A probléma háttérében az üzleteket üzemeltető Palóc Nagykereskedelmi Kft. pénzügyi gyengélkedése áll, amely cég a CBA franchise partnereként használhatja a kereskedelmi lánc nevét, miközben a boltokat önállóan irányítja. A Palócker veszteséges működése már régóta húzódó ügy, tavaly például a vállalat 18 milliárdos forgalom mellett 2 milliárdos veszteséget könyvelhetett el. A tét azonban nem kicsi, mivel Nógrád megye legnagyobb foglalkoztatójaként a Palócker esetleges csődje 1300 alkalmazott munkahelyét sodorná veszélybe.
A helyzet pikantériáját az adja, hogy a Palócker lehet az első áldozata a kormány kötelező nyereségességi előírásának. A kiskereskedelmi törvény módosítása következtében ugyanis 2017. január 1-jétől nem árulhat fogyasztási cikkeket olyan társaság, amely úgy volt veszteséges egymást követő két évben, hogy a forgalma meghaladta a 15 milliárd forintot. Ha a Palócker pénzügyi mérlege 2016-ban is hasonlóan alakul, akkor lehúzhatja a rolót, miközben a kormány intézkedése elsősorban a multik ellen irányult volna.
A 24.hu-nak nyilatkozó szakértő szerint azonban a Palócker jó eséllyel akkor is bedőlne, ha nem létezne az abszurd nyereségességi szabály. Kérdés, hogy mit lép ebben a helyzetben a CBA. A portál megkeresésére Fodor Attila, a bolthálózat kommunikációs igazgatója úgy fogalmazott, hogy a helyzet kezelésére a CBA vezetése soron kívüli tárgyalást indított a Palóc Nagykerrel, és a legrövidebb időn belül döntést hoznak az ügyben.