CSU;Angela Merkel;követelés;kemény intézkedések;menekülthullám csökkentése;

2016-09-09 07:35:00

Bekeményítene Seehofer

Kemény intézkedéseket követel a német keresztényszocialista CSU a menekülthullám csökkentésére. Az erről szóló dokumentumot a párt pénteken és szombaton esedékes elnökségi ülésén tárgyalják meg.

Nem várható nyugalom a német belpolitikában Angela Merkelnek szerdán, a Bundestagban elhangzott beszéde után sem. Ebben bár önkritikusan beszélt arról: menekültpolitikájának is szerepe van a bevándorlásellenes Alternatíva előretörésében, s abban, hogy a párt a vasárnapi, Mecklenburg-Elő-Pomerániában megrendezett tartományi választáson megelőzte a kereszténydemokrata CDU-t, mégis megvédte döntéseit, azt közölte, egy évvel korábban sokkal rosszabb volt a helyzet. „Németország Németország marad” – emelte ki.

A keresztényszocialista CSU azonban nem éri be ennyivel, s folytatja a konfrontatív politikát a testvérpárttal szemben. A keresztényszocialisták egy a Spiegel által megszerzett dokumentum szerint kemény intézkedéseket követelnek. A „Világos kurzus a bevándorlásnál” nevet viselő papírt pénteken és szombaton, a CSU Schwarzenfeldben megrendezendő elnökségi ülésén vitatják meg. A dokumentum a Merkel-beszéd kapcsán leszögezi: „Németországnak Németországnak kell maradnia”.

A CSU nem engedné meg, hogy az ország megváltozzék a bevándorlás, vagy a menekültáradat által. A papír szerint nem az országnak kell igazodnia a bevándorlókhoz, hanem fordítva. A párt tervezete szerint teljes burkatilalmat kell bevezetni. „A muzulmán női viseletnek nincs keresnivalója Németországban” – közlik. Ezért bárhol, „ahol ez jogilag lehetséges”, be kell tiltani a burka és a nikáb nyilvános használatát.

„A burka az iszlamizmus egyenruhája, amely a lehető legnagyobb mértékig akadálya az integrációnak, s mai világunkban a nők elfogadhatatlan elnyomásának jelképe” – hangzik a dokumentum. Aki pedig nem akar lemondani a viseléséről, „egy másik országot kell keresnie”.

A CSU dokumentuma szerint nem szabad lehetővé tenni a vízumliberalizációt Törökország számára, amelyről az Európai Unió és Ankara között márciusban megszületett megállapodás is rendelkezik. A keresztényszocialisták rámutatnak, hogy „Törökország egyre jobban eltávolodik a demokratikus alapértékektől”. Érdekes azonban az a megjegyzés, amely szerint mindezek ellenére a párt támogatja az Ankarával megkötött megállapodást, mert „a balkáni útvonal lezárása mellett ez is hozzájárult a menekültáradat lelassulásához”.

A dokumentum szerint ehhez hasonló megállapodásokat kell kötni más államokkal is, ezeket azonban nem lenne szabad olyan engedményekkel összekötni, mint a vízummentesség, vagy az európai uniós csatlakozás. Angela Merkel szerdai beszédében szintén modellnek nevezte a Törökországgal megkötött megállapodást, s mint mondta, hasonlóra törekszik Egyiptommal, Tunéziával, illetve Líbiával is.

A CSU szerint le kell számolni a kettős állampolgárság intézményével is. A párt elnöksége nem óhajtja azt, hogy a külföldi szülők gyermekei, akik Németország területén születtek, automatikusan megkapják a német állampolgárságot. Úgy vélik, ez szintén az integráció akadálya, mert nem lehet az ember egyszerre „két úr szolgája”.

A dokumentum állítja, olyan törvényt kell hozni, amelynek révén korlátozzák a bevándorlást. A jövőben pedig előnyben kell részesíteni azokat a menekülteket, akik „a mi keresztény kultúrkörünkből érkeztek”. A tervezet is tartalmazza Horst Seehofer pártelnöknek azt a régi követelését, amely az ország évente legfeljebb 200 ezer bevándorlót fogadjon be.

A párt mindemellett szigorúbb határvédelmet is követel. A CSU szerint amíg nem biztosítják az Európai Unió külső határainak védelmét, addig vissza kell állítani a német határon az ellenőrzést.