ÁSZ;szociális intézmények;gyermekjólét;

2016-09-08 13:24:00

Gyermekjóléti intézményekben tárt fel hiányosságokat az ÁSZ

Szociális és gyermekjóléti intézményekben tárt fel pénzügyi és vagyongazdálkodási szabálytalanságokat, valamint közpénzek felhasználásával kapcsolatos hiányosságokat az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

 Az ÁSZ csütörtökön közleményében azt írta, három központi költségvetési intézményt ellenőrzött - a tiszadobi Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Gyermekvédelmi Központot, a Győr-Moson-Sopron megyei Táplánypusztán működő Dr. Piróth Endre Szociális Központot és a kehidakustányi Zala Megyei Szocioterápiás Intézményt -, és megállapította, hogy az intézményvezetők által kiépített és működtetett irányítási rendszer nem biztosította a közpénzek megfelelő felhasználását, továbbá - eltérő mértékben - a pénzügyi és vagyongazdálkodásban is szabálytalanságok, hiányosságok voltak 2011 és 2014 között. 

A számvevőszék megállapítása szerint a tiszadobi Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Gyermekvédelmi Központban és a Zala Megyei Szocioterápiás Intézményben a belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, ezért nem biztosította a a szabályszerű, átlátható és elszámoltatható közpénzfelhasználást. Intézményi szintű kockázatelemzés nem készült, az előírt közzétételi kötelezettségüknek részben tettek eleget, illetve a kulcskontrollok működtetése és a belső ellenőrzés működése során is hiányosságokat tárt fel az ellenőrzés. 

A Dr. Piróth Endre Szociális Központban a belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése összességében nem volt szabályszerű, a kontrollkörnyezet kialakításának hiányosságai alapvetően akadályozták a szabályszerű működést, az intézmény pénzügyi és vagyongazdálkodási folyamatairól kiadott vezetői nyilatkozatok pedig nem voltak helytállóak. 

A közleményben hozzátették, az ellenőrzött időszakban az irányító szervi és középirányítói hatáskörök többször változtak. Az irányító szervi feladatokat 2011-ig az érintett megyei önkormányzat közgyűlése, 2012-től a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, majd 2013-tól az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) gyakorolta mindhárom intézmény esetében. A középirányítói feladatok 2012-től az érintett megyei intézményfenntartó központhoz, majd 2013-tól a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósághoz (SZGYF) kerültek. Az ÁSZ megállapította, hogy az irányítószervi feladatellátás - az Emmi feladatellátása kivételével - összességében egyik intézmény esetében sem felelt meg az előírásoknak. 

Az Állami Számvevőszék javaslatokat fogalmazott meg az emberi erőforrások miniszterének, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság vezetőjének, valamint a Dr. Piróth Endre Szociális Központ és a Zala Megyei Szocioterápiás Intézmény vezetőjének, ezek alapján harminc napon belül intézkedési tervet kell készíteniük. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Gyermekvédelmi Központ esetében az ÁSZ felhívta a jogutód intézmény vezetőjének a figyelmét az ellenőrzés által feltárt szabálytalanságokból eredő kockázatok kezelésére.