Oroszország;kaszinó;„Tigre de Cristal”;példátlan népszerűség;

2016-09-07 07:31:00

Orosz Las Vegas születik

Minden játéktermet törvényen kívül helyeztek Oroszországban 2009 derekán. Múlt év novemberében azonban az első, világ végére száműzött orosz kaszinó megnyithatta kapuit. S bekövetkezett a csoda, a Japán-tenger partvidékén lévő „Primorje” (Tengermellék) szórakoztató zónában helyet kapott kaszinó, a „Tigre de Cristal” példátlan népszerűségnek örvend. Egy olyan tájon, amely eddig inkább a ridegségéről és a szegénységéről volt ismert.

Most a hivatalos hírügynökség, a TASZSZ számol be arról, hogy Las Vegas születik a Távol Keleten. Korábban sem volt itt ismeretlen a játékszenvedély. Több száz helyen hódolhattak szenvedélyüknek a játékosok, kaszinókban, kisebb-nagyobb játék- és kártyatermekben, klubokban. Szinte minden szupermarketben volt néhány „félkarú rabló”, amely bárkinek a rendelkezésére állt. Aztán egyik napról a másikra mindet bezárták.

A Vlagyivosztoktól 42 kilométerre fekvő szórakoztató zónáról kiderült, hogy megálmodói minden előzetes várakozást felülmúlva jól kalkuláltak: az orosz Távol-Keleten kívül Kína, Japán és Dél-Korea közelsége biztosítja a látogatottságot. A szakértők számoltak azzal az egyszerű ténnyel, hogy a megálmodott orosz Las Vegas vonzáskörzetében 400 millió ember él, szép számmal olyanok, akiknek nem okoz gondot egy 2-3 órás repülőúttal beugrani játszani egyet. A repülőtér 15 kilométerre fekszik innen. Peking 2 és fél órányira, Szöul vagy Tokió 2 órányira van. De Honkong sem több 4 és fél óránál.

S ehhez tegyük még hozzá, hogy a kaszinón kívül hatalmas szórakoztató negyed épül itt, amely 2022-re készül el végleges formájában, de a csodálatos hegyek és a tengerpart szépsége már addig is turisták tömegeinek fantáziáját mozgathatja meg. Az üdülőközpont megcélozta az érdekességeket és szépséget kereső jómódú családokat, a befektetések megtérültét elsősorban azonban a kaszinóktól remélik. A kínai Makao, az amerikai Las Vegas, a szingapúri Sentosa mutatja az utat: összekötni a játékszenvedélyt a pihenéssel, a szórakozással, a kulturális programokkal. Az oroszok arról álmodnak, hogy képesek lesznek versenyre kelni a legnagyobbakkal.

Jurij Trutnyev, miniszterelnök-helyettes úgy nyilatkozott, hogy a Makaóban létesített szórakoztató központ példáját akarják követni. Az építkezés ütemével egyelőre elégedetlen, nagyobb erőfeszítésekre ösztökélte a tervezőket, építőket. Makao hat év alatt készült el a nagy beruházással, a szállodák négy év alatt épültek meg, ez a minta, amit követni kell. Nem elegendő arra koncentrálni, hogy a látogatók otthagyják a pénzüket, hanem arra is, hogy komplex szolgáltatásban részesüljenek. Az orosz turisztikai vezetők azt állítják, hogy bár Ázsiában fekszik a szórakoztató központ, az ellátás és a szolgáltatás mindenben európai színvonalú, és ez is vonzerőt jelenthet.

Már több mint százezer turista kereste fel a „Tiger de Cristal”-t. Becslések szerint mintegy 70 százalékuk külföldi, elsősorban kínai. Dél-Koreából a Costa Victoria fedélzetéről érkeznek a vendégek a kaszinóba. A turizmus helyi vezetői azzal számolnak, hogy 2022 után évente 8-10 millió látogatóra számíthatnak a szórakoztató központban.

2,679 milliárd dollár értékben már aláírtak szerződést négy befektetővel, az ötödik 500 milliót tenne ehhez hozzá. A G1 Entertainment nyitotta meg a „Tigre de Cristal” kaszinót és már készül az újabb szálloda-kaszinók felépítésére. A „Selena” építése már megkezdődött, a „Golden Gate” és a „Moon Gate” létesítéséhez jövőre kezdenek hozzá. A RIANovosztyi orosz hírügynökség értesülése szerint a befektetők nagy része ötcsillagos hoteleket épít, néhány négycsillagos és háromcsillagos szálloda is szerepel azonban a terveikben.

A 619 hektár nagyságúra tervezett „Primorje” szórakoztató zónából 263 hektárnyit már átadtak. Ezekben a napokban összesen 7 objektum építése folyik. 460 férőhelyes lesz a legkisebb, 2719 férőhelyes a legnagyobb. Mindegyikben lesz kaszinó, 100-515 játékasztallal, 500-2500 automatával, éttermekkel, üzletekkel, egészségügyi ellátással. Az egyikben lesz aqua-park, a másikban kétezer férőhelyes koncertterem.

Van olyan befektető, aki rekreációs negyedet hoz létre, a másik jachtklubot, lesiklópályát, sífutó terepet, kiállítási központot. Golfklub, lovaglópálya, vidámpark, állatkert, mozi és történelmi bemutatótér is szerepel a tervekben. De, aki nem akar elmozdulni a helyéről, az is golfozhat: az augusztusban megnyílt virtuális golf-klubban szimulátor gondoskodik arról, hogy a játékos 120 lehetőségből kiválassza a neki leginkább tetsző pályát, a távolságot, a nehézségi fokot, de még az időjárást is: a napsütést, a ködöt vagy akár az esőt is.

Nyilvánvalóan népszerű lesz az első orosz kereskedelmi vámmentes övezet. Mint ahogy az egyszerűsített vízumkiadás is.

Amerikai példakép
Végtelen hosszúnak tűnik az út, amely elvezet egy Las Vegas-i típusú szórakoztató központ létrehozásáig. A példaképet ugyanis roppant nehéz utánozni, még nehezebb utolérni.
Az amerikai Nevada állam legnépesebb városa, amely csak belső területén több mint félmillió lakosnak ad otthont, gigantikus szórakoztató, bevásárló és szerencsejáték központ. 1905-ben alapították. Akkor még vasútvonali építőtelep volt. A szerencsejátékot 1931-ben legalizálták az államban, de csak 1946 végén nyílt meg itt az első jelentősebb kaszinó.
Az 1989-ben épült Mirage viszont már egy vadonatúj elképzelést valósított meg: szálloda, játéktermek, wellness, éttermek sora kínálja szolgáltatásait. A kilencvenes években egymás után nyíltak meg a luxus kaszinóhotelek. A híres Strip két oldalán, a Las Vegas bulvár déli szakaszán ma már hatalmas kaszinó-szállodák pompáznak, amelyek esténként fényárban úsznak.
Pompás látványosságok teszik színesebbé a képet: az Eiffel-torony és a Szabadság-szobor kicsinyített mása, vagy a kis Velence. Megnyitotta kapuit a világ legnagyobb bevásárlóközpontja, s egysínű vonat (monorail) köti össze a kaszinókat.