Gabriel, az SPD elnöke.)
A Spiegel szerint Merkelnek nem erőssége, hogy kezelje a populistákat. Másrészt most egy másik fontos feladata lenne: integrálni a bevándorlókat. Ez is egy nehéz küzdelemnek ígérkezik számára.