Ha a Fidesz-kormány ezt az üzletet a török vagy líbiai partoknál bonyolítaná le, emberkereskedelemnek hívnák, nem folytatható tovább, hogy a pénzért árult fideszes betelepítések százmilliárdos haszna nem a magyar államkasszába folyik be, hanem olyan offshore cégek teszik zsebre, amelyek a Fidesz-kormányhoz közeli személyekhez kötődnek - közölte az MSZP, miután kiderült, nem csak olajjal, hanem letelepedési kötvényekkel is üzletel Garamvölgyi Balázs bahreini tiszteletbeli konzul, akinek neve Orbán Ráhel és Tiborcz István tavaly szeptemberi látogatása kapcsán került elő. Az Index szerint a diplomata jegyezte be ugyanis az Afrikában és az arab országokban letelepedési kötvényekkel üzletelő cég, az European Bond Program weboldalát.
A céggel való kapcsolatra utal az is, hogy az angol nyelvű African Business májusi számában Garamvölgyi interjút adott, azt ecsetelve, mennyivel többet nyújt a magyar letelepedési kötvény, mint bármely más EU-s országé. Hiszen Magyarországon elég a pénzt befizetni, ami mellett nem kell ingatlant venni, sőt, még csak az országban tartózkodni sem. Cserébe az arab vagy afrikai vásárló hozhatja a teljes családját, szüleit, gyerekeit, és mind szabadon utazhatnak és üzletelhetnek az EU-ban. A Garamvölgyi által bejegyzett Eubond ugyanarra a magyarországi címre van bejegyezve, mint a Rogán Antal által delegált letelepedési kötvényes cég, az Arton Capital Hungary. A vállalkozás tulajdonosa a Bulgáriában bejegyzett Arton Capital.
A konzul az Indexnek kifejtette, nem érdekelt semmilyen letelepedési kötvényes cégben, az Arton Capital csupán arra kérte, hogy segítsen a munkában, gyűjtsön olyanokat, akik Magyarországon telepednének le. Ehhez hozta létre az Eubond.org-ot. Elmondása szerint ez volt az egyetlen ilyen eset, más kötvényes cégnek nem segített. Ellenben a diplomata nem tagadta, jutalékot kap az általa szerzett ügyfelek után.
Hasonlóan nyilatkozott az Arton vezetője is. Balogh Radostina Veselinova elmondta, az Arton nem szokott az Eubondhoz hasonló formációkkal együttműködni, Garamvölgyi az egyetlen, aki így dolgozik. Ezzel Balogh szerint azonban nincs gond, ahogyan azzal sem, ha Garamvölgyi ebben a rendszerben egyszerre két oldalról is benne van: a magyar állam képviselőjeként népszerűsíti a letelepedési programot, majd az Eubond képviselőjeként pénzt vesz fel a beszervezett kliensekért. Az Arton Capital vezetője úgy vélte, összeférhetetlenségről csak abban az esetben beszélhetnénk, ha a követségi dolgozó pénzt kapna a munkáért, a tiszteletbeli konzuli cím azonban nem akadály.
Tafik al-Szalehi a bahreini ifjúsági és sportminisztérium sajtófőnöke Garamvölgyi Balázs tiszteletbeli konzullal Forrás: bahreini magyar konzuli honlap
A letelepedési kötvényeket Rogán Antal körei találták ki, 2013 nyara óta az idén március végéig 3515-en kaptak tartózkodási engedélyt az államkötvénnyel, ráadásul további több mint 5000 engedélyhez a kérelmezők családtagjai jutottak, vagyis már 8-10 ezer körüli gazdasági bevándorlót hozott az üzlet. A ma már 340-345 ezer eurónyi (durván 100 millió forint) összegért ezek a külföldi üzletemberek magyarországi letelepedési engedélyt, és ezzel együtt vízummentes utazási lehetőséget kapnak az Európai Unió tagállamaiba és további 73 országba (6 hónap tartózkodás után igényelhető a letelepedési jog, amelyet márciusig 2456-an meg is kaptak a pénzükért).
A Rogán "találmányaként" megalkotott letelepedési kötvénybiznisszel a Fidesz-többség párszereplős, monopolizált piacot teremtett, ahol a 300 ezer eurós állampapírokat odaadta néhány, általa kiválasztott közvetítő cégnek. A Rogán elnökölte egykori parlamenti gazdasági bizottság által, pályáztatás nélkül kiválasztott cégek így letelepedési kötvényenként 23-31 millió forintot nyernek az üzleten, az állam pedig ugyanennyit bukik. Ezzel akár évi 60 milliárdot is kereshetnek a szerencsés vállalkozások, amelyek még nemzetbiztonsági átvilágításon sem estek át.
Eddig 74 és 95 milliárd forint körüli összeget tettek zsebre a Rogánék által kiválasztott offshore-cégek, amelyek 25-30 százalékos haszonkulccsal adják a belépést hazánkba. A kötvényeket áruló cégek közül ötnél az sem tudható, ki a tulajdonosuk, noha az érdekeltek között megtalálható volt Bibó-kollégiumi szobatárs és volt politikus is. Emellett a cégek között van olyan is, amely valamilyen formában Habony Árpádhoz köthető. A titokzatos miniszterelnöki tanácsadó Hong Kong-i helikopteres városnézését például a Kínában árusító Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) egyik tulajdonosa fizette. Emellett több mint 5 milliárdot kereshetett a letelepedési üzleten egy Habonyhoz és a kabinetminiszterhez köthető ügyvéd, Kosik Kristóf. A Kosik Ügyvédi Iroda 5 ezer eurót kap minden kötvényértékesítés után. A szabályozás pedig világosan előírja, hogy a külföldiek csak a Kosik Ügyvédi Irodát bízhatják meg az elkészült letelepedési engedélyeknek a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál való átvételével.
Az MSZP most törvényjavaslatban kezdeményezi a letelepedési államkötvények megszüntetését, a kötvényforgalmazó cégek nyilvános elszámoltatását, illetve az érintett cégek letelepedési kötvényből származó hasznának 75 százalékos megadóztatását, a kötvényforgalmazó cégek vezetőinek pedig az Országgyűlés Gazdasági bizottsága előtt kellene elszámolnia.