VI. Fülöp ugyanakkor emlékeztetett múlt karácsonyi üzenetére, amelyben "a párbeszéd, az egyeztetés és a kompromisszum" fontosságára hívta fel a pártok figyelmét. Idén másodszor bukott el a beiktatás. A tavaly decemberi parlamenti választás után hiába végzett első helyen a konzervatív Néppárt (PP), Mariano Rajoy nem futott neki a kudarcra ítélt kormányalakításnak, de a második helyezett szocialisták főtitkára, Pedro Sánchez sem járt sikerrel márciusban.
A júniusi előrehozott voksolás nyomán sem változott a helyzet, ugyanolyan szétforgácsolódott maradt az alsóház. Múlt héten Rajoy próbálkozott, noha előre is világos volt, hogy az ügyvezető kormány fejének – bár a középjobb Ciudadanos pártot sikerült megnyernie - nincs kellő támogatottsága egy kisebbségi kabinet megalakításához.
Pedro Sánchez ugyanakkor a beiktatási vitában már utalt rá, nem zárja ki, hogy ismét megpróbálkozik egy „progresszív koalíció” összehozásával. A PSOE főtitkára hétfőn bejelentette, hogy „tapogatózó konzultációkat” kezd a többi párt vezetőjével, hogy Rajoy beiktatásának kudarca után kiutat találjanak a patthelyzetből. Mint mondta, „nem tárgyalásokat, csak beszélgetést” kezdeményez a parlamentbe bejutott valamennyi párttal, a baszk radikális Bildu kivételével. A PP-nél és a nacionalista pártoknál is puhatolózna.
Sánchez csak egy dolgozott szögezett le biztosan: a PSOE nem fogja hatalomra segíteni Mariano Rajoyt. Azt is világossá tette, másodszorra nem vág úgy neki a beiktatásnak, hogy nincs meg hozzá a kellő számú szavazat.
Márciusban a PSOE és a Ciudadanos közös kormányprogramot dolgozott ki, de a radikális baloldali Podemos nem volt hajlandó támogatni egy ilyen formáció beiktatását. A liberálisok ezúttal sem akarnak összefogni a szélsőballal, de a szocialisták történelmi vezetése sem támogatná a Pablo Iglesias vezette Podemos bevételét a kormányba.